قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / آبسه لثه را جدی بگیرید!!
آبسه لثه
آبسه لثه

آبسه لثه را جدی بگیرید!!

آبسه لثه را جدی بگیرید!!

آبسه لثه چیست؟

تجمع عفونت در داخل یا اطراف ریشه ی دندانبه عنوان عارضه ی فساد دندان ایجاد می شود که تدریجاً لایه های مینای روی سطح خارجی دندان و عاج زیرین آن را تخریب و به باکتری ها اجازه ی تهاجم به بافت نرم مرکز یا پولپ دندان را میدهد و گاهاً ممکن است آبسه ی دندان شکل یابد. همچنین اگر دندان در اثر ضربه به دهان صدمه دیده باشد، ممکن است پولپ آلوده و عفونی شود. آبسه ممکن است در نتیجه ی برخی انواع بیماری لثه نیز ایجاد شود. التهاب اطراف دندان معمولاً با ایجاد پلاک (رسوبا شامل خرده های غذایی، بزاق و باکتری ها) در کیسه ای که بین دندان و لثه شکل میگیرد ایجاد می شود. یک آبسه ی دندانی می تواند بی نهایت دردناک باشد و ممکن است سبب است شدن دندان در حفرہی دندانی شود.

علائم آبسه لثه

– درد شدید در لمس دندان مبتلا، به خصوص حین گاز زدن و جویدن.

– سست شدن دندان مبتلا.

– تورم حساس و قرمز رنگ لثه روی ریشه ی دندان.

– آزاد شدن عفونت به داخل دندان.

اگر ابسه درمان نشود ممکن است عفونت از دندان به سطح لثه کانال زده و یک تورم دردناک که پیله ی دندان نامیده میشود، شکل گیرد. اگر پیله ی دندان بتر کد، عفونت در داخل دهان ازاد شده و درد را کاهشمی دهد در برخی موارد ممکن است  کانال ایجاد شده باقی بماند و منجر به آبسه ی مزمن شود که به صورت دوره ای تخلیه چرک دارد.

اگر عفونت به بافت های احاطه کننده گسترش یابد، ممکن است صورت، متورم و دردناک شود و ممکن است تب نیز ایجاد شود. اگر به آبسه ی دندان مشکوک شدید بایستی تا حد ممکن هرچه سریع تر با دندان پزشک مشورت کنید. دهان و دندان، همچنین رژیم سرشار از مواد قندی در این موارد نقش اساسی خواهند داشت و باعث چنین بیماری هایی می شوند.

اگر تا مراجعه به دندانپزشک تأخیر وجود دارد کمک کننده باشد. شستشوی دهان با آب نمک نیم گرم نیز ممکن است به تسکین درد و ترکیدن پیله ی دندان کمک کند. اگر پیله ی دندان بترکد بایستی برای خارج کردن عفونت، دهان را با آب نمک گرم زیاد بشویید.

مطلب پیشنهادی

انواع رژلبها

شناخت انواع رژ لبها و کارایی آن…

شناخت انواع رژ لبها و کارایی آن…   انواع رژلبها رژلب خشک : دارای پایدارترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *