قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات
بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر

آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات

آشنایی با تصلب جانبی تضعیف کننده عضلات  

استحاله سلولهای عصبی مغز و نخاع است که به عضلات ارادی فرمان می دهند. در سال ۱۹۳۹ یک بازیکن بیسبال در اثر این بیماری درگذشت و بعد از آن این بیماری به نام او به بیماری لوژه ریگ (Lou Gehrig) معروف شد. علت این بیماری معلوم نیست. شروع این بیماری تدریجی است و با ضعف یک اندام (اغلب یک دست) شروع می شود. بعد اندامهای دیگر نیز در اثر اضمحلال و ناپدید شدن اعصاب عضلات مربوطه گرفتار می شوند.

نهایتاً ممکن است فلج کامل ایجاد گردد. هنگامی که عضلات مربوط به بلع مبتلا شوند تنظیم عمل بلع و خوردن دشوار می شود و خطر وارد شدن غذا به مجرای تنفسی وجود دارد. مرگ معمولاً پنج سال پس از تشخیص بیماری رخ می دهد. این بیماری علاج ندارد و درمان مؤثری جز تحمل ناتوانی پیشرونده برای آن موجود نیست. حمایت روحی خانواده و دوستان در کمک به حفظ روحیه بیمار بسیار مهم است.

بیماری آلزایمر (Alzheimer) و سایر موارد زوال عقل

موارد گوناگون زوال عقل کم و بیش مشابهند. این موارد با کاهش عمومی عملکرد ذهنی مخصوصاً در زمینه حافظه و تعقل همراه هستند. زوال عقل ممکن است ثابت یا پیشرونده باشد. در زوال عقل میزان اختلال ثابت می ماند و اغلب بعد از جراحی مغز یا ضربه به سر که در آن مقدار معینی از بافت مغز تخریب می شود، بروز می کند.

زوال عقل پیشرونده بتدریج شروع می شود و میزان اختلال ذهنی به طور فزاینده ای آشکارتر میگردد. زوال عقل ناشی از مصرف نادرست دارو و الکل، سوء تغذیه، غده مغزی، بیماری هانتینگتون، بیماری کروتزفلد جاکوب (creutZieldt jacob)، تصلب متعدد، سکته های مغزی متعدد و جزئی، و بیماری آلزایمر مثال های نوع پیشرونده بیماری هستند. زوال عقل پیشرونده بسیار شایعتر از نوع ثابت است.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *