آشنایی با استخوان تالوس(قاپ)


آشنایی با  استخوان تالوس(قاپ)

 آشنایی با  استخوان تالوس(قاپ) 

  شامل سر، گردن و تنه می باشد. سر شامل قسمتهای زیر است:  ۱- رویه مفصلی کالکانئان قدامی  ۲- رویه مفصلی کالکانئان میانی  ۳- رویه مفصلی ناویکولار  ۴- ناودان تالوسناودان تالوس در مقابل ناودان کالکانئوس قرار گرفته، سقف سینوسی تارسی را می سازد. تنه تالوس مابین قوزک داخلی و خارجی قرار دارد و شامل قسمت های زیر است:  ۱- رویه مفصلی برای انتهای تحتانی تیبیا  ۲- رویه مفصلی مالئولار داخلی (برای قوزک داخلی)  ۳- رویه مفصلی برای قوزک خارجی  ۴- زایده خارجی تالوس  ۵- زایده خلفی تالوس (دارای یک تکمه خارجی و یک تکمه داخلی)  ۶- رویه مفصلی کالکانش خلفی

علل شکستگی تالوس در مچ پا

این شکستگی معمولاً بدنبال تصادفات وسایل نقلیه ایجاد میشود. گرچه سقوط از بلندی هم از دیگر علل ایجاد کننده این شکستگی است. احتمال شکستگی در ناحیه ستون مهره همراه با این شکستگی وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

علائم و تشخیص شکستگی تالوس

درد شدید در ناحیه مچ پا، ناتوانی در ایستادن و تورم شدید مچ پا از عائم این شکستگی است. در این ضایعه، معاینه عروق و اعصاب در ناحیه مچ بسیار مهم بوده و رادیوگرافی ساده کمک اصلی در تشخیص این شکستگی است. گاهی اوقات این شکستگی در رادیوگرافی ساده دیده نمیشود که در این مواقع پزشک معالج ممکن است از سی تی اسکن کمک بگیرد.سی تی اسکن همچنین در تعیین مقدار جابجایی قطعات شکسته شده و برنامه ریزی برای نوع درمان کمک کننده است.

درمان شکستگی تالوس

درمان این شکستگی باید بسیار با دقت و با توجه به جزئیات انجام شود. چون قسمت اعظم سطح این استخوان از غضروف مفصلی پوشیده شده و با استخوان های دیگر مفصل شده است اگر استخوان با جابجایی کمی هم جوش بخورد یا اصلاً جوش نخورد ممکن است با عوارض جبران ناپذیری مثل استئوآرتریت (آرتروز) مچ پا، درد مزمن مچ پا و کلاپس استخوان همراه شود.باید به محض وقوع آسیب و شک به این شکستگی کل پا و مچ پا و ساق بیمار را در یک آتل که سطح داخلی آن کاملا با پنبه نرم شده است قرار داد. بیمار باید در حالت دراز کش قرار گرفته و مچ پا را بالاتر از سطح قلب قرار دهد. هر ساعت به مدت بیست دقیقه باید محل درد را با کیسه حاوی یخ خرد شده سرد گردد.در صورتی که جابجایی قطعات شکسته شده زیاد باشد ارتباط قطعات جابجا شده با استخوان های بالا و پایین از بین میرود. به زبان دیگر دررفتگی ایجاد می شود. در این موارد باید دررفتگی بصورت اورژانس جااندازی شود.

عوارض شکستگی استخوان تالوس مچ پا

مهمترین عوارض شکستگی استخوان تالوس مچ پا عبارتند از:1- نکروز آواسکولار تمام یا قسمتی از استخوان تالوس مچ پا؛2- جوش نخوردن و یا بدجوش خوردن استخوان تالوس مچ پا  ؛3- عوارض پوستی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن پوست به وسیله استخوان تالوس در رفته مچ پا .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد