قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / آشنایی با بیماری سلیاک در کودکان…
سلیاک در کودکان
سلیاک در کودکان

آشنایی با بیماری سلیاک در کودکان…

آشنایی با بیماری سلیاک در کودکان…

 سلیاک 

بیماری سلیاک یا حساسیت نسبت به پروتئین گلوتن در نتیجه  واکنش آلرژیکی جدار روده  کوچک در اثر برخورد با پروتئین گلوتن ایجاد می شود. (گلوتن پروتئینی است که در بعضی از مواد غذایی از جمله غلات، گندم و جو و بعضی دانه ها، وجود دارد.) در بیماری سلیاک جدار روده صاف می شود و قادر به جذب و متابولیز (سوخت و ساز) کامل مواد مغذی نمی باشد. در این بیماری به علت عدم جذب پروتئینهای ارزشمند، کالریها، ویتامین ها و مواد معدنی، رشد کودک مختل می شود، زیرا این مواد بدون این که متابولیز و جذب شوند، توسط مدفوع از بدن کودک خارج می شوند. معمولاً چند هفته پس از این که غلات و غذاهای گلوتن دار به رژیم غذایی کودک اضافه میشوند، بیماری سلیاک در کودکان مستعد این بیماری علایم خود را نشان میدهد، کودکی که دچار این اختلال است به علت مشکلات گوارشی بی قرار و بیمار به نظر میرسد. در صورتی که بیماری سلیاک به موقع تشخیص داده نشود و یا درمان آن که تغییر در رژیم غذایی است به تأخیر بیفتد، این مشکلات ایجاد می شود: بزرگ شدن و برآمدن شکم به علت نفخ، دست و پاهای بی حالت و شلی، مسطح و صاف شدن شدید باسن.

عوارض سلیاک

این بیماری اگر درمان نشود خطرناک است، زیرا موجب اختلال شدید در رشد کودکمی شود.

علایم سلیاک

  • مدفوع مکرر . حجیم و بد رنگ و بد بو که پاک کردن و شستشوی ان به دلیل دفع چربی زیاد مشکل است
  • کم اشتهایی
  •  اختلالا در رشد و کم شدن وزن
  • شکم بر امده به علا نفخ شکم
  • دست و پای شل و آویزان
  • بی قراری و رخوت
  • باستن صاف و مسطح و حتی فرو رفته

درمان سلیاک

۱) اگر به تازگی به جز شیر مواد غذایی دیگر و غلات را به رژیم غذایی کودک اضافه کرده اید و مدفوع فرزندتان مکرر و بدبو شده است، (در صورت استفاده از توالت فرنگی) آب را با فشار روی مدفوع کودک بریزید و دقت کنید که آیا قطعات مدفوع بر سطح آبشناور می شوند یا خیر (شناور شدن نشاندهندهٔ دفع چربی زیادی و احتمالاً علامتی از بیماری سلیاک میباشد)

۲) بدون مشورت و اجازه پزشک غذاهای گلوتن دار را از رژیم غذایی کودک حذفنکنید، زیرا بدون نظارت پزشک و متخصص تغذیه، این اقدام منجر به نرسیدن موادمغذی لازم به بدن و در نتیجه عدم رشد فرزندتان خواهد شد.

اگر کودکتان افزایش وزن ندارد و حرکات روده اش زیاد است، یعنی تعداد دفعات مدفوعش مکرر است و همچنین مدفوع بدبویی دارد، در اولین فرصت ممکن به پزشک

مراجعه کنید. پزشک پس از بررسی وزن و معاینه ی کودک، آزمایش هایی را برایتشخیص بیماری سلیاک، ترتیب خواهد داد.

در ابتدا پزشک برای کودکتان آزمایش خون و مدفوع مینویسد. اگر جواب آزمایش حاکی بر احتمال وجود بیماری سلیاک بود، پزشک برای بیوپسی (بافت برداری) کودک را به بیمارستان معرفی می کند. (برای این کار پس از بی حسی یا بیهوشی قسمت کوچکی از بافت روده را برای آزمایش برمی دارند.)

در صورتی که تشخیص بیماری سلیاک مورد تأیید قرار گیرد، لازم است تا کودک برای زنده ماندن از رژیم غذایی بدون گلوتن استفاده نماید؛ به این منظور پزشک شما را نزد یک متخصص تغذیه میفرستد تا غذاهایی را که فرزندتان ملزم و مجاز به استفاده از آنهاست به شما معرفی کند. با شروع رژیم غذایی تجویز شده و بدون گلوتن، واکنش و روند بهبودی فرزندتان چشمگیر خواهد بود، زیرا در طی چند روز حالی کودک رو به بهبودی میرود، اشتهایش زیاد می شود و دفع مدفوع و حرکات روده ای او به حالت عادی باز میگردد.

بهترین راه برای حفظ سلامتی کودک، رعایت رژیم مخصوصی و طبخ غذاهای بدون گلوتن است. بهتر است همه ی افراد خانواده از همین غذا استفاده نمایند تا فرزندتان

احساس تمایز و جدایی نکند. آردهای مخصوص و بعضی از غلات بدون گلوتن در بازار موجود هستند، از جمله ذرت، برنج و گندم سیاه که حاوی گلوتن نمی باشند؛ شما برای طبخ غذاها میتوانید از این مواد استفاده کنید.

خود را به استفاده از غذاهایی که متخصص رژیم غذایی توصیه کرده و عدم استفاده ازغذاهای منع شده در طبخ غذا، عادت دهید. باید در مورد همه  غذاهایی که حاوی گلوتن هستند اطلاع داشته باشید؛ غذاهایی از قبیل نان کامل، بستنی غیر لبنی، گرانولا”، پودر کاکائو و خردل همگی حاوی گلوتن هستند و باید از رژیم غذایی کودک مبتلا به سلیاک حذف شوند.

اگر از غذاهای آماده برای کودک استفاده می کنید، برای این که بدانید محتوی گلوتن هستند یا خیر، برچسب روی بسته بندی را نگاه کنید. با بزرگ تر شدن فرزندتان و رسیدن به سن مدرسه، باید کاملاً مراقب تغذیه  او باشید و به او غذاهایی را که از آنها منع شده است تأکید کنید. غذاهای مدرسه، رستورانها و میهمانی ها مشکلی ساز خواهند بود، ولی با برنامه ریزی و پیش بینی های به موقع، شما میتوانید از ایجاد مشکل برای فرزندتان جلوگیری نمایید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *