آب سیاه ( گلوکوم ) چشم را برای جلوگیری از نابینایی جدی بگیرید


آب سیاه ( گلوکوم ) چشم را برای جلوگیری از نابینایی جدی بگیرید

آب سیاه ( گلوکوم ) چشم

آب سیاه ( گلوکوم ) چشم چیست ؟

بیماری آب سیاه یا گلوکوم یک عارضه ی جدی است که حدود ۲ درصد افراد بالای ۴۰ سال را در بر میگیرد .آب سیاه یا گلوکوم به علت تجمع مایع در کره چشم رخ می دهد. این مایع مسئول تغذیه و سالم نگه داشتن چشم است.این مایع پس از ترشح و گردش در داخل کره چشم، از طریق زاویه چشم و مجاری خارج کننده، که در قسمت جلوی چشم قرار دارند، تخلیه می شود. . در افراد مبتلا به گلوکوم ، محل زه کشی در چشم مسدود شده و مایع داخل چشم نمی تواند از چشم خارج شود. بنابراین، مرتبا مایع تولید شده و باعث می شود فشار در چشم افزایش یافته یابد.آب سیاه چشمیاین مشکل می تواند به بینایی چشم مبتلا بصورت ماندگار آسیب برساند و درصورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود. بزبانی ساده علت آن افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است. به طور کلی اشکال در خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامون عنبیه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانه های عنبیه یا یاخته های خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می شود.گلوکوم را دزد بینایی نیز نامیده اند و دلیلش اینست که تمامی اثرات و سمپتوم های آن بسیار آرام و در طول سالیان بروز کرده بطوریکه درک و تشخیص آن توسط فرد مشکل است و گلوکوم جنرال پس از آب مروارید دومین دلیل کاهش بینایی در جهان است.

علایم  آب سیاه ( گلوکوم )

  • درد گاه به گاه چشم
  •  ایجاد اشکالاتی در بینایی نظیر تاری دید
نکته: ۱) عارضه ی آب سیاه ممکن است به صورت تدریجی و بدون ایجاد هیچ علامت خاصی در طی سال های متمادی ایجاد شود و فقط به وسیله ی معاینه ی دقیق چشم توسط چشم پزشکآشکار شود.۲) افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید، افراد بالای ۶۰ سال و یا کسانی که سابقه ی خانوادگی ابتلااین عارضه را دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

علت ایجاد آب سیاه ( گلوکوم ) چیست ؟

  • بالا رفتن فشار درون چشم در اثر عدم تخلیه ی طبیعی مایع درون آن که به دلایلی نظیر پیری یا ایجاد تغییرات کالبد شناختی در اندام های درونی چشم رخ میدهد.
  • تغذیه و رژیم های غذایی نژاد و جنس عوامل ژنتیک و سابقه خانوادگی آب سیاه حاد یا مزمن چشم سن بالای 60 سال دیابت بسیاری از داروها نیز فشار داخل چشم را بالا می برند و موجب بدتر شدن بیماری می شوند مانند قرص های سرماخوردگی و آلرژی، آنتی هیستامینها، آرام بخشها، داروهای کورتیکواستروئیدی و برخی داروهای معده و روده.

 آب سیاه ( گلوکوم ) درمان

  •  درمان دارویی (به ویژه در صورت تشخیصی زودرس)
  • انجام عمل جراحی
  • جراحی با لیزر: جراحی با لیزر به تخلیه مایع از درون چشم کمک می کند. هر چند از این روش می توان در هر زمانی استفاده کرد ولی معمولا بعد از آزمایش درمان دارویی به کار می رود. در بسیاری موارد بیمار باید بعد از جراحی لیزری نیز دارو مصرف کند.

عوارض جانبی ناشی از آب سیاه ( گلوکوم ) 

  •   ایجاد نابینایی در چشم مبتلا به عارضه

اقدامات پیشگیرانه جهت آب سیاه ( گلوکوم ) 

با توجه به اینکه عارضه ی آب سیاه علت ردیف اول بینایی است لازم می باشد تمام افراد بالای ۴۰ سال حداقل یک بار در سال توسط چشم پزشک معاینه شوند تا در صورت مشاهده یاولین علایم نهفته ی بیماری برای درمان قطعی آن اقدام شود و از کاهش شدید بینایی یا ایجاد نابینایی پیشگیری به عمل آید.با توجه به این که شایع ترین نوع گلوکوم یعنی گلوکوم زاویه باز تا مراحل پیشرفته بیماری نشانه ای ندارد، تنها راه این که بدانیم آیا مبتلا به گلوکوم هستیم یا نه این است که تحت معاینه کامل چشم پزشکی قرار بگیریم، به ویژه افراد بالای 40 سال بهتر است سالانه تحت معاینه چشم پزشکی قرار گیرند. همچنین افرادی که در فامیل خود یک فرد مبتلا به گلوکوم دارند، حتما لازم است تحت معاینه چشمی قرار گیرند. نکته دیگر توجه داشتن به علائم گلوکوم حاد یعنی تاری دید همراه درد چشم، قرمزی چشم، دیدن هاله اطراف نورها، سردرد و تهوع است تا در صورت بروز سریعا به چشم پزشک مراجعه شود. در مورد نوزادان باید معاینه چشم پزشکی در بدو تولد صورت گیرد و علاوه بر معاینه منظم چشم پزشکی، پدر و مادر به شکل ظاهری چشم و علائم غیر طبیعی مثل اشک ریزش و ترس از نور در نوزاد یا شیرخوار خود توجه داشته باشند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد