قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / آرتروز کمر چگونه به وجود می آید
آرتروز کمر
آرتروز کمر

آرتروز کمر چگونه به وجود می آید

آرتروز کمر چگونه به وجود می آید

آرتروز کمر

شایعترین علت تغییر شکل و تخریب دیسک مهره کمر، وارد آمدن ضربه های خفیف یا شدید، مانند بلند کردن اجسام سنگین هستند. به دنبال ضربه، دیسک های بین مهره ای آب خود را از دست میدهند و خشک می شوند و قادر به جذب ضربه های وارد شده به فضای بین مهره ها نیستند. همان گونه که میدانیم، هر مهره از یک تنه (جسم)، یک قوس مهره ای، یک زایده خاری برای اتصال عضله و جفت هایی از پایه و زایده تشکیل میشود و در وسط، سوراخ مهره ای برای عبور طناب نخاعی قرار دارد و دیسک های بین مهره ای، صفحاتی فیبری، پهن و مسطح هستند که در بین مهره های مجاور یکدیگر قرار می گیرند و ارنوکلئوس بولیوسوس آنولوس فیبروزوس در وسط آنها ماده ای ژله مانند موسوم به هسته پولپی (nucleus pulpOSuS) وجود دارد که حاوی ماده نیمه مایع و قابل ارتجاع و متشکل از رشته های سفید است و با افزایش سن مقداری از قابلیت ارتجاعی خود را از دست میدهد.

دیسک های بین مهره ای به شکل بالشتک های بین مهره ها عمل می کنند و گاهی ماده نرم داخل آنها بیرون میزند یا پاره میشود و بر عصب فشار وارد میآورد. در بعضی موارد، مایع مزبور به طور ناگهانی دچار فشردگی و بیرون زدگی از غضروف فیبری حلقوی موسوم به آنولوس فیبروزوس (anulus fibrosus) می شود و به فتق دیسک توام با درد شدید می انجامد. از آنجا که خون رسانی به دیسک های این مهره ای بسیار کم است این دیسک ها نمیتوانند خود را ترمیم کنند. در انواع علامت دار آرتروز کمر، گاهی کمردرد مزمن با انتشار به ران ها، باسن یا کشاله ران در هنگام راه رفتن و گزگز یا ضعف زانوها وجود دارند. ممکن است همین درد (یا با شدت بیشتر) در زمان نشستن، خم شدن، برخاستن یا چرخیدن هم احساس شود.

این بیماری می تواند منجر به ضعف ناتوان کننده مزمن شود که تأثیر منفی جدی بر نحوه زندگی فرد می گذارد معمولا در موارد شدید بودن درد، درمان های غیرجراحی بی اثر هستند ولی در غالب موارد، فیزیوتراپی، مجموعه  درمانی شامل  کایروپراکتیک و دستکاری دستکاری استخوانی، داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی، کایروپراکتیک یا تزریق داخل نخاع موثر واقع می شوند. اگر درمان محافظه کارانه، طی ۲ تا ۳ ماه موثر واقع نشود، درمان جراحی توصیه می شود.

علائم و نشانه ها

از علایم آرتروز ستون فقرات میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

استئوآرتریت ستون فقرات باعث سفتی یا درد گردن یا پشت می‌شود و اگر تا آن اندازه شدید باشد که بر عصب‌های ستون فقرات یا نخاع صدمه بزند با کرختی یا ضعف پاها یا بازوها نیز همراه خواهد بود. معمولاً ناراحتی پشت بدن هنگام دراز کشیدن برطرف می‌شود. برخی افراد به علت آرتروز کمر در انجام کارهای روزمرّه با دشواری مواجه می‌شوند، حال آن که شدت بیماری در برخی دیگر به حدی است که منجر به ناتوانی قابل توجه آنان می‌گردد. فرد مبتلا به علائم آرتروز ستون فقرات علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جسمی گاهی از پیامدهای عاطفی و اجتماعی این بیماری نیز رنج می‌برد. برای مثال فردی که در نتیجه ابتلا به این بیماری به دشواری از عهده انجام وظایف شغلی و روزمره خود برمی‌آید، دچار احساس افسردگی و درماندگی می‌شود.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *