قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آشنایی با بیماری گره پوستی…
گره پوستی
گره پوستی

آشنایی با بیماری گره پوستی…

آشنایی با بیماری گره پوستی…

گره پوستی

گره های پوستی افزایش بافتها و یا انباشته شدن سلول ها در ناحیه  پوست میباشد. که امکان انشعاب از بافتهای مختلف را دارند. از جمله تغییرات پوستی خوش خیم می توان به خال ها، لیپومها و یا غدد چربی اشاره نمود.

اغلب لکه ها یا خال های کوچک قهوهای رنگ معروف به لکه های جگری روی پوست ظاهر می شوند که توسط سلولهای رنگ دانه  پوست در شکل ورنگ های مختلف به وجود می آیند.

این لکه ها می توانند به صورت کاملا صاف و یا به شکل زگیل روی سطح پوست ظاهر شوند و یا این که روی سطح آنهامو رویش کرده باشد. این نوع خال ها قاعدتا خوش خیم هستند، با این وجود شما باید آنها را هر چند مدت یک بار به پزشکی نشان بدهید و مطمئن شوند که اندازه و رنگ آن تغییری نکرده باشد.

گوشت های اضافی بافت پیوندی بدن فیبروم نامیده میشوند که بدون خطر میباشند اندازه و سایزهای مختلف ظاهر میشوند. و همانند یک گره سفت و مرزبندی شده لمس میشوند. از بافتهای چربی بدن در زیر پوست، لیپومها یا غدد چربی که نرم، قابل جابه جایی و خوشخیم هستند، منشعب میشوند.

تغییرات بدخیم پوستی به نامهای باسالیوم، اسپینالیوم و ملانوم بدخیم (سرطان سیاه) شناخته شده اند. این نوع از سرطانهای پوستی عمدتا روی پوستهای اسیب دیده به وجود می آیند.

به عنوان مثال پوستهایی که در اثر آفتاب سوختگی دائمی، و یا ارتباط دائم با مقدار زیادی از عناصری که تولید سرطان می کنند مانند قطران یا قیر و دوده آسیب دیده باشند بیشتر در معرض این نوع مشکل پوستی هستند. باسالیوم تومور یا غدهای است که به کندی رشد می کند و اغلب در صورت ظاهر می شود و میتواند به گونه ای باشد که روی سطح آن به صورت شکل زخم متلاشی شود. این نوع از سرطان را میتوان از طریق عمل جراحی و خارج ساختن آن و یا از طریق اشعه درمانی، بسیار خوب درمان نمود.

اسپینالیوم ها شکل گره تودهای سخت قهوه ای رنگی می شوند، که در هنگام لمس نمودن هیچ گونه دردی ندارد. این گره یا توده سخت رفته رفته به شکل یک زخم با حاشیه بسیار سخت، خود را ظاهر میسازد.

این گونه از زخمها اغلب در پوستاهای سخت تخریب شده (ملوانان، کشاورزان). روی بافتهای آسیب دیده بعد از سوختگی و یا آسیبهایی که از طریق اشعه به وجود می آیند و همچنین عفونتهای مزمن پوستی ایجاد میشوند.

اسپینالیوم ها اغلب در صورت در ناحیه  لب ها ، چانه، دهان و همچنین اطراف چشم روی زبان و روی آلت مردانه و قسمت خارجی آلت تناسلی زنان ظاهر میشوند. آنها به سرعت به مناطق دیگر نیز ریشه میدوانند و باید به سرعت شناسایی و درمان نمود. سرطان سیاه پوست (ملانوم) یک بیماری پوستی بدخیم است.

اولین توجه باید به عواملی به وجود آورنده بیماری باشد. یعنی، خال ها، لکه های جگری یا لکه های قهوهای رنگی که روی پوست وجود دارند و یا زگیل هایی که به یک باره بدون حاشیه  درست و صاف بزرگ تر می شوند و یا خونریزی و خارش کم دارند و یا از آنها مایعات یا رطوبت خارج میشود. میزان فراگیری این بیماری به خاطر تابش شدید نور خورشید رو به افزایش می باشد.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *