قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آرتریت یا ورم مفاصل در کودکتان را جدی بگیرید!!
آرتریت در کودکان
آرتریت در کودکان

آرتریت یا ورم مفاصل در کودکتان را جدی بگیرید!!

آرتریت یا ورم مفاصل در کودکتان را جدی بگیرید!!

آرتریت

التهاب و ورم مفاصل را آرتریت مین امند. این اختلال معمولاً با تورم، درد، گرفتگی و حساس شدن مفصل همراه است. امکان دارد آرتریت به دنبال آسیب و یا عفونت مفصلیایجاد شود که در آن صورت به آن آرتریت عفونی میگویند. در موارد معدودی آرتریت بهعلت تب روماتیسمی یا سوء عمل مکانیزم دفاعی، بدن که موجب اثر مخرب آنتی بادی ها (پادتن) بر بافتهای بدن می شود، به وجود می آید، در این حالت تورم مفاصل به همراه نوسان در میزان درجه ی حرارت بدن ایجاد می شود. این بیماری موجب بی حرکتی مفاصل میشود و به آن آرتریدروماتوئید نوجوانی نیز گفته می شود. بی حرکتی مفاصل از حدود سن دو تا پنج سالگی آغاز می شود و اساساً دختران بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. اگر کودک شما به بیماریهای عفونی از قبیل آنفلوآنزا و سرخک مبتلا شد، امکان دارد که دردهای مفصلی نیز داشته باشد البته این دردها معمولاً با از میان رفتن عفونتبر طرف می شوند.

عوارض آرتریت

آرتریت بیماری مخاطره آمیزی است و میتواند منجر به نقص عضو دایمی شود.

علایم آرتریت

 • درد و تورم در یک یا چند مفصل
 • لنگیدن در صورتی که مفصل ران یا زانو مشکل داشته باشد
 • دردهای عمومی و دردهایی در تمام نقاط بدن
 • تب در حدود 40 درجه  سانتی گراد و یا نسان در میزان درجه حرارت بدن از 39 درجه سانتی گراد به بالا
 • کم شدن اشتها

  درمان آرتریت

  ۱) درجه  حرارت بدن کودکتان را بررسی کنید اگر درجه جرارت بدنش در حدود ۴۰ درجه  سانتیگراد بود و در مفصلی داشت این مورد را اضطراری در نظر بگیرید چون این علایم می تواند نشانه هایی از آرتریت عفونی باشد. اگر درجه  حرارت بدن فرزندتان از میزان طبیعی تا ۳۹ درجه سانتیگراد در نوسان است و بد حال به نظر میرسد، فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا این بیماری ممکن است موجب بی تحرکی مفصلی های کودکشود.

  ۲) اگر متوجه شدید که کودکتان می لنگد، مفاصل زانو وران و اطراف آنها را برای بررسی تورم و یا حساسیت مفصلی فشار داده و لمس کنید.

  ۳) اگر مفصل کودکتان صدمه دیده بود و او از درد ناله می کرد، با لمس کردن ناحیه  دردناک تورم و حساسیت ناحیه  مفصلی را بررسی نمایید.

  ۴) اگر بین مفاصل کودکتان دردناک بود نه یک مفصل به تنهایی – میتواند نشانه ای از درد ناشی از قد کشیدن و رشد باشد. در این صورت با لمس کردن، حساسیت ماهیچه  ساق پا و ماهیچه های ران را بررسی کنید.

  ۵) تا قبل از مراجعه به پزشک، به کودکتان هیچ نوع داروی تسکین دهنده دردی ندهید

اگر کودکتان تب شدید دارد و درجه  حرارت بدنش متغیر است و یکی از مفصل هایش دردناک و متورم است فوری به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که متوجه شدید کودکتان در حین راه رفتن می لنگد در اولین فرصت ممکن اورا نزد پزشک ببرید.

پزشک کودک شما را معاینه میکند و سپس در مورد علایم و یا بیماری هایی که احتمالاً در طی چند ماه گذشته داشته است، از شما پرسشهایی میکند.

اگر پزشکتان مشکوک به بیماری آرتریت بود، برای معاینه دقیق تر و انجام آزمایش خون، به منظور تشخیص قطعی و شناسایی علت بیماری، کودکتان را به پزشک متخصص معرفی می کند. البته حتی امکان دارد برای انجام آزمایشهای لازم، فرزند شما در بیمارستان بستری شود.

اگر کودک شما به آرتریت عفونی مبتلا شده باشد، برای از بین بردن عفونتمفصل به او آنتی بیوتیکهای داخل وریدی تزریق می شود.  اگر این بیماری موجب اختلال در حرکت کودک شده باشد ممکن است پزشک علاوه بر داروی مسکن، برای او داروهای ضد التهاب نیز تجویز کند، همچنین ممکن است برای کمک به حرکت مفاصل آسیب دیده، ورزش های خاصی به کودک آموزش دادهشود.

– حوله ای را به دور یک کیسه  آب جوش بپیچید و آنرا روی مفصل آسیب دیده قرار دهید. گرما در بعضی از موارد تسکین دهنده است و موجب حرکت مفصل آسیب دیده می شود.

– در صورتی که مفصل، متورم و ملتهب است، روی آن کمپرس سرد قرار دهید، برای این منظور یک کیسه  پلاستیکی را از قطعات یخ پر کنید، سپس پارچه ای را دور آن بپیچید و آن را مستقیم روی مفصل قرار دهید

– اطمینان یابید که کودکتان از استراحت کافی و رژیم غذایی سرشار از پروتئین برخوردار است.

– با ملایمت مفاصل را ماساژ دهید. در بعضی موارد این کار موجب تسکین درد در مفصل می شود.

– فرزندتان را به جلسه های ۳۰ دقیقه ای شنا ببرید. شنا در آبگرم برای تحمل دردناشی از آرتریت، ورزشی بسیار موثر به شمار میرود. البته قبل از این کار با پزشکمشورت کنید.

– در صورت مشاوره با فیزیوتراپیست، به فرزندتان کمک کنید تا در خانه ورزشهایی راکه برای درمان این بیماری موثر است انجام دهد.

 

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *