قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آسم حساس به آسپرین
آسم حساس به آسپرین
آسم حساس به آسپرین

آسم حساس به آسپرین

آسم حساس به آسپرین

حساسیت به آسپرین در پنج درصد بیماران بزرگسال مبتلا به اسم دیدهمی شود اما در کودکان بسیار نادر میباشد و اغلب این بیماران در آزمایش حساسیت پوستی نسبت به مواد حساسیت زا چیزی را نشان نمی دهند. (آزمایش منفی). این بیماران ممکن است دچار پولیپ های بینی نیز باشند. اگر شما جزو چنین بیمارانی هستید باید از مصرف آسپرین و داروهایی که حاوی آسپرین و یا مشابه آن هستند مانند ایبوپروفن (بروفن)، دیکلوفناک سدیم، ایندومتاسین و مفتامیک اسید پرهیز کنید. بیمارانی که دچار آسم حساس به آسپرین یا مشابه به آن هستند ممکن است بر اثر مصرف چنین داروهایی حتی جان خود را از دست دهند. در این بیماران نیز می توان از روش حساسیت زدایی استفاده کرد. حساسیت زدایی برای بیمارانی که به آسم حساس به آسپرین مبتلا هستند با استفاده از مقادیر خیلی کم اسپرین به صورت خوراکی و در بیمارستان انجام میشود و در طی این مدت آزمایش های تنفسی متعددی به مدت چند ساعت بعد از هر بار مصرف آسپرین صورت میگیرد. این کار مدت زمانی طول خواهد کشید. اگر شما به آسپرین حساسیت دارید از مصرف آن و یا داروهایی که آسپرین در آنها به کار رفته است و از آنها نام برده شد خودداری کنید.

آسم شبانه

آسم هایی را گویند که در هنگام شب اتفاق میافتد. در حقیقت بیدار شدن از خواب در نیمه های شب به خاطر آسم نشان دهنده ی کنترل بد آسم در چنین افرادی می باشد و ممکن است در هر فردی با هر نوع آسمی ایجاد شود. در اکثر موارد با درمان مناسب می توان بر این مشکل غلبه کرد اما در بعضی از بیماران این کار به سختی انجام میشود. در چنین بیمارانی برگشت اسید معده به سمت مری (ترش کردن) در هنگام خوابیدن، ممکن است باعث تحریک سینه و بروز حملات آسم شود و لازم است که مشکل معده ی آنها نیز درمان شود ضمناً بهتر است در هنگام.خواب از متکای بلند استفاده کنند. همچنین لازم استبالش یا متکا، لحاف، تشک، پتو و حتی فرشی زیر پا خوب تکانده و شسته شوند که عاری از مایت ها گردو غبار گردند. بعضضی داروهای گشاد کننده ی برونش ها هم اغلب در کنترل و درمان علائم آسم شبانه مفیدخواهند بود.

چرا بیماری آسم افزایش یافته است؟

احتمالا علت افزایش بیماری آسم تا حدودی مربوط به پزشکان می شود، زیرا امروزه پزشکان از کلمه آسم برای مواردی که سابقاً به آنها برونشیت، خس خس دار گفته می شد نیز استفاده میکنند، اما این امر نمی تواند توضیح مناسبی برای افزایش زیاد بیماری آسم باشد. گرچه شواهد محدودی وجود دارد که هر عاملی بهتنهایی می تواند باعث بروز آسم در افراد مختلف شود امّا احتمال زیادی نیز وجود دارد که ترکیبی از همه ی عوامل باعث افزایش بروز آسم در جامعه شده است. هرچند که آلرژی ها(حساسیت ها) احتمالا مهم ترین علت آن میباشند. تعداد زیادی مرگ و میرها بر اثر آسم رخ داده است که بعضی ها این عقیده را داشتند که مرگ و میرھا پر اثر عوارض سمی  یک اسپریمخصوص ضد آسم بوده است.

در مورد این حادثه بحثها و تحقیقات زیادی به عمل آمد و سایر عوامل نیز در نظر گرفته شد اما هنوز علت واقعی آن به دست نیامده است. در واقع اکثر مرگ هایی که بر اثر آسم ایجاد می شوند به علت عدم درمان یا درمان نامناسب بیماران آسمی اتفاق میافتند. آمار نشان داده است که از حدود دو سوم مرگ هایی که بر اثر آسم ایجاد میشوند می توان با درمان مناسب و کافی پیشگیری کرد. گرچه آسم در بعضی از کشورها در حال افزایش میباشد اما مناطقی از جهان هم وجود دارد که به ندرت می توان بیماران آسمی را در آنجا دید. برای مثال در اسکیموهای آلاسکا این بیماری خیلی نادر میباشد، شاید به این دلیل که خانه های آن ها محیط مناسبی برای مایت های گردوغبار نمیباشد. گرچه ممکن است به نظر بیاید که تشخیص بیماری آسم در یک شخض موجب می گردد که او برای کنترل و درمان آسمش همیشه از داروهای مختلف استفاده کند، اما باید دانست که به غیر از مصرف داروها راه های مختلف دیگری نیز وجود دارد که می توان توسط آنها به کاهش علائم آسم کمک کرد.

دوری کردن از مواد حساسیت زا(آلرژنها)

کنترل کردن مایت های گرد و غبار خانه می تواند در بعضی از بیماران بسیار با اهمیت باشد، اما این اقدام پرخرجی خواهد بود زیرا کشیدن روی تشک ها و بالش ها با پوششی از پلی تن بسیار مفید میباشد. اما کشتن مایت ها با استفاده از اسپری های سوسک کش برای کنترل بیماری آسم مؤثر نمی باشد و از نظر تئوری، تمام فرش ها و مبلمانی که از پارچه یا مخمل درست شده اند باید از خانه جمع آوری شوند. عروسک های پشمی را باید هر هفته یک بار و به مدت ۱۲ ساعت در فریزر قرار داد تا مایت های آن کشته شوند. از آنجایی که این اقدامات پیشگیری کننده وقت گیر و پرهزینه هستند اکثر افراد ترجیح میدهند

که به جای انجام این کارها، از اسپری های استنشاق برای کنترل و درمان آسم خود استفاده کنند. عدم نگهداری از حیوانات در خانه نیز از آن اقدامات جنجالی انجام آن خودداری میکنند. با این حال نگهداری طولانی مدت از حیوانات مثل سگ، گربه و خرگوش می تواند باعث بدتر شدن حملات آسم گردد.

سیستم حرارت مرکزی خانهها

هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد که بگوییم استفاده از نوع به خصوص از سیستم حرارت مرکزی برای بیماران مبتلا به آسم، خوب یابد می باشد ولی این عقیده که استفاده از سیستم گازی باعث خشکی بیش از حد هوا می شود، توسط عده ای از بیماران مطرح میگردد. ضمناً بعضی بیماران به نفت و وسایلی نفت سوز حساس می باشند.

درجه حرارت اتاق خواب

یک پزشک مشهور قرن هفدهم میلادی به نام سرجان فلایر که خودش هم مبتلا به آسم بود، اعتقاد داشت که وقتی آسم موجب میشود که بیمار در نیمه های شب از خواب بیدار شود به خاطر حرارت رختخواب می باشد. همچنین گفته شده است که خوابیدن در اتاق خوابی که پنجره اش باز است و یا این که حداقل هوای تازه در آن جریان دارد برای بیماران مبتلا به آسم مفید میباشد. ولی در حقیقت هنوز هیچ پاسخ قاطعی تاکنون به این موارد یافت نشده است. بعضی از بیماران ترجیح میدهند که شبها هوای تازه در اتاقشان جریان داشته باشد ولی بعضی از بیماران اظهار می دارند که این کار باعث بیشتر شدن خس خس سینه آنها می شود، به خصوص اگر شب مجبور شوند به دلیلی از خواب بیدار شوند، به هر حال این بستگی به شما دارد که هوای اتاق خوابتانرا مناسب با وضعیت خودتان  تنظیم  کنید

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *