قالب وردپرس درنا توس
آسم و حساسیت ریه
آسم و حساسیت ریه

آسم و حساسیت ریه

   آسم و حساسیت ریه

اکثر افراد از بیماری آسم به عنوان حملاتی از تنگی نفس همراه با خس خس سینه که در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد یاد میکنند. این حملات می تواند در هنگام فعالیت و یا هنگام استراحت ایجاد شود و ممکن است خفیف یا شدید باشد. کلمه ی آسم  اصطلاحی است که  به علت باریک شدن متناوب مجاری هوایی یا لوله های برونش (در ریه ها) ایجاد میشود. عوامل و فاکتورهای مختلفی در ایجاد آسم دخالت دارند. این عوامل از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بهترین تعریفی که برای آسم می توان بیان کرد این است که: آسم وضعیتی است که مجاری هوایی ریه ها ملتهب شده، بنابراین به عوامل خاص بسیاری حساسا می شوند

علل شروع کننده حملات اسم 

این عوامل باعث می شوند که مجاری هوایی تنگ شده و عبور جریان هوا از داخل آن کاهش پیدا کند و سبب تنگی نفس یا خس خس سینه شود. بنابراین آسم فقط یک بیماری مشخص نیست بلکه دارای چندین الگوی عوامل شروع کننده ی متفاوت و نتایج درمانی گوناگونی در افراد مختلف می باشد. به همین دلیل درمانی که برای یک بیمار د چار أسم بسیار مفید بوده، ممکن است برای بیمار دیگری نامناسب باشد.

علل بروز حملات آسم

اکثر افراد می دانند که بیماری أسم در بعضی خانواده ها بیشتر دیده  می شود. یعنی علت ارثی و ژنتیکی در این بیماری وجود دارد. بدون شک در آسم آلرژیک (آسم اکسترینسیک یا  خارجی ) عامل وراثت و ژنتیک از اهمیت زیادی برخوردار است در حالی که در آسمی که آلرژیک نباشد (آسم اینترینسیک یا داخلی) عامل وراثت زیاد مطرح نمی باشد.

آسم چگونه شروع می شود؟

عامل ژنتیک و وراثت در بروز بیماری آسم به صورتی نیست که مثلاً رنگ چشم یا نوع گروه خونی کودکان از والدینشان به ارث میرسد، بلکه بیمار مبتلا به آسم شدید می تواند دارای کودکانی باشد که هیچگاه دچار حملات آسم نمی شوند. نقش عوامل محیطی (مثل مواد حساسیت زا یا آلرژنها و مواجه شدن شخص با دود سیگار) در بروز بیماری آسم و تشدید آن می تواند بسیار مهم باشد. با این حال این عوامل در همه ی افراد به یک اندازه باعث بروز بیماری نمی شوند، بلکه آن افراد باید استعداد ابتلا به این بیماری را داشته باشند. مایتهای گرد و غبار خانه و سایر عوامل به غیر از عوامل ارثی و ژنتیکی، عوامل بسیاری مسئول بروز اولیه آسم در افراد می باشند. برای مثال آسمی که در بزرگسالان برای اولین بار ایجاد می گردد اغلب به دنبال ابتلا به سرماخوردگی یا یک عفونت ویروسی رخ می دهد

همچنین مواجه شدن با عوامل تحریک کننده در محیط کار ممکن است از عوامل شروع کننده ی حملات آسم باشد. با این حال مهم ترین عامل ایجاد کننده ی حملات آسم (به ویژه در کودکان) مواجه شدن با مایت های گردوغبارخانه میباشد. مایت ها جانوران کوچک و ذره بینی هستند که از نوک یک سوزن هم کوچک تر می باشند. این جانوران اسباب بازی های پشمی کودکان زندگی میکنند. در هر تشک حدود دو میلیون مایت ممکن است وجود داشته باشد. همچنین باید بدانیم که فقط پروتئین موجود در مدفوع این مایت ها هستند که موجب بروز آلرژی و آسم میگردند. وقتی یک فرد حساس در طی مدت نسبتاً طولانی با مدفوع مایت ها که در هوا پخش هستند مواجه شود، گلبول های سفید این فرد در مقابلی این جسم خارجی (مدفوع مایت) حساس میگردند. وقتی پروتئین مدفوع مایت ها از طریق استنشاق وارد ریه شود در مخاط برونش ها واکنشی  رخ ააlა  و موجب التهاب در مجاری هوایی می شود. این التهاب باعث میشود که مخاط برونش ها حساس شود، به طوری کههرگونه مواجهه ی بعدی با مایت ها یا هر عاملتحریک کننده ی دیگری موجب تنگ و باریک شدن برونش ها شده و علائم آسم را ایجاد میکند. چیزهای دیگری هم ممکن است به عنوان عوامل شروع کننده ی حملات اسم مطرح باشند، منجمله کشیدن سیگار توسط مادر در هنگام حاملگی و بودن در محل که سایر افراد به کشیدن سیگار مشغول هستند برای کودکانبسیار خطرناک می باشد.

علل ایجاد آسم

به طور کلی عوامل ایجاد آسم عبارتند از: وراثت و ژنتیک، سیگار کشیدن مادر در هنگام حاملگی، درمعرض دودسیگار قرار گرفتن کودکانی که والدین سیگاری دارند، آلودگی هوا، مواد حساسیت زا (الرژنها)، سرماخوردگی و عفونت های ویروسی، مواجهه با مواد حساسیتزا در محل کار (آسم شغلی).

میزان شیوع آسم

میزان شیوع آسم بسیار زیاد میباشد و تخمین زده می شود که امروزه حدود ۲۰ درصد کودکان دبستانی و حدود ۶ تا ۷ درصد کلی جمعیت دچار بیماری آسم باشند، آسم شایع ترین بیماری در کشورهای غربی میباشد، به طوری که در انگلستان و ولز حدود سه میلیون نفر دچار این بیماری هستند. در کودکان میزان شیوع آسم در پسرها حدود دو برابر بیشتر از دخترها است در حالی که در بزرگسالاناین بیماری در خانمها کمی شایع تر از آقایان است. آسم در کودکان در حال افزایش می باشد و تا ۲۰ درصد کودکان دبستانی احتمالاً دچار علائم آسم هستند.

عوامل تحریککننده ی اصلی در بروز آسم در فرد حساس، هر عامل برانگیزاننده (تحریککننده) می تواند باعث بروز حملات آسم شود. هر فردی به زودی خواهد فهمید که چه عاملی باعث شروع حملات آسمش میگردد. تمرینات ورزشی، بازی و فعالیت به خصوص در کودکان می تواند باعث بروز حملات اسم گردد. گرچه مشکل ایجاد تنگی نفس در هنگام فعالیت ورزشی اغلب به علت ورزیده نبودن وتازه کار بودن شخصیدر ورزش اتفاق میافتد تابازی کودکان به خصوص در زمینهای خاکی و کثیف می تواند باعت بروز حملات آسم گردد.

مواد حساسیت زا(آلرژنها)

گرده ی گیاهان از عوامل تحریک کننده شناخته شده ای هستند همچنین باعث بروز حملات آسم شوند. مواجه شدن طولانی

می تواند باعث بروز علائم پایداری شود. اما ممکن است اهمیت وجود درخت یاگل و گیاه یا حیوانات در خانه نادیده گرفته شود.

حیوانات خانگی می توانند یکی از علل اصلی بروزدود، بوی عطر و گرد و غبار دود سیگار هم برای بسیاری از بیماران می تواند باعث بروز حملات آسم شود. همچنین محیط هایی که دارای گردوغبار زیاد هستند و نیز بوهای خاصی مثل بوی عطر نیز در افراد حساس باعث حملات آسم میگردد. بهترین درمان در چنین مواردی خودداری از برخورد با چنین عوامل می باشد.

سرماخوردگی و عفونتهای ویروسی

عفونتهای ویروسی شایع ترین عامل بروز آسم در تمام سنین می باشند. داروهای آنتی بیوتیک فقط در درمان عفونت های باکتریایی مؤثر هستند که آنها نیز به ندرت باعث بروز حملات آسم می شوند. آنتی بیوتیکها هیچ اثری بر روی ویروس ها ندارند و در نتیجه در درمان آسم نیز نقشی نخواهند داشت.

هیجانات و استرس ها

کودکان اغلب در هنگام جشن تولد دچار خس خس سینه میشوند زیرا ترکیبی از هیجانات و فعالیت بدنی باعث تشدید اسم انها می شود. هیجانات، شادی، غم و غصه و استرسی ها همگی می توانند به عنوان عوامل برانگیزاننده ی آسم مطرح شوند. بسیار دیده شده است که بیماران مبتلا به آسم در مراسم تشییع جنازه خویشاوندان شان نیز دچار اسم شدهاند.

آب و هوا و آلودگی هوا

بسیاری از مبتلایان به آسم عقیده دارند که در آب و هوای خاصی، وضعیت آنها بهتر و در آب و هوای دیگری وضعیت بیماری شان بدتر می شود. بعضی بیماران آب و هوایی سرد و مرطوب را ترجیح میدهند و بعضی دیگر آب و هوای گرم و خشک را می پسندند. هنوز از نظر علمی اثبات نشده است که چه نوع اب و هوایی مناسب این افراد می باشد. پس می توان گفت به خود شخصی، نوع و علت ان بستگی دارد. این بستگی به خود شما دارد که با توجه به عادت و وضعیت تان آب و هوای دلخواه خود را انتخاب کنید. آلودگی هوا نیز در تشدید حملات آسم نقش مهمی دارد (به خصوص در بیماران دچار آسم شدید).

علائم آسم و تشخیص آن

تشخیص آسم اغلب مشکل است زیرا علائم آن را به آسانی می توان با سایر علائم بیماری های دیگر تنفس اشتباه گرفت. تشخیص قطعی بیماری آسم در بیمار را باید بعد از گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایش های متعددمطرح کرد. بیماری آسم با یک یا چند علامت از چهار تنگی نفس ۳- سرفه ۴- فشار در قفسه سینه. خس خس سینه و تنگی نفس از شناخته شده ترین علائم بیمار آسمی می باشند و معمولاً به طور متناوب در هنگام مواجهه با عوامل تحریک کننده بروز خس خس سینه هم در افراد مبتلا به آسم دیده شود. یکی از علائمی که اغلب افراد آن را به عنوان علامت شد سرفه می تواند خشک و یا خلط دار باشد و معمولاً شب ها یا در هنگام فعالیت ورزشی ایجاد می شود. در بسیاری از موارد سرفه ای که به علت آسم ایجاد شده است را به حساب بیماری برونشیت می گذارند، بروز بیشتر از دو دوره سرفه ی پایدار (اگر بدون خس خس سینه یا تنگی نفس باشد) باید وجود بیماری آسم را مطرح کند. چهارمین علامت اصلی در بیماری آسم وجود فشار در قفسهی سینه است. اغلب این علائم در هنگام فعالیت ورزشی رخ میدهد. هنگامی که در یک بیمار مسن احساس فشار در قفسه ی سینه ایجاد شود، برای پزشک تشخیص بین آسم و آنژین قلبی در چنین افرادی بسیار مشکل باشد. گرچه علائم آسم اغلب بدون هیچگونه دلیل واضحی رخ می دهند اما میکند و غالباً آسم مشکل است که صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب بروز میکند. آسمی که بیمار را در نیمه های شب از خواب بیدار میکند نشانگر آن است که به خوبی کنترل و درمان نشده است.

انواع مختلف آسم

در بسیاری از موارد علت بروز نوع ماده ی حساسیت زا(آلرژن) مسئول بروز حملاتاسم میباشد. سایر انواع مختلف آسم عبارتند از:

 آسم آلرژیک: آلرژی به عنوان یکی از عواملبیماری شما مطرح می باشد، لازم است که برای تایید این مسئله و شناسایی ماده ی حساسیت زا(آلرژن) آزمایش هایی را به عمل بیاورید. این آزمایش ها ساده بوده و برای انجام آن حدود نیم ساعت وقت لازم است. تعدادی از قطره ها که از مواد مختلف حساسیت زا تشکیل شده اند مثل مایتهای گردوغبارخانه، گرده ی علف ها، گرده ی د

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …