قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / آسیب شنوایی را درمان کنیم…
اختلال در مجرای گوش
اختلال در مجرای گوش

آسیب شنوایی را درمان کنیم…

آسیب شنوایی را درمان کنیم…

دو نوع کلی آسیب شنوایی وجود دارد. آسیب شنوایی هدایتی در اثر اختلال در مجرای گوش یا گوش میانی و آسیب شنوایی حسی عصبی در اثر ضایعات گوش داخلی و عصب شنوایی ایجاد می شود. پزشکان با انجام آزمون های شنوایی می توانند انواع آسیب های شنوایی را متمایز سازند. اگر فکر می کنید شنواییتان مختل شده است از پزشک بخواهید که از شما امتحان شنوایی به عمل آورد.

آسیب شنوایی هدایتی هنگامی بروز می کند که راه های عبور هوا بسته شوند. مثلاً در اثر تشکیل جرم گوش، یا هنگام عفونت در اثر سرماخوردگی شدید که باعث تجمع مایع در گوش میانی می شود، یا هنگام انسداد شیپور استاش که گوش میانی را به پشت دهان متصل میکند، این راهها بسته می شوند. آسیب شنوایی که به علت عفونت گوش میانی یا هنگام حساسیت فصلی که گوش را مسدود می کند، پدید می آید معمولاً موقتی است و بعد از درمان عفونت، حساسیت یا سایر عوامل مستعد کننده برطرف می شود.

آسیبهای شنوایی حسی عصبی وخیم تر هستند و بهتر است در هر مورد خاص از بروز آنها جلوگیری شود. تقریباً یک دهم امریکایی ها دچار نوعی کاهش شنوایی هستند و قادر به شنیدن صحبت های معمولی نمی باشند. شیوع این عارضه با بالا رفتن سن به سرعت افزایش می یابد. فقدان شنوایی حسی عصبی یا کری می تواند در اثر عفونت های گوش، نقائص ارثی مادرزادی، داروهای خاص، صدمه سر، افزایش سن، مواجهه با صدای بلند، و غده ها ایجاد شود. شایعترین علت آسیب شنوایی حسی عصبی تخریب ساختمانهای گوش داخلی در اثر سیر طبیعی افزایش سن است. این پدیده پیرگوشی خوانده می شود.

شدت صوت با واحد دسی بل اندازه گیری می شود. این واحد مشابه درجه بندی ریشتر (Richter) است که با آن شدت زلزله اندازه گیری می شود. شدت صوت در یک نقطه ساکت روستایی ممکن است ۲۰ دسیبل و صحبت های معمولی ۶۰ دسیبل باشد در حالی که صدای حرکت قطار بار بری حدود ۹۰ دسیبل یا بیشتر است، مواجهه طولانی مدت با صدای بالای ۸۵ دسی بل ممکن است منجر به آسیب شنوایی قابل اندازه گیری شود.

یکی از علل شایع این آسیب ها شنیدن موسیقی با صدای بلند از طریق گوشی هایی است که روی سر قرار می گیرند. یک ساعت استفاده از گوشی هایی که صدایی با شدت ۹۰ دسیبل تولید می کنند می تواند منجر به فقدان شنوایی موقتی گردد. شدتی به اندازه ۱۲۰ دسی بل که در اجرای دسته جمعی موسیقی راک روبروی بلندگو اندازه گیری شده است می تواند منجر به کری فوری و دائمی شود. این صداها زیانی بیش از ضربه زدن به مشاعر دارند! چگونه می توان بدون داشتن دستگاه اندازه گیری دسیبل مشخص کرد که شدت موسیقی یا سایر صداها چقدر است؟ صدا احتمالاً بسیار بلند است اگر:

گوش را آزار دهد.

باعث ایجاد صدای زنگ در گوش ها شود.

بعد از قطع صدا احساس اختلال در شنوایی کنید.

برای شنیدن صدای خود مجبور به فریاد کشیدن باشید.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *