قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آستیگمات را چگونه درمان کنیم؟
آستیگمات
آستیگمات

آستیگمات را چگونه درمان کنیم؟

آستیگمات را چگونه درمان کنیم؟ 

آستیگمات 

۳۲ سال دارم، در ۲۶ سالگی شماره چشم من ۳ درجه نزدیک بین ۳/۵ درجه آستیگمات بوده است. به گفته پزشک معالجم، هر چشمی لنز سخت را تحمل نمی کند، لذا به من لنز نرم داد که باعث بهبود نسبی دید من شده بود. ولیاخیراً متوجه شدم که هر دو چشم من ضعیف تر شده و به حدود ۵ نمره نزدیکبین و در همین حدود آستیگمات رسیده است.

علت ضعیف تر شدن چشم من چیست؟ آیا می توانم از لیزر با تیغه الماس برای کاهش عینک انکساری استفاده کنم؟ برای ضعیفتر شدن چشمهای شما دلیل خاصی نمیتوان ذکر کرد. پیشرفت بیشتر انواع عینک انکساری همانگونه که پزشک شما گفته اند در مرحله ای از عمر متوقف می شود، اما در بعضی از افراد تا سنینی بالاتر هم ادامه می یابد. با توجه به متوقف نشدن رشد عینک انکساری شما و آستیگمات بالا که دارید، جراحی با لیزر و چاقوی الماس، دید شفاف و مناسب بدون عینک را تأمین نمی کند. امروزه لنزهای هارد (سخت) (Hard) از کیفیت بالاتری برخوردارند و نفوذ پذیری اکسیژن به آنها خیلی بالاست. شما می توانید لنز هارد (سخت) را امتحان کنید و اطمینان دارم کیفیت دید خوبی برای شما تأمین خواهد کرد.

درمان آستیگمات 

هدف درمان آستیگماتیسم تصحیح انحنای نایکنواخت قرنیه است که باعث تاری دید می‌شود. درمان شامل تجویز عدسی های تصحیح کننده به صورت عینک یا لنز تماسی یا انجام جراحی تصحیحی می شود:
ـ اصلاح دید با تجویز عدسی تصحیح کننده: استفاده از عدسی های تصحیح کننده اثر ناشی از انحنای نایکنواخت قرنیه را برطرف می کند. عدسی تصحیح کننده ممکن است به صورت لنز تماسی یا عینک باشد.
ـ لنزهای تماسی: لنزهای تماسی هر دو آستیگماتیسم های قرنیه و عدسی چشم را تصحیح می کنند.
ـ انواع مختلفی از لنزهای تماسی در دسترس است: لنزهای سخت، لنزهای نرم، لنزهای یک بارمصرف، لنزهای با کاربرد طولانی مدت، لنزهای دوکانونی، لنزهای سخت نفوذپذیر نسبت به اکسیژن و…. با چشم پزشکتان در مورد اینکه کدامیک از این انواع مختلف لنز برای شما مناسب تر است، مشاوره کنید.
یک شیوه دیگر استفاده از لنز تماسی برای تصحیح آستیگماتیسم “روش ارتوکراتولوژی” یا Ortho-K است. در این روش شما چندین ساعت در روز لنز تماسی سخت به چشم می گذارید تا انحنای قرنیه تان تصحیح شود.
در روزهای بعد تعداد ساعات استفاده از لنز تماسی کاهش می یابد و در حدی که شکل جدید قرنیه حفظ شود. البته اگر مدتی استفاده از این روش را قطع کنید، قرنیه چشم دوباره به شکل اولش بازمی‌گردد.
ـ عینک: در مواردی که به دلایل مختلف استفاده از لنز تماسی از جمله ترجیح بیمار امکان‌پذیر نیست، انواع مختلف عینک می‌تواند جانشین مناسبی برای لنز تماسی باشد.
ـ جراحی برای تصحیح عیوب انکساری: در روش جراحی با شکل دهی مجدد به سطح قرنیه، آستیگماتیسم تصحیح می‌شود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *