قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آب سیاه چشم را بشناسید!!
آب سیاه
آب سیاه

آب سیاه چشم را بشناسید!!

آب سیاه چشم را بشناسید!!

آب سیاه 

آب سیاه (گلوکوم) حاد زاویه بسته از بیماری های نادر چشم، و غالباً از علل ایجاد چشم قرمز و دردناک است که مورد اشتباه تشخیص قرار می گیرد. چشم های مستعد ابتلا به این بیماری اتاقک قدامی کم عمق دارند که این اشکال ناشی از کوتاه بودن محور طولی (hyperopia) و یا بزرگ شدگی عدسی چشم در اثر ایجاد تدریجی آب مروارید (کاتاراکت) است. هنگامی که مردمک دچار اتساع متوسط می شود، قسمت محیطی عنبیه مانع عبور مایع از زاویه اتاقک قدامی به خارج می شود و در نتیجه، فشار داخل چشم به طور ناگهانی افزایش پیدا می کند و درد و احتقان چشم، تورم قرنیه و تاری دید ایجاد می شود. در بعضی از بیماران تهوع، استفراغ یا سردرد موجب مطرح شدن تشخیص های غلط مانند بیماری شکمی یا عصبی می شود.

علایم شایع آب سیاه

وقتی علایم زیر در فردی وجود داشته باشند احتمال وجود بیماری آب سیاه مزمن چشم وجود خواهد داشت. علائمی چون تغییر مداوم نمره عدسی عینک، سردرد خفیف یا اختلالات مبهم بینایی یا عدم توانایی در تطبیق بینایی از روشنایی به تاریکی.
مراحل اولیه:

از دست رفتن دید محیطی در نواحی کوچک از میدان دید
تاری دیدی در یک طرف در سمت بینی میدان دید
مراحل پیشرفته:

بزرگ تر شدن نواحی از دست رفتن دید، معمولاً در هر دو چشم
سفت شدن کره چشم
وجود نقاط کور در میدان دید
نامناسب بودن دید در شب
چه کسانی مستعد گلوکوم هستند؟

عوامل خطرساز برای گلوکوم عبارتند از:سن ، نژاد سیاه، سابقه خانوادگی گلوکوم ، فشار چشم بالا، مرض قند ، فشار خون بالا و نزدیک بینی.

علل بیماری آب سیاه

علایم در اثر تجمع مایع و افزایش فشار درون چشم و در نتیجه آسیب رسیدن به رشته های عصب چشمی به وجود می آیند اما در برخی از گروه های جمعیتی، تنها 50 درصد از افراد مبتلا به گلوکوم زاویه باز اولیه دارای فشار چشم بالا هستند.

تغذیه و رژیم های غذایی
نژاد و جنس
عوامل ژنتیک و سابقه خانوادگی آب سیاه حاد یا مزمن چشم
سن بالای 60 سال
دیابت
بسیاری از داروها نیز فشار داخل چشم را بالا می برند و موجب بدتر شدن بیماری می شوند مانند قرص های سرماخوردگی و آلرژی، آنتی هیستامینها، آرام بخشها، داروهای کورتیکواستروئیدی و برخی داروهای معده و روده.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *