آشنایی با برخی عفونت های دهانی 


آشنایی با برخی عفونت های دهانی 

آشنایی با برخی عفونت های دهانی 

 

از جمله می توان به عفونتهای زیر اشاره نمود:

* عفونت ویروسی هرپس ساده

این عفونت معمولاً در کودکان زیر 5 سال که به ویروس هرپس مبتلا شدهاند، روی می دهد. علائم آن مشابه سرماخوردگی است. بیماری با آبریزش از مخاطها، کسالت عمومی و تب آغاز شده و ظرف دو سه روز علائم دهانی به صورت تاول های (وزیکول) کوچک و به تعداد زیاد در قسمتهای مختلف دهان بویژه سقف دهان و گونه و لبها ظاهر می شود.

تاول ها در مرحله بعد پاره شده و زخمهای ریز و دردناکی از خود باقی می گذارند. بیماری ظرف ۱- ۱۰ روز بهبود مییابد. برای کاهش درد و سوزش بخصوص هنگام غذا خوردن و بهبودی سریعتر بیمار، رعایت نکات زیر تحت نظر یک دندانپزشک توصیه می شود: - رعایت دقیق بهداشت دهان کودک با کاربرد دهانشویههای ضد عفونی کننده

* استفاده از پمادهای بیحس کننده هنگام غذاخوردن کودک

استفاده از دهان شویه های آنتی هیستامین استفاده از قرصهای ملایم در صورت لزوم استفاده از آنتیبیوتیک برای جلوگیری از عفونتهای ثانويه

* آفت عودکننده دهان

 این عارضه بسیار شایع بوده و همه اقشار بویژه کودکان و نوجوانان را مبتلا می کند. ضایعات آفتی اختصاص به دهان داشته و بسیار دردناک میباشد. غذاخوردن و صحبت کردن کودکان را به شدت دچار مشکل می نماید. ضایعات آن به صورت لکههای سفید با حاشیه قرمز و گرد و کوچک به تعداد زیاد می باشند و در هر نقطه ای از مخاط دهان ممکن است دیده شوند. دوره این عارضه ۱۰-۵ روز بوده و بدون باقی گذاردن هیچگونه اثری بهبودی حاصل می شود. از مشکلات این عارضه عود مکرر آن است.

این بیماری معمولاً پس از بهبودی پس از یک دوره که از یک هفته تا چند ماه متفاوت است، مجددا بروز می کند، درمان آن تقریباً مشابه درمان عفونت هرپس ویروسی میباشد. جز این که نیاز به آنتیبیوتیک نمی باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد