قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آبله مرغان کودکان را چگونه درمان کنیم؟
آبله مرغان
آبله مرغان

آبله مرغان کودکان را چگونه درمان کنیم؟

آبله مرغان کودکان را چگونه درمان کنیم؟

 آبله مرغان

ابله مرغان یکی از بیماری های عفونی و شایع در دوران کودکی است. دروه کمون(نهفتگی) این بیماری بین ۱۴ تا ۲۱ روز می باشد و در طی این دوره علایم خفیفی بروز می کند. بعضی از کودکان مبتلا به این بیماری از سردرد و تب رنج میبرند، اگر چه در اکثریت کودکان جز بثورات و دانه های پوستی خارش دار، هیچ نشانه  دیگری دال بر این بیماری وجود ندارد، تنها با مشاهده  این علامت بیماری تشخیص داده میشود. این دانه ها و بثورات پوستی، بیشترین قسمتهای بدن را در بر میگیرند و حتی ممکن است در نقاطی از قبیل دهان، مقعد، اطراف ناحیه  تناسلی و یا گوشها ظاهر شوند. این بثورات و دانه ها هر ۳ تا ۴ روز یک بار بر روی پوست ظاهر می شوند و به سرعت تبدیل به تاول های کوچکی می شود که در انتها لکه ای از آن بر روی پوست باقی میماند؛ این لکه ها بر روی پوست سری که مویش تراشیده شده باشد، قابل مشاهده می باشند. تا زمانی که بثورات و دانه ها در بدن کودک دیده شوند، هنوز عامل عفونت در بدن او وجود دارد. اگر کودک در زمان ابتلا به آبله مرغان بثورات و دانه های روی پوستش را با خاراندن شدید خراش دهد، ممکن است پس از بهبودی اثر دانه ها به صورت لکه تورفته  کمعمقی (نسبت به سطح پوست) باقی بماند.

عوارض آبله مرغان

این بیماری خطری ندارد، اگر چه در موارد معدودی ممکن است ویروس آبله مرغان موجب آنسفالیت (تورم مغز) و یا منجر به بروز عارضه نادر ولی خطرناکی به نام

سندروم رای شود.

علایم آبله مرغان

تاول های کوچک و پر از مایع که هر سه تا چها روز یک بار در دسته های جدید بر روی بدن ظاهر می شوند این تاولها ابتدا بر روی تن ( شکم و کمر ) ظاهر می شوند و سپس در قسمتهای دیگر بدن از جمله صورت و دستها و با پدیدار شده و سر انجام پوسته پوسته می شود.

درمان آبله مرغان

 

۱) برای تخفیف خارش جوش ها و بثورات پوستی، بر روی آنها پماد یا لوسیون کالامین بمالید و یا در وان یا لگن یک مشت جوش شیرین بریزید و کودک را در آن با آب گرم استحمام کنید.

۲) در حد امکان فرزندتان را از کودکان دیگر دور نگه دارید و تا وقتی که بثورات و جوش های روی پوستش پوسته پوسته نشده و عامل عفونت در بدن او از بین نرفته او را به مدرسه و یا کودکستان نفرستید.

برای تشخیص و تأیید این که کودکتان مبتلا به آبله مرغان شده است در اولین فرصتبه پزشک مراجعه نمایید. اگر بثورات و جوش های پوستی شدیداً قرمز و ملتهب شده است، که این بر عفونت دلالت دارد، و یا اگر فرزندتان دایم جوش های روی بدنش را می خاراند و شمانمی توانید او از از این کار باز دارید، برای تجویز داروی تخفیف خارش به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کودکتان تب دارد و یا در حین پوسته پوسته شدن دانه ها و جوش های روی پوستش بی قراری می کند و یا گردن درد دارد، فوری نزد پزشک بروید، زیرا قاعدتاً باید در هنگام پوسته پوسته شدن حال بیمار رو به بهبودی برود، بنابراین، در صورتی که در این مرحله حال کودک رو به وخامت بود، فوراً او را نزد پزشک ببرید، زیرا ممکن است این حالت نشانه ای از بروز عوارض خطرناک پس از ابله مرغانباشد.

اگر دانه ها و بثورات روی پوست عفونی شود، پزشک پماد ضد عفونی کننده تجویز خواهد کرد.

اگر خارش و بی قراری موجب شود که فرزندتان نتواند شبها بخوابد، پزشک داروی مسکن تجویز می نماید.

-اگر هنوز کودکتان را پوشک می کنید، در فاصله های زمانی کوتاه پوشک او را تعویض کنید و گاهی اوقات او را باز بگذارید تا پوستش هوا بخورد و بثورات و دانه های پوستی او زودتر خشک و پوسته پوسته شود.

– ناخن های فرزندتان را کوتاه کنید و سعی کنید او را از خاراندن جوش ها منع کنید.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *