قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آشنایی با بیماری گال و درمان آن!!
گال
گال

آشنایی با بیماری گال و درمان آن!!

آشنایی با بیماری گال و درمان آن!!

گال

بیماری گال (جرب؛ ScabieS) نوعی عفونت انگلی پوست است که میتواند موجب خارش شدید شود. بیماری گاهی از طریق تماس جنسی منتقل می شود ولی از تماس پوست با پوست نیز انتقال مییابد. بیماری گالی ممکن است در هر فردی ایجاد شود ولی در کودکان و جوانان این بیماری در واقع واکنش الرژیک به نوعی هیره (مایت) انگلی هشت پا موسوم به سارکوپتس اسکابیهای (Sarcoptes Scabiei) است که کمتر از نیم میلیمتر طول دارد و به داخلی پوست نقب میزند و تخم ریزی می کند. سپس این تخمها تبدیل به مایت های جدید می شوند و رشد میکنند.

پوست نسبت به مدفوع یا بزاق این مایت ها حساسی می شود و خارش شدید به وجود میآید. دست دادن با فرد مبتلا به گال، برای سرایت آن کافی است.

شایعترین علامت بیماری، خارش شدید است که اغلې در هنگام شب بدتر می شود. همچنین ممکن استراشی های قرمز یا نقطه های قرمز کوچکی به ویژه در چین های گرم و مرطوب پوست ایجاد شوند. شایعترین نقاطی که مایت ها یافت می شوند عبارتند از فضاهای بین انگشتان و سطوح خم کننده مچ دست. زیربغل، ناحیه بین سرین ها و اطراف ناحیه تناسلی نیز از نواحی شایع گرفتاری هستند و در بچه های کوچک، در کف دست ها و کف پاها، تونلهای زیر پوستی گال ممکن است دیده شوند. این تونل ها به شکل خطاهای نازک خاکستری نخ مانند دیده می شوند ولی ممکن است به نحو آسانگر به صورت طناب ضخیم در زیر سطح پوست لمس شوند.

تعداد زیادی از افراد خانواده ممکن است به طور همزمان مبتلا شوند.

بیماری گال با داروهای ضد انگلی متعدد قابل درمان است. از جمله این داروها می توان از لوسیون ۲۵٪ بنزیل بنزوات نام برد که پس از استحمام با آب و صابون، در حالی که پوست هنوز مرطوب است از گردن به پایین، به تمام سطح بدن مالیده میشود و لازم است این کار را یک بار دیگر پس از خشک شدن اولیه تکرار نمود. برخی از متخصصان توصیه می کنند این درمان دو روز متوالی تکرار شود. در صورت عود بیماری، مصرف دارو باید ۷ تا ۱۰ روز بعد تکرار شود. بیمار باید پس از آخرین مصرف دارو استحمام کند. در کودکان زیر ۲ سال لوسیون باید به سر هم مالیده شود. چنانچه با فرد مبتلا به گال تماس داشته اید شما نیز باید تحت درمان قرار بگیرید. باید بیمار تمام لباس ها و وسایل خواب خود را با آب داغ یا ماشین لباس شویی بشوید و در یک خشک کننده داغ به مدت ۲۰ دقیقه خشک کند.

خوردن داروهای ضد خارش (آنتی هیستامین ها) برای کنترل خارش توصیه می شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *