آستیگمات چیست ؛چرا چشمها آستیگمات می شوند ؟؟


آستیگمات  چیست ؛چرا چشمها آستیگمات می شوند ؟؟

آستیگمات  چیست ؛چرا چشمها آستیگمات می شوند ؟؟

 یک عیب انکساری شایع در چشم که علت آن افزایش قوس عدسی چشم یا قرنیه در یک نصف النهار می باشد و در نتیجه تصویر واضحی از اجسام روی شبکیه تشکیل نمیشود. با کمک عدسی های استوانه ای (عینک یا لنزهای تماسی) میتوان این اشکال را مرتفع ساخت.  

علت ایجاد آستیگمات

فشار پلک روى قرنیه مى تواند منجر به آستیگماتیسم مختصرى شود، ولى در اغلب موارد آستیگماتیسم ریشه ارثى دارد. علاوه بر آن ضربات و صدمات وارده بر قرنیه، نیز مى توانند منجر به آستیگماتیسم به ویژه از نوع نامنظم آن شوند.

علائم آستیگمات

افراد داراى نمره هاى بالاى آستیگماتیسم اغلب از تارى دید و تغییر شکل یافتگى تصویر اشیا شکایت دارند. آنهایى که مبتلا به درجات خفیف هستند، اغلب مشکل بینایى ندارند ولى ممکن است از خستگى و احساس ناراحتى در چشم ها و سردرد شکایت داشته باشند.

آیا اگر چشم هاى ما آستیگمات است، باید حتماً عینک بزنیم؟

در درجات متوسط و بالا، براى دستیابى به دید بهتر و راحت تر، لازم است فرد عینک بزند؛ ولى در نمرات کم، در صورت ناراحتى فرد یا براساس نیازهاى شغلى اقدام به تجویز عینک مى شود.

غیر از عینک، آیا راه دیگرى براى اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد؟

در صورت عدم تمایل فرد به استفاده از عینک، وى مى تواند از کنتاکت لنز استفاده کند. جدیداً روش هاى جراحى انکسارى نیز کاربرد پیدا کرده اند.

انواع آستیگماتیسم

در عمل چشم‌های آستیگمات به سه شکل خود را بروز می‌دهند:
  • آستیگماتیسم ساده
  • آستیگماتیسم مرکب
  • آستیگماتیسم مخلوط
در تقسیم‌بندی که بر مبنای محور دو خط کانونی انجام می‌شود:
  • آستیگماتیسم منظم
  • آستیگماتیسم غیر منظم

شیوع

بر اساس یک پژوهش در آمریکا، از هر ۱۰ کودک در سنین ۵ تا ۱۷ سالگی، ۳ کودک مبتلا به آستیگماتیسم هستند. در بنگلادش ۳۲٫۴٪ افراد بالای سی سال مبتلا به این بیماری هستند. به طور کلی، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که درجهٔ شیوع آستیگماتیسم با افزایش سن، رابطهٔ مستقیم دارد.

اصلاح آستیگماتیسم

برای اصلاح آستیگماتیسم، باید نقش عدسی استوانه‌ای غیرطبیعی ایجاد شده در چشم را از بین ببریم. این کار با اضافه کردن یک عدسی استوانه‌ای برعکس و جمع توانهای آنها عملی خواهد بود. مثلاً اگر چشم در یک محور یک دیوپتر نزدیک بینی دارد یا یک عدسی محدب یک دیوپتر مثبت در همان محور یا یک عدسی مقعر یک دیوپتر منفی در محور عمود بر آن بر روی چشم قرار می‌دهیم. اصلاح دید در آستگماتیسم‌های غیر منظم دشوار و نیازمند عدسی‌های پیچیده‌است. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد