قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / آرتروز مفصل ران چگونه به وجود می آید
آرتروز مفصل ران چگونه به وجود می آید
آرتروز مفصل ران چگونه به وجود می آید

آرتروز مفصل ران چگونه به وجود می آید

آرتروز مفصل ران چگونه به وجود می آید

آرتروز مفصل ران

آرتروز مفصل ران در افراد مسن، چاق یا افراد دارای سابقه آسیب دیدگی مفصل مزبور شایع تر است. علایم آرتروز مفصل ران احساس درد و سفتی صبحگاهی در ران، باسن یا کشاله ران پس از برخاستن از خواب شب است. درد در هنگام فعالیت، بیشتر و در زمان استراحت، کمتر می شود. در صورت عدم درمان، شدت درد بیشتر می شود به نحوی که با استراحت تسکین نمییابد. ضمنا سفتی و التهاب مفصل افزایش پیدا می کند و با کامل شدن ساییدگی غضروف استخوان ها به طور مستقیم بر یکدیگر ساییده می شوند و در نتیجه، درد شدیدی بروز می کند و توانایی چرخش و خم و باز کردن مفصل ران از بین میرود. درمان عبارت است از عدم استفاده بیش از حد از مفصل، فیزیوتراپی، تمرین های ورزشی منظم مانند شنا، ورزش هوازی آبی، یا دو چرخه سواری به منظور حفظ عملکرد مفصل و بهبود قدرت و حرکت آن، مصرف قرص های ضدالتهاب غیراستروییدی، خواب کافی شبانه، کاهش وزن (در افراد دارای اضافه وزن) و در صورت پیشرفت بیماری، استفاده از عصا در آرتروز شدید مفصل ران و یا تغییر شکل شدید آن باید از عمل جراحی جایگزینی کامل مفصل با مفصل مصنوعی (آرتروپلاستی) استفاده کرد.

مهمترین عللی که موجب بروز این بیماری میشوند عبارتند از:

دیسپلازی مفصل ران : در این بیماری مادرزادی که بیشتر در زتان دیده میشود حفره استابولوم گودی کافی را نداشته و نمیتواند بطور کامل در بالای سر استخوان ران قرار گرفته و آنرا بپوشاند. نتیجه اینست که انتقال و توزیع نیروی وزن در مفصل ران به درستی صورت نمیگیرد. به بعضی از قسمت های غضروف استابولوم فشار بیش از حد وارد میشود . در نتیجه مفصل دچار تخریب و ساییدگی میشود.
ایمپینجمنت : در این بیماری مادرزادی به علت تغییر شکل هایی که در شکل استخوان مفصل ران ایجاد شده است، سر و گردن استخوان ران در موقع حرکت کردن در داخل حفره استابولوم، به لبه آن گیر میکند و این روند در دراز مدت موجب وارد آمدن فشارهای زیاد به مفصل میشود. نتیجه آن بروز استئوآرتریت است.
نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران : سر استخوان ران بدنبال نکروز و سیاه شدن بتدریج نرم شده و قدرت و سفتی خود را از دست میدهد. این استخوان نرم شده زیر فشار وزن تنه که در هنگام راه رفتن به آن وارد میشود بتدریج تغییر شکل میدهد. بدنبال این تغییر شکل، هماهنگی و یکنواختی که بین سر استخوان ران و حفره استابولوم وجود دارد از بین رفته و بر اثر سایش این دو استخوان بر روی هم، ساییدگی یا آرتروز مفصل ران بوجود میاید.
بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم یا سر استخوان ران : شکستگی های استابولوم و شکستگی های سر استخوان ران جزء دسته کلی به نام شکستگی های لگن هستند. بد جوش خوردن شکستگی های استابولوم و یا سر استخوان ران موجب میشود سطح صاف و یکنواخت بین حفره استابولوم و سر استخوان ران از بین برود و سایش این دو سطح ناهموار در بلند مدت موجب ساییدگی و بروز آرتروز در مفصل ران میگردد.
آسیب به غضروف مفصل ران بدنبال ضربه : بدنبال ضربات شدیدی ( مانند سقوط از ارتفاع یا تصادف وسایل نقلیه) که به مفصل ران وارد میشود ممکن است حتی بدون اینکه شکستگی در مفصل ایجاد شده باشد غضروف سر استخوان ران یا غضروف حفره استابولوم آسیب ببیند. آسیب این غضروف سطح صاف و لغزند بین دو استخوان را از بین برده و بر اثر سایش مکرر سطوح مفصلی، در بلند مدت ساییدگی یا آرتروز ایجاد میشود.
عفونت مفصل ران : عفونت های مفصل ران میتواند موجب از بین رفتن غضروف سر استخوان ران یا غضروف حفره استابولوم شود. با از بین رفتن غضروف مفصلی ساییدگی و آرتروز ایجاد میشود.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *