قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / آشنایی با زگیل (wart) وانواع آن ..
زگیل
زگیل

آشنایی با زگیل (wart) وانواع آن ..

آشنایی با زگیل (wart) وانواع آن ..

ز گیل (wart) چیست ؟

زگیل (Wart) نوعی رشد غیر طبیعی (توده یا تومور) کوچک و غیر سرطانی سلولهای پوستی است که در اثر ویروس پاپیلومای انسان (VPH) ایجاد میشود. بیش از صد نوع VPH وجود دارد. زگیل ممکن است به طور منفرد یا به شکل گروهی (خوشه ) موجود باشد.

انواع زگیل:

زگیلی ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

زگیل های معمولی (یا شایع، که یا دارای سطح برآمده، سخت و ناصاف هستند و شایعترین نوع زگیل را تشکیل میدهند و اغلب بر روی دستها و پاها ظاهر می شوند)

زگیل های کف پا (که موسوم به Verruca هستند و در اثر وزن بدن به داخل سطح پوست رانده می شوند

زگیل های مسطح (که زگیلی هایی کوچکتر و صاف تر هستند و اغلب بر روی دستها یا صورت دیده میشوند).

زگیل های قیری (که در افرادی که با قیر سر و کار دارند دیده می شوند.)

زگیل های تناسلی (کوندیلوما آکومیناتوم) و زگیل های نخی شکل (که در نواحی مودار بدن ایجاد می شوند). تمام کودکان در معرض ابتلا به زگیل قرار دارند ولی این احتمال در کودکان دچار مشکلات دستگاه ایمنی بیشتر است. ویروس HPV در همه محیطها وجود دارد و عفونتزا است ولی احتمال انتقال آنها از طریق مکان های عمومی مورد بحث است.

به ندرت زگیل های شایع همراه با درد هستند. زگیل های مسطح ممکن است ایجاد خارش کنند. زگیل های کف پا (Verruca ها) مناطق گردی در پوست ایجاد می کنند که اغلب لکه تیره ای در مرکز آنها وجود دارد. این زگیلی ها ممکن است در اثر فشار دادن دردناک شوند. اکثر زگیل ها پس از چند ماه یا چند سال خود به خود محو می شوند (در ۲۰٪ موارد، زگیل ها طی ۳ ماه خود به خود از بین می روند) زگیل ها تنها در صورت دردناک شدن یا ایجاد مشکل زیبایی نیاز به درمان دارند. تعدادی از درمان های خانگی مانند مالیدن اسید سالیسیلیک بر روی سطح زگیل و سپس ساییدن آن به وسیله سنگ پامفید واقع میشوند. داروهای قویتر باید به وسیله پزشک تجویز شوند. چنانچه زگیلی با درمان های ساده برطرف نمیشود به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از لیزر یا سرما درمانی (منجمد کردن ضایعه) یا تراشیدن با روش جراحی به درمان زگیل بپردازد. این درمان ها کاملا موثر هستند ولی ممکن است نیاز به تکرار داشته باشند.

زگیل های بسیار مقاوم را میتوان با تزریق مواد شیمیایی سمی (به وسیله پزشک) از بین برد.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *