قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آب مروارید چشم چیست؟!
سنگ کیسه صفرا
سنگ کیسه صفرا

آب مروارید چشم چیست؟!

آب مروارید چشم چیست؟!

آب مروارید چشم

Cataract از واژه  یونانی katarrhakies به معنی «آبشار» مشتق شده است. از نظر پزشکی، آب مروارید عبارت است از کدرشدن عدسی چشم تا حدی که باعث کاهش بینایی شود. در اکثر موارد، آب مروارید به آهستگی و در اثر افزایش سن (از ۵۰ سالگی به بعد) روی میدهد و به تدریج موجب اختلال بینایی می شود. آب مروارید در بیماران دارای سابقه ضربه به چشم، یووئیت یا دیابت شیرین و افراد سیگاری و الکلی و اشخاص دارای تماس طولانی با پرتوی فرابنفش آفتاب سریع تر ایجاد می شود. رادیوتراپی و درمان با کورتون می توانند با عارضه جانبی اب مروارید همراه باشند.

در معاینه چشم، میتوان کدورت سفید مایل به خاکستری را در داخلی عدسی، پشت مردمک مشاهده نمود. استعداد ابتلا به آب مروارید، ارثی است. در موارد نادرتر، مواجهه با سموم مانند دینیتروفنول یا نفتالین موجب آب مروارید می شود.

آب مروارید مادرزادی معمولا ارثی است ولی ممکن است در اثر عفونت ویروسی در سه ماههای اول بارداری ایجاد شود. آب مروارید مادرزادی غالباً دو طرفه است.

در صورت عدم درمان آب مروارید، نابینایی ایجاد می شود.

شایع ترین نشانه های آب مروارید عبارتند از: کدر شدن یا تاری دید، محوشدن رنگها، خیره کننده بودن نور لامپ و چراغ جلوی اتومبیل ها یا نور آفتاب، ایجاد هاله در دور نور لامپ، کاهش دید در شب، دوبینی یا چند بینی در یک چشم (که این اختلال ممکن است با بزرگتر شدن آب مروارید از بین برود) و تغییرات مکرر نمره عینک

یا لنز تماسی، آب مروارید را میتوان با آزمایش حدت بینایی، معاینه  ته چشم، تونومتری (اندازه گیری فشار داخل چشم) تشخیص داد

مراحل اولیه آب مروارید را میتوان با استفاده از عینک جدید، عینک های ضد نور خیره کننده یا عدسی های ذره بینی بهبود بخشید و در صورت عدم موفقیت این وسایل، عمل جراحی خارج کردن عدسی چشم و قرار دادن لنز مصنوعی به جای آن، تنها راه درمان است.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *