آشنایی با روند اضافه وزن در بارداری


آشنایی با روند اضافه وزن در بارداری

آشنایی با روند اضافه وزن در بارداری

 

تحقیقات علمی، مناسب ترین الگوی اضافه وزن را در دوران بارداری مشخص نکرده است. افزایش مقدار کمی وزن در اوایل (زمانی که ممکن است گرفتار ویار صبحگاهی باشید.)، شاید تأثیر کمتری بر رشد جنین بگذارد تا اضافه وزن کم در دوره های دوم یا سوم. بعضی از خانم ها به صورت ناهماهنگی وزن اضافه می کنند؛ اوایل چند کیلو وزن اضافه می کنند و بعد خیلی کمتر. هیچ مورد خطرناکی در این الگو وجود ندارد.

از وسواس فکری در مورد وزن بپرهیزید عمدتا، به عنوان یک راهنما از نمودارهای اضافه وزن مطلوب استفاده کنید، ولی نسبت به میزان وزنی که اضافه کرده اید، تعصب خشک پیدا نکنید. حتی اگر میزان وزنی که اضافه کرده اید تا حدی کمتر از لزوم باشد

، اگر دکتر شما می گوید بچه به طور طبیعی در حال رشد است، نباید نگران چیزی باشید. خانم هایی که بیشتر از حد متوسط وزن اضافه می کنند نیز می توانند کودکان سالمی داشته باشند، و همین طور خانم هایی که خیلی کم به وزنشان اضافه می شود. اگر اضافه وزن شما بسیار زیاد یا بسیار کم باشد، دکتر میتواند با اندازه گیری ارتفاع قله ی رحم (فصل ۳)، یا اگر در نهایت نگران باشد، با سونوگرافی اندازه ی بچه را مشخص کند.

اگر در حد قابل ملاحظه ای از اضافه وزن مورد نظر فاصله گرفته باشید، شاید دکتر بخواهد رژیم غذایی شما را ارزیابی کند. شاید شما را نزد یک متخصص تغذیه با رژیم درمانگر بفرستد تا در مورد چیزهایی که باید بخورید و مقدار آنها، به شما توصیه ی خاص بدهد.

خلاصه ی کلام آنکه می خواهید هرچه می توانید انجام بدهید تا برای فرزند خود فرصتهای بهتری برای رشد و تکامل مطلوب به وجود آورید، ولی این کار نباید به قیمت دیوانه شدن شما تمام شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد