آشنایی با تخم کتان و طریقه مصرف آن


آشنایی با تخم کتان و طریقه مصرف آن

آشنایی با تخم کتان و طریقه مصرف آن

تخم کتان

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی  تخم کتان است تخم کتان یکی از دانه هایی است که مصرف آن فواید بسیار زیادی دارد. همچنین تخم کتان می تواند کمک زیادی به کاهش وزن کند.طبیعت آن: گرم و خشک است.ترکیب شیمیایی: عصاره های محلول در آب ۱۵ درصد - لعاب ۶ درصد - پروتئین ۲۵ درصد - خاکستر ۵ درصد - ارسنیک ۰/۰۸۱۲ میلی گرم - روغن ثابت ۴۰-۳۰ درصد شامل دوگلوبولین به نامهای لینین و کولینین فسفاتیدهایی شامل لسیتین و سفالین - سیانوژنتیک گلوکوزید - لینا مارین -موم - قند.ویتامین ها: F در تخم کتان وجود دارد.

خواص تخم کتان

داروی گیاهی التیام زخم کلیه و مثانه

۱- هر روز دو گرم از آن را بخورید. نرم کننده سینه است، درد روده ها را تسکین میدهد، ترشح ادرار، عرق و شیر را می افزاید، به مزاجلینت می دهد، قاعده آور می باشد، برای التیام زخم کلیه و مثانه بسیار نافع است.

درمان گیاهی ورم روده کوچک

۲- هر روز سه قاشق سوپخوری از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آن آب را در طول روز به مرور بنوشید.ورم روده  کوچک، همچنین ورم کلیه را تحلیل میبرد، سوزاک و حبس البول یا بندآمدگی ادرار را درمان می کند.۳- چهارده گرم از آن را بکوبید و با عسل انگشت پیچ کرده و بخورید. برای پاک کردن سینه از اخلاط و تحلیل ورم کبد مفید است.

درمان گیاهی سرفه های رطوبی

۴- دوازده تا شانزده گرم از آن را سرخ و برشته کنید، بعد نرم بکوبید و با عسل انگشت پیچ کرده و بخورید. قابض است و اسهال را بند می آورد، برای جلوگیری خون روی از رحم نافع می باشد، سرفه های رطوبی را تسکین میدهد.۵- کوبیده  آن را با کمی فلفل ساییده شده و عسل مخلوط کنید و بخورید. برای تحریک نیروی جنسی نافع است.

درمان گیاهی سرخی چشم

۶- لعاب آن را بگیرید و به صورت قطره در چشم بریزید. سرخی چشم را رفع میکند.

درمان گیاهی سیاتیک

۷- ضماد آرد آن با تخم اسپرزه برای تسکین درد مفاصل، سیاتیک و نقرس مؤثر می باشد.۸- آن را بکوبید و با آب جوش خمیر کرده و ضماد کنید و روزی سه بار کوبیدن، خمیر نمودن و ضماد کردن را تکرار کنید که تازه به تازه مصرف شود. برای رفع التهاب پوست و التیام زخمهای دردناک مؤثر است.۹- پانزده گرم از آن را در نیم لیتر آب پانزده دقیقه بجوشانید و آب جوشانده آن را صاف کرده و تنقیه  کنید. برای خارج کردن فضولات روده ها بسیار نافع است.

درمان گیاهی فضولات رحم

۱۰- آن را بجوشانید و در آب جوشانده آن بنشینید. فضولات رحم و جراحات آن را برطرف می کند و ورم آن را نیز می نشاند.  

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد