آشنایی با آرتریت وانواع آن….


آشنایی با آرتریت  وانواع آن….

آشنایی با آرتریت  وانواع آن....

 

آرتریت

آرتریت معمولاً در بالغین خود را به شکل درد و محدودیت در حرکات نشان میدهد؛ به علاوه در مفاصل سطحی تر، تورم مفصل گرمی و قرمزی پوست روی مفصل مشهود است.

ارتریت سپتیک

استافیلوکوک، استر پتوکوک، پنومو کوکوگاھی گنوکوک ها از جرم های شایع ایجادکننده آرتریت های سپتیک هستند. عفونت به شکل حاد یا تحت حاد باعث یک واکنش التهابی و ایجاد اگزودا داخل مفصل می شود. گرافی در مراحل اولیه طبیعی است. اگر درمان مناسب صورت نگیرد. علایم رادیولوژیک در مراحل بعدی در گرافی به شکل کاهش دانسیته استخوان های اطراف مفصل، باریک شدن فضای مفصلی و تخریب استخوان دیده میشود. در اسکن ایزوتوپ، افزایش جذب ماده ایزوتوپ دیده میشود. تشخیص افتراقی شامل انواع دیگر آرتریت و استئومیلیت می باشد. پروگنوز به محل درگیری، جرم ایجادکننده آرتریت و زمان شروع درمان مناسب بستگی دارد درمان شامل استراحت و بی حرکتی مفصل و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب می باشد.

ارتریت روماتوئید

این بیماری در واقع التهاب مزمن غشاهای سینوویال است. معمولاً در خانم های جوان دیده می شود و می تواند تمام مفاصل دارای سینوویوم را درگیر کند. گرافی در مراحل اولیه چیزی نشان نمیدهد امّا به مرور زمان کاهش جنرالیزه دانسیته استخوانی، باریک شدن فضای مفصلی (به علت تخریب غضروف مفصلی) و تخریب استخوانهای اطراف مفصل دیده میشود.

ارتریت سلی

سل می تواند تمام مفاصل را درگیر کند. معمولاً درگیری به طور هموژن ایجاد میشود. غشا سینوویال ملتهب و ضخیم میگردد. سپس تخریب غضروف مفصلی و استخوان های اطراف مفصل صورت میگیرد. درگیری در بچه ها و جوانان شایع تر است و معمولاً سابقه تماس با فرد مسلول وجود دارد. درد، تورم، اختلال حرکت مفصل و گرمیاز علایم بارز آرتریت سلی میباشد. گاهی آتروفی عضلات حرکت دهنده مفصل یا آبسه و فیستول نیز دیده می شود. گاهی کانون TB در جای دیگر بدن یافت می شوداولین علامت رادیولوژیک آرتریت سلی، کاهش جنرالیزه دانسیته در اطراف مفصل است.

ارتریت نقرسی

نقرس معمولاً در دهه ۴ زندگی و به بعد و اکثرا در مردان دیده می شود. آرتریت و بورسیت از علایم غالب بیماری است. آرتریت نقرسی معمولاً مفاصل محیطی (انگشت پا، تارسوس، قوزک پا و مفاصل کوچک دست) را درگیر می کند. حمله اول نقرس معمولاً انگشت بزرگ پا را درگیر می کند، ولی در حملات بعدی معمولاً مفاصل دیگر ذکرشده درگیر می شوند. محدودیت حرکت و درد شدید به وجود آمده در عرض چند روز بهبود مییابد. بورسیتنقرسی اغلب در بورس اوله کرانون دیده می شود. در حملات حاد، گرافی چیزی نشان نمی دهد امّا در انواع مزمن، تجمع بلورهای اسید اوریک در انتهای استخوان های اطراف مفصل به شکل «اروزیون» با حدود واضحی دیده می شود.نقرس کاذب این بیماری معمولاً به صورت مزمن و به علت کلسیفیکاسیون غضروف مفصلی رخ می دهد، آزادشدن املاح پیروفسفات به داخل فضای مفصلی می تواند باعث حملات حاد آرتریت گردد. درمان شامل استراحت، آسپیراسیون مایع مفصلی و استفاده از NSAID میباشد.

ارتریت هموفیلیک

تظاهرات مفصلی در بیماری هموفیلی شایع است. مفاصل به طور ناگهانی متورم و دردناک میشود. مفصل غالبا گرم است و محدودیت حرکت وجود دارد. اصلاح نقص انعقادی، بی حرکتی و کشیدن مایع از مفصل پایه های درمان حملات حاد در آرتریت هموفیلی هستند.

ارتریت نوروپاتیک

در این حالت، به علت عدم وجود حس، تروماهای خفیف و مکرر باعث بروز آسیب های مفصلی می گردند. در واقع علت زمینه ای بیماری، اختلال در حس درد عمقی است (اختلالاتی مثل نوروپاتی دیابتی، تابس دورسالیس، سیرنگومیلی). مفاصل بزرگ و مهره ها از سایت های شایع این نوع درگیری هستند. در اندام تحتانی، زانو، قوزک پا و مفاصل ساب تالارو در اندام فوقانی مفصل آرنج از محل های شایع درگیری است. تورم و عدم ثبات مفصل از علایم عمده آرتریت نوروپاتیک هستند و معمولاً درد وجود ندارد. در معاینه، تورم مفصل - به علت هیپرتروفی نامنظم انتهای استخوان - و گاهی دررفتگی مفاصل دیده میشوند هم  چنین گاهی یافته های بالینی اختلال عصبی زمینه ای در معاینات به عمل آمده مشهود است. تغییرات در گرافی در واقع همان تغییرات تشدیدیافته DJD هستند، درمان ترکیبی از رفع علت زمینه، حمایت از مفصل و انجام جراحی مناسب است

ارتریت در تب روماتیسم

این آرتریت می تواند در هر مفصلی دیده شود. التهاب سینویوم و تجمع مایع در فضای مفصل دیده می شود، درد، تورم، گرمی و محدودیت حرکت از علایم بیماری است. گرافی به عمل آمده طبیعی است. توجه کنید که معمولاً درگیری مفاصل در این بیماری به شکل additive میباشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد