قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / آبسه لثه را جدی بگیرید!!
آبسه لثه
آبسه لثه

آبسه لثه را جدی بگیرید!!

آبسه لثه را جدی بگیرید!!

آبسه لثه چیست؟

تجمع عفونت در داخل یا اطراف ریشه ی دندانبه عنوان عارضه ی فساد دندان ایجاد می شود که تدریجاً لایه های مینای روی سطح خارجی دندان و عاج زیرین آن را تخریب و به باکتری ها اجازه ی تهاجم به بافت نرم مرکز یا پولپ دندان را میدهد و گاهاً ممکن است آبسه ی دندان شکل یابد. همچنین اگر دندان در اثر ضربه به دهان صدمه دیده باشد، ممکن است پولپ آلوده و عفونی شود. آبسه ممکن است در نتیجه ی برخی انواع بیماری لثه نیز ایجاد شود. التهاب اطراف دندان معمولاً با ایجاد پلاک (رسوبا شامل خرده های غذایی، بزاق و باکتری ها) در کیسه ای که بین دندان و لثه شکل میگیرد ایجاد می شود. یک آبسه ی دندانی می تواند بی نهایت دردناک باشد و ممکن است سبب است شدن دندان در حفرہی دندانی شود.

علائم آبسه لثه

– درد شدید در لمس دندان مبتلا، به خصوص حین گاز زدن و جویدن.

– سست شدن دندان مبتلا.

– تورم حساس و قرمز رنگ لثه روی ریشه ی دندان.

– آزاد شدن عفونت به داخل دندان.

اگر ابسه درمان نشود ممکن است عفونت از دندان به سطح لثه کانال زده و یک تورم دردناک که پیله ی دندان نامیده میشود، شکل گیرد. اگر پیله ی دندان بتر کد، عفونت در داخل دهان ازاد شده و درد را کاهشمی دهد در برخی موارد ممکن است  کانال ایجاد شده باقی بماند و منجر به آبسه ی مزمن شود که به صورت دوره ای تخلیه چرک دارد.

اگر عفونت به بافت های احاطه کننده گسترش یابد، ممکن است صورت، متورم و دردناک شود و ممکن است تب نیز ایجاد شود. اگر به آبسه ی دندان مشکوک شدید بایستی تا حد ممکن هرچه سریع تر با دندان پزشک مشورت کنید. دهان و دندان، همچنین رژیم سرشار از مواد قندی در این موارد نقش اساسی خواهند داشت و باعث چنین بیماری هایی می شوند.

اگر تا مراجعه به دندانپزشک تأخیر وجود دارد کمک کننده باشد. شستشوی دهان با آب نمک نیم گرم نیز ممکن است به تسکین درد و ترکیدن پیله ی دندان کمک کند. اگر پیله ی دندان بترکد بایستی برای خارج کردن عفونت، دهان را با آب نمک گرم زیاد بشویید.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *