قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آب سیاه مزمن را بشناسید….
آب سیاه مزمن
آب سیاه مزمن

آب سیاه مزمن را بشناسید….

آب سیاه مزمن را بشناسید….

آب سیاه چیست؟

آب سیاه مزمن، افزایش تدریجی و بدون درد فشارمایع درون چشم می باشد که در سن زیر ۴۰ سال نادر است و بیشتر در سن بالاتر از ۶۰ سال دیده می شود. در اثر عوامل ژنتیک گاهی اوقات به صورت خانوادگی ظاهر شده که بیشتر در آفریقایی تبارها شایع است. آب سیاه مزمن را آب سیاه زاویه باز هم می نامند. این بیماری به دلیل افزایش تدریجی فشار مایع درون چشم در طی سال ها، موجب تخریب بینایی می شود. معمولاً تا مراحل انتهایی بیماری علائمی وجود ندارد و فقدان بینایی به صورت دائمی می باشد. اگرچه ممکن است این بیماری به کوری مطلق منجر شود ولی درمان زودرس می تواند موجب پیشگیری از آسیب شدیدشود. در اکثر موارد هردو چشم مبتلا هستند ولی ممکن است علائم در ابتدا فقط در یک چشم رخ دهد. مایع به طور مداوم به قسمت جلو چشم به منظور تغذیه بافت ها و نگهداری شکل آن ترشح می شود. به طور طبیعی این مایع از طریق شبکه ی ترابکولار  که ساختار غربالی شکل بین عنبیه و لبه  قرنیه است. (به نام زاویه تخلیه) تخلیه می شود. در آب سیاه مزمن انسداد تدریجی در شبکه رخ میدهد. اگرچه زاویه  تخلیه باز می ماند ولی از تخلیه  مایع به صورت طبیعی جلوگیری می شود و فشار داخلی چشم به صورت تدریجی افزایش می یابد. افزایش پیش رونده  فشار مایع به رشته ها عصبی واقع در شبکیه حساس به نور در پشت چشم و به عصب بینایی که سیگنال ها عصبی را از شبکیه به مغز منتقل میکند آسیب وارد کرده و موجب فقدان بینایی می شود.علت زمینه ای این مسأله در دستگاه تخلیه هنوز به طور کامل شناخته نشده است. عوامل ژنتیکی امکان دارد دخیل باشند. اگر شما نزدیک بینی شدید داشته باشید خطر ایجاد آب سیاه مزمن در شما افزایش می یابد. به طور معمول آب سیاه مزمن تا مراحل نهایی بیماری علائم خاصی نداردو ممکن است در این مرحله بینایی شما به صورت دائمی آسیب ببیند.

علائم آب سیاه مزمن

برخورد با اشیاء به دلیل ندیدن لبه  بیرونی آنها (فقدان بینایی) دید قرار دارند. اگر متوجه تغییری در بینایی تان شدید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. به دلیل اینکه خطر آب سیاه بعد از میانسالی بالا میرود، هر فرد بالا۴۰ سال باید هر دو سال یکبار مورد آزمون تشخیص این بیماری قرار گیرد. اگر در گروه دارای خطر بالا می باشید باید بدون توجه به سن به طور منظم معاینه شوید

چگونگی تشخیص و راه درمان

آب سیاه مزمن را می توان در طی معاینات منظم چشم در همان مراحل اولیه تشخیص داد. معمولاً چشم پزشکان از روشی به نام تونومتری برای اندازه گیری  فشار داخلی چشم استفاده میکنند. می توان شبکیه را استفاده از افتالموسکوپی معاینه کرد. در این روش می توان آسیب وارد شده به عصب بینایی در نتیجه  فشار بالا را مشخص کرد. چشم پزشک شما می تواند آزمون محدوده  بینایی را برای تعیین از دست رفتن بینایی محیطی انجام دهد. اگر آب سیاه مزمن به صورت زودرس تشخیص داده شود می توان قطرهها چشمی را برای کاهش باشید در تمامی طول عمر از این قطره ها استفاده کنید. اگر بیماری پیشرفته باشد یا قطره ها چشمی قادر به کاهش فشار به میزان کافی نباشند می توان برای ایجاد مجرای تخلیه در سفید چشم از جراحی استفاده کرد. در روش جراحی دیگری که برشی تراب کولار با لیزر نامیده می شود اشعه  لیزر از طریق شبکه تراب کولار مورد استفاده قرار میگیرد که به مایع اجازه تخلیه میدهد. به طور معمول هر دو روش علائم را از بین برده و از فقدان بینایی پیشگیری میکنند. اگر این بیماری فقط یک چشم را مبتلا کرده باشد ممکن است چشم دیگر هم در نهایت به درمان نیاز پیدا کند.

 

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *