قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / آشنایی با برص و بثور لبنیه….
آشنایی با برص و بثور لبنيه....
آشنایی با برص و بثور لبنيه....

آشنایی با برص و بثور لبنیه….

آشنایی با برص و بثور لبنیه….

برص

نسخه تیزاب فاروق:

این دارو از بین برنده گوشت زیادی زخم ها و از بین برنده زگیل ها و خال های برآمده پوست و نیز زایل کننده لکه های سیاه بدن میباشد. لکه های سفید برص و بثورات خارش دار پوستی را معالجه می نماید. فرمول آن به قرار زیر است:

زاج سیاه ۲

قسمت شوره ۱ قسمت

مخلوط کرده نرم کوبیده با تیزاب ممزوج نموده به محل بیماری بمالند.

نسخه های ساده برای برص :

تخم شاهی ۲۵ گرم نرم کوبیده ۱۰ روز با شیر بز میل نمایند.

تریاق کبیر به اندازه یک فندق صبح و ظهر و شب تا ۴۰ روز مصرف نمایند.

داروهای زیر همه برای ماساژ بر ضد برص به کار می رود:

غازیاقی نرم ساییده یا رناس یا شیطرج یا سرکه یا تخم شاهی و خون پرستو یا لاجورد با سرکه و پوست کند و یا کف دریا و خون کبوتر یا سیاه دانه و سرکه یا ریشه انجیر دشتی و سرکه یا صندل سرخ و زاج با آب لیمو یا جدوار و سرکه یا کندوش و عسل یا نشا در و روغن گل یا نشادر و زرده تخم مرغ.

بثور لبنیه

دانه های ریز یا نسبتاً درشتی می باشند که گاهی با ترشحاتی که شکل پنیر است همراه بوده که با فشار از آنها خارج می گردد. از این رو به آنها به ثورات لبنیه یا پنیری گویند.

این دانه ها در اوایل سنین بلوغ پیدا شده که مدتی مزاحم بیمار است، دانه های مزبور در سینه، پشت و صورت ظاهر می گردد باید توجه داشت که اگر زیاد تحت فشار قرار گیرد جای آنها روی پوست باقی می ماند لذا نبایستی آنها را دستمالی کرد.

درمان:

پاکسازی بدن به وسیله ایارج فیقرا و غیره کنند. بعد از پاکسازی، صورت را با داروهای تمیزکننده و جلا دهنده مثل آرد گرسنه، آرد باقلا، پوست تخم مرغ، بشویند اگر بهبودی حاصل نشد

خربق سفید ۵ گرم

ریشه ایرسا ۲۰ گرم

نرم کوبیده در سرکه حل کرده یا تخم کتان ۱۰ گرم سیاه دانه ۵ گرم، گل سرخ ۱۰ گرم، نرم کوبیده در سه استکان سرکه حل کرده به صورت بمالند. اگر قوی تر خواهند از نسخه زیر استفاده شود.

نسخه1:

سیاه دانه ۱۰ گرم نرم کوبیده در ۲۵ گرم خاکستر چوب مو مخلوط کرده در ۲ استکان سرکه حل کرده، روزی سه مرتبه بمالند. برای شستن صورت از جوشانده سبوس گندم یا برنج

استفاده نمایند.

نسخه2:

آرد عدس ۱۵ گرم

آنزروت ۱۰ گرم

آرد نخود ۱۵ گرم

۱۰ گرم نشاسته ۱۵ گرم

گل ارمنی ۱۰ گرم

همه را نرم کوبیده یک قاشق غذاخوری در نصف استکان شیر حل کرده به مالند وبا آب سبوس بعداً بشویند.

نسخه3:

موم ۵ گرم

کف دریا ۵ گرم

گل سرخ ۵ گرم

موم را در ۴۰ گرم روغن کتان حل کرده بقیه داروها را نرم کوبیده به آن اضافهنمایند.

یا تخم کتان ۲۰ گرم، سیاه دانه ۲۰ گرم نرم کوبیده در یک استکان سرکه حل کرده به مالند یا

خاکستر مو و سرکه بمالند. شستشو با آویشن، مریم گلی و کندر مفید است.

نسخه4:

یک عدد ترب بزرگ (ترب سیاه) را انتخاب کرده درون آن را خالی نموده پر از آرد عدس و برنج کرده سه روز نگه داشته سپس آردها را خارج کرده در سایه به خشکانند روزانه مقداری از آنها را با آب خمیر کرده به محل بثورات لبنیه به مالند. یا ساده تر آب ترب را با آرد برنج و آرد عدس مخلوط کرده به صورت بمالند.

نسخه5:

مغز پنبه دانه ۲۵ گرم، مروارید یک عدد، خوب هر دو را نرم کوبیده با آب حل کرده شب به مالند صبح بشویند. یا به مدت سه روز صندل را در آب اسپرزه ساییده به مالند یا آرد عدس، آرد نخود ۲۵ گرم، نشاسته ۱۵ گرم، آنزورت ۱۰ گرم، مصطکی ۵ گرم، بوره ارمنی ۵ گرم یا اینکه همه را برابر انتخاب کرده نرم ساییده مقداری از آن را حل کرده شب به مالند صبح با آب گرم بشویند.

نسخه6:

این داروها مصفی صورت نیز می باشند.آرد جو و عدس، زرنباد، کتیرا، پوست نارنج، صدف سوخته یا پوست تخم مرغ سوخته ازهریک به مقدار لازم مغز تخم کدو و مغز بادام از هر کدام ۲ برابر، کنجد، زردچوبه، آرد، باقلا از هر یک چهار برابر همه را نرم کوبیده مقداری از آن را در آب حل کرده بر چهره بمالند، موقعی که خشک شده با آب گرم به شویند دوباره تکرار کنند. مثلاً این عمل را صبح تا ظهر چهار مرتبه تکرار کنند.

نسخه7:

اشنان را سوزانده تا قلیا به دست آید. سپس بمالند. یا مازو، تخم شاهی، و زاج از هر کدام به نسبت مساوی کوبیده در زهره گاو ریخته بمالند، یا آنزروت، اشنان، مرد ارسنگ، براده مس و صدف سوخته را کوبیده با سرکه بمالند. یا سیاه دانه را نرم کوبیده در سرکه حل کرده شب به مالند صبح با آب سبوس بشویند.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *