previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
ArrowArrow
Shadow
Slider

آشنایی با تاریخچه رایحه درمانی …


آشنایی با تاریخچه رایحه درمانی …

آشنایی با تاریخچه رایحه درمانی …

 

رایحه درمانی حدود 6000 سال پیش از معبد مصر باستان که زادگاه پزشکی، داروسازی و عطر سازی می باشد، پدید آمد.مصریان اهمیت زیادی برای سلامت و بهداشت قائل می شدند و بر اثر عطرها و مواد معطر، بر روی تن و روان کالا آشنا بودند. آنها بسیاری از ترکیبات حاصل از گیاهان معطر را به علت عطر دلپذیر و قدرت شفابخش مورد استفاده قرار می دادند . به عنوان نمونه kephi که عطری با آوازه جهانی است گند زدا، ضد التهاب و آرام بخش بوده و مصرف خوراکی نیز دارد.

تاریخچه افرادی که در رایحه درمانی نقش بسزایی داشتند:

گاتفوسه، داروساز فرانسوی اولین کسی بود که واژه رایحه درمانی را قبل از جنگ جهانی دوم ابداع کرد. هر دو دست وی در انفجار آزمایشگاهی بشدت سوخته و دچار گانگرن گازی شد. ایشان از طریق رایحه درمانی با روغن اسطوخدوس دست خود را از قطع شدن نجات داد. او کشف کرده که روغن اسطوخودوس در درمان سوختگی بسیار شدید موثر است و این گونه روغنها خاصیت آنتی سپتیک بیشتری نسبت به نوع صناعی خود دارد .

مارگاریتا ماری، پرستار و دستیار جراح بود که طی سفری که به فرانسه داشت به موضوع رایحه درمانی علاقه مند شد و استفاده از روغنهای معطر را جهت کاهش اسکار (جای جوش) جراحی مطرح نمود.

سومین نفری که در رایحه درمانی نقش موثری ایفا نمود، چنین والنت بود. وی یک پزشک بود و زمانی که آنتی بیوتیک ها در طی جنگ جهانی دوم تمام شده بودند از روغن های معطر استفاده کرد و از این طریق به تاثیر این روغن ها بر عفونت های حاد و مزمن بیماران پی برد.

در طب سنتی ایران مطالب جالب توجهی در زمینه استفاده از ترکیبات معطر وجود دارد و این مواد بطور گسترده در انواع اشکال دارویی موجود و خواص درمانی ویژه ای برای آنها قائل هستند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد