آشنایی با داروهای تزریقی تعدیل کننده ی ایمنی بدن در بیماری ام اس


آشنایی با داروهای تزریقی تعدیل کننده ی ایمنی بدن در بیماری ام اس

آشنایی با داروهای تزریقی تعدیل کننده ی ايمنی بدن در بیماری ام اس

  

داروهای تزریقی تعدیل کننده ی ايمنی، درمارن های رده ی اول آونکس (Avonex)، بتاسرون (Betaseron)، کوپاکسون (Copaxone) وربیف   (Rebifچهار داروی تزریقی تعدیل کننده ی ایمنی موجود برای درمان ام اس هستند.

این داروها که عملکردشان بیشتر متوجه التهاب در CNS است، برای هر فردی که در روند بیماری دچار عود میشود، به کار میرود - خواه ام اس بیمار از نوع  عود کننده - خاموش شونده (RRMS) باشد، خواه ثانویه - پیش رونده (SPMS)، یا عود کننده - پیشرونده (PRMS) اما این داروها برای افراد مبتلا به نوع ام اس پیشرونده ی اولیه (PPMS) توصیه نمی شود، زیرا دیده شده که این نوع  که فاقد هرگونه عود یا بهبودی نسبی است

 به هیچ یک از داروهای مزبور پاسخی نمیدهد هیچیک از این چهار دارو، ارجحیتی بر دیگری ندارد، بنابراین نگران این نباشید که «بهترین» گزینهی درمانی کدام است. هیچ یک از آنها قادر به توقف بیماری نیست، ولی هریک از آنها شدت و دفعات بروز عودهای ام اس و همین طور ظهور ضایعات   جدید قابل مشاهده در امآرآی را (که به آن پلاک یا بافت جوشگاهی هم میگویند) است سرعت پیشرفت بیماری و افزایش ناتوانی را کاهش دهند. . فهرست زیر نحوه ی عملکرد هریک از این داروها را شرح میدهد.

 اینترفرونهای بتا: هیچ کس نمیتواند با اطمینان بگوید که نحوه ی عملکرد اینترفرون بتا در ام اس به چه صورت است، به نظر میرسد این داروها سیستم ایمنی را از چند طریق تحت تأثیر قرار می دهد که شامل کاهش عبور سلول های ایمنی از سد خونی - مغزی (BBB) به داخل CNS و کاهش تولید پروتئینهای پیامرسانی است که باعث بروز با کسی که افسرده است یا سابقهی افسردگی دارد، باید اینترفرونها را با احتیاط مصرف کند، زیرا بعضی شواهد حاکی از آن است که این داروها ممکن است علایم افسردگی را افزایش دهد. بنابراین، اگر احساس افسردگی می کنید یا اگر سابقه ی افسردگی دارید، حتماً با پزشکتان در میان بگذارید. این گفتگو به شما و پزشک کمک خواهد کرد تا بهترین تصمیم را در مورد او درمان احتمالی تان بگیرید، در همان حال، پزشک نیم نگاهی هم به حالت روحی خواهد داشت .


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد