قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آبله مرغان علت ریشه زونا…..!!!
زونا
زونا

آبله مرغان علت ریشه زونا…..!!!

                                                    آبله مرغان علت ریشه  زونا…..!!!

زونا (به انگلیسی: Herpes zoster) یک بیماری ویروسی است که عامل مولد آن ویروس واریسلا زوستر (عامل آبله مرغان) است. نظریه رایج برای این بیماری به این صورت است که پس از ابتلا و بهبودی آبله‌مرغان این ویروس به صورت نهفته در سلول‌ عصبی واقع در شاخ قدامی نخاع باقی می‌ماند. تا زمانی که به علت یک عامل تحریکی و یا نقص سیستم ایمنی دوباره فعال شود. در این حالت بیماری موضعی دردناکی ایجاد می‌شود که زونا نام دارد. نشانه‌ زونا تاول‌ منطقه‌ای یا کوچکی هستند که جنب یکدیگر در منطقه یک عصب محیطی و در امتداد مسیر آن پدید می‌آید و با درد و سوزش همراه است. این تاول‌ بیشتر در پوست سینه و پشت بروز می‌کند و همانند آبله‌مرغان بسیار مسری هستند.

علل زونا 

زونا در هرسنی می‌تواند رخ بدهد ولی در بیش از نیمی از موارد در ایالات متحده در افراد ۵۰ سال به بالا دیده می‌شود.بیماری معمولاً افراد مسن را گرفتار می‌کند که می‌تواند ناشی از اختلال در ایمنی‌سلولی سیستم ایمنی به واسطه پیری ایجاد میشود.

علائم زونا 

سردرد تب‌ولرز خفیف و احساس بدحال و کسلی است.  به دنبال علائم اولیه فرد دچار احساس درد سوزشی و افزایش حساسیت پوستی در ناحیه‌ که اعصاب محیطی آن توسط ویروس آلوده شده بوده و دوباره فعال و در حال تکثیر است می‌شود.شدت درد از خفیف تا بسیار شدید متغیر است.به دنبال آن تاول‌ قرمز و دردناکی که ۴-۵ روز پس از علائم اولیه در سطح بدن به وجود می‌آیند. تاول‌ معمولاً در روی یک نوار پهن پوست قرمز در امتداد مسیر رشته‌ عصبی حسی در یک درماتوم خاص پوست پدید می‌آیند. درماتوم به یک ناحیه از پوست گفته میشود که عصب دهی با منشا جنینی مشترک داشته باشد . تاول را غالباً می‌توان در ناحیه قفسه سینه دید که البته تنها در یک طریف بدن گسترش می‌یابند. از علائم شایع می‌توان تب و لرز خفیف و احساس کسالت و همچنین حالت تهوع را نام برد.

درمان زونا 

جدید ترین و موثرترین داروموجود در بازار والاسیکلوویر نام دارد و به شکل قرص در بسته های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرمی در داروخانه  عرضه می شود. والاسیکلوویر در واقع یک پیش داروست که در بدن به آسیکلوویر تبدیل می شود .داروآسیکلوویر و پماد ضد ویروس گیاهی مانند: میرتوپلکس، آفتوپلکس و ملیسان نیز در تسکین علائم بسیار کمک کننده هستند. در تمامی این داروها رعایت یک نکته ضروری است و آن هم اینکه با مشاهده اولین علائم سوزش یا خارش و گزگز شدن پوست بایستی درمان را اغاز کرد تا نتایج سریع تر و بهتری مشاهده شود. هدف از درمان، کاهش شدت و دوره بیماری، کاهش درد، تسریع در بهبود ضایعات پوستی و پیشگیری از عوارض درازمدت بیماری به ویژه درد عصبی به دنبال زونا می‌باشد. درمان در بیماران با ضعف سیستم ایمنی با هدف جلوگیری از گسترش پوستی و احشایی آن قابل توجه‌است.

درمان گیاهی 

مازو ۵ گرم ،جفت بلوط ۵ گرم، گلنار5گرم، تخم مورد 5گرم، همه را نرم ساییده در نصف لیوان سرکه انگور پخته روزی سه مرتبه بمالند

اسطو خودوس ۲۵ گرم، گل بنفشه ۲۰ گرم،خار خاسک 25 گرم،  ریشه اریسا 30 گرم،خارخاسک و اریسا را نیمکوب کرده دو قاشق غذاخوری در پانصد سی سی آب کمی جوشانده قبل از غذا دو استکان میل نمایند.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *