آشنایی با دارویی  رده ی اول داروهای جایگزین


آشنایی با دارویی  رده ی اول داروهای جایگزین

آشنایی با دارویی  رده ی اول داروهای جایگزین

 

وظیفه ی شما این است که با پزشکتان در تعامل باشید تا معلوم شود کدام یک از این داروها مؤثرتر است و آسانتر نیازهای شما را برآورده می کند و با سلایق و نوع زندگی و دائم مصرف کنید - تا زمانی که داروی مؤثرتری به بازار بیاید.

تای سابری (Tysabri)

تای سابری (ناتالی زوماب) (matalizumab)، جدیدترین داروی تعدیل کنندهی ایمنی، ابتدا در سال ۲۰۰۴ توسط FDA مورد تأیید قرار گرفت، ولی بعد توسط سازنده اش (Elan) به خاطر ملاحظات مربوط به سلامتی، از بازار جمع اوری شد. سپس در ژوئن ۲۰۰۶ با تأیید FDA برای استفاده ی افراد مبتلا به ام اس  عود کننده، دوباره روانهای بازار شد  این بدان معناست که افراد دچار اماس نوع پیشروندهی ثانویه ی بدون عود یا مبتلایان به ام اس نوع پیشرونده ی اولیه، نامزد استفاده ازاین دارو نیستند.

تای سابری هر چهار هفته یک بار، به صورت انفوزیون وریدی تجویز میشود (یعنی آرام آرام از طریق سوزنی که داخل ورید قرار داده شده، تزریق می شود). شایعترین عوارض جانبی آن عبارت است از سردرد، خستگی، عفونتهای مجاری ادرار، عفونتهای دستگاه تنفسی تحتانی مقاوم به درمان، درد مفصلی و احساس ناراحتی در قفسه ی سینه. ساختار این دارو به گونه ای است که از حرکت احتمالی سلولهای ایمنی مخرب از جریان خون به سد خونی - مغزی و به داخل مغز و طناب نخاعی، جلوگیری می کند. طبق مشاهدات، تای سابری خطر پیشرفت ناتوانی، تعداد عودها و ظهور یا بزرگ شدن ضایعات مشهود در امآرآی را کاهش میدهد.

اگرچه تای سابری مستقیماً با هیچ یک از داروهای تزریقی مقایسه نشده است، ارزیابی های بالینی حاکی از آن است که این دارو در زمینه ی کاهش تعداد عودها، ضایعات امآرآی و خطر پیشرفت ناتوانی از بقیه مؤثرتر است؛ اما این مزایا در کنار خطرات بالقوهی بزرگتری قرار میگیرد. سه بیماری که در جریان ارزیابیهای بالینی با تای سابری قرار گرفته بودند (دو نفر در رابطه با یک ارزیابی مربوط به ام اس و دیگری در رابطه با بیماری کرون (Crohn’s disease)، دچار یک ضایعه ی مغزی نادر ولی سریعاً پیشرونده شدند به نام لوکوانسفالوپاتی منتشر پیشرونده یا PML (استحاله ی پیشرونده و منتشر بافت سفید مغز). دو نفر از این افراد فوت کردند؛ یکی از آنها مبتلا به ام اس  تشخیص داده شده بودند (اما اکنون این تشخیص در هالهای از ابهام قرار دارد).


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد