خانه / مغز و سیستم اعصاب / آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات
بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر

آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات

آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات  

استحاله سلولهای عصبی مغز و نخاع است که به عضلات ارادی فرمان می دهند. در سال ۱۹۳۹ یک بازیکن بیسبال در اثر این بیماری درگذشت و بعد از آن این بیماری به نام او به بیماری لوژه ریگ (Lou Gehrig) معروف شد. علت این بیماری معلوم نیست. شروع این بیماری تدریجی است و با ضعف یک اندام (اغلب یک دست) شروع می شود. بعد اندامهای دیگر نیز در اثر اضمحلال و ناپدید شدن اعصاب عضلات مربوطه گرفتار می شوند.

نهایتاً ممکن است فلج کامل ایجاد گردد. هنگامی که عضلات مربوط به بلع مبتلا شوند تنظیم عمل بلع و خوردن دشوار می شود و خطر وارد شدن غذا به مجرای تنفسی وجود دارد. مرگ معمولاً پنج سال پس از تشخیص بیماری رخ می دهد. این بیماری علاج ندارد و درمان مؤثری جز تحمل ناتوانی پیشرونده برای آن موجود نیست. حمایت روحی خانواده و دوستان در کمک به حفظ روحیه بیمار بسیار مهم است.

بیماری آلزایمر (Alzheimer) و سایر موارد زوال عقل

موارد گوناگون زوال عقل کم و بیش مشابهند. این موارد با کاهش عمومی عملکرد ذهنی مخصوصاً در زمینه حافظه و تعقل همراه هستند. زوال عقل ممکن است ثابت یا پیشرونده باشد. در زوال عقل میزان اختلال ثابت می ماند و اغلب بعد از جراحی مغز یا ضربه به سر که در آن مقدار معینی از بافت مغز تخریب می شود، بروز می کند.

زوال عقل پیشرونده بتدریج شروع می شود و میزان اختلال ذهنی به طور فزاینده ای آشکارتر میگردد. زوال عقل ناشی از مصرف نادرست دارو و الکل، سوء تغذیه، غده مغزی، بیماری هانتینگتون، بیماری کروتزفلد جاکوب (creutZieldt jacob)، تصلب متعدد، سکته های مغزی متعدد و جزئی، و بیماری آلزایمر مثال های نوع پیشرونده بیماری هستند. زوال عقل پیشرونده بسیار شایعتر از نوع ثابت است.

telegram

همچنین ببینید

مواد غذایی و سر درد

غذاها چه نقشی در سر درد دارند؟!

29غذاها چه نقشی در سر درد دارند؟! نقش غذاهای نامناسب برای ایجاد انواع سردردها تحقیقات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *