آشنایی باداروهای تعدیل کننده ی ایمنی بدن در بیماری ام اس


آشنایی باداروهای تعدیل کننده ی ایمنی بدن در بیماری ام اس

آشنایی باداروهای تعدیل کننده ی ایمنی بدن در بیماری ام اس

 

در واقع مقدار آسیبی که توسط امآرآی قابل شناسایی است، پنج تاده موذیانه ی بیماری، ممکن است سرانجام منجر به بروز علایم بالینی و ناتوانی شود. اگرچه میلین داخلی CNS تا حدی توانایی ترمیم خود را دارد.

آسیب به تارهای عصبی - که از آن تحت عنوان ضایعه ی آکسونی یاد می شود -- به صورت ماندگارتری ظاهر میگردد. این آسیب تارهای عصبی به احتمال زیاد باعث بروز ناتوانی پیشروندهای خواهد شد که در ام اس ظاهر می شود.

حاصل تمام این حرفها برای شما این است که هرچند هیچ تضمینی در مورد این بیماری غیرقابل پیش بینی وجود ندارد، ولی هرچه زودتر درمان را با یکی از داروهای تعدیل کننده ی بیماری شروع کنید تا فعالیت بیماری را کندتر کرده و از بروز ناتوانی در آینده بکاهید. دلیل خوب دیگری که برای درمان زودهنگام وجود دارد این است که تمام داروهای تعدیل کننده ی ایمنی که ما در این قسمت به شرح آنها میپردازیم، در درجه ی اول التهاب در CNS را هدف میگیرد وبقیه اش را میتوانید حدس بزنید:

التهاب در مراحل اولیه ی بیماری، شایعتر است. بنابراین هرچه زودتر درمان را شروع کنید، اثربخشی داروها بیشتر خواهد بود.

پنج داروی تعدیل کنندهی ایمنی که عملکردهای خاصی را در سیستم ایمنی تغییر می دهد، برای درمان ام اس مورد تأیید FDA قرار گرفته است. از این ها، چهار دارو به عنوان قدم اول درمان شناخته می شود - همان ها که پزشکتان از ابتدای درمان ممکن است در موردشان با شما صحبت کند. داروی پنجم بیشتر احتمال دارد زمانی تجویز شود که هیچ کدام از چهار داروی رده ی اول برای شما مؤثر نباشد.

همهی این داروها -- که در حال حاضر به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد - گرانقیمت است. اگرچه قسمت اعظم هزینه ی آن ممکن است تحت پوششی بیمه ی درمانی شما قرار گیرد، ولی ممکن است هر پنج دارو تحت پوشش شرکتهای بیمه قرار نگیرد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید بیمهای که تحت پوشش آن هستید، دو یا سه قلم از داروها را پوشش میدهد و شامل بقیه نمی شود. شما و پزشک در موقع تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه ی درمانی مناسب حالتان، میتوانید این مسائل را مد نظر قرار دهید. همچنین ممکن است مابه التفاوت هزینه ای که از بیمه ی تکمیلی در مورد داروی به خصوصی دریافت می کنید از دریافت شخص دیگری که تحت پوشش بیمه ی دیگری است و همان دارو برایش تجویز می شود، کمتر یا بیشتر باشد.

این اختلاف قیمت در دریافت وجه بیمه ی تکمیلی از آنجا ناشی می شود که سازندگان دارو، همکاریهای متفاوتی با شرکتهای گوناگون بیمه دارند بهترین راهکار برای محاسبهی هزینهای که هریک از این داروها برایتان به وجود میآورد، مشورت با بیمه ی طرف قرارداد شماست؛ اما به خاطر داشته باشید که قیمت داروها می تواند دچار نوسان زیادی شود، زیرا سازندگان آنها مختارند هر موقع که بخواهند قیمت را افزایش یا کاهش دهند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد