آشنایی با ستون مهره ها


آشنایی با ستون مهره ها

 آشنایی با ستون مهره ها

 غیر از دو مهره اول گردن، بقیه مهره ها یک تنه و یک قوس خلفی به نام قوس مهره ای دارند، قوس و تنه، سوراخ مهره ای را ایجاد میکنند. سوراخ های مهره ای مهره ها مجموعاً، مجرای مهره ای را میسازند. هر نیم قوسی دارای یک لامینا ( تیغه) در عقب و یک پدیکول (پایه) در جلو است. از محل تلاقی لامینا و پدیکولی، زواید مفصلی فوقانی، مفصلی تحتانی و عرضی خارج میشوند.
  • تنه مهرهها از بالا به پایین تا ساکروم، تدریجا بزرگتر و از آن به بعد سریعاً کوچکتر می شود.
زواید عرضی مهره های سینه ای از بالا به پایین تدریجا کوچکتر می شوند. وسیع ترین شکاف بین تیغه ای در سه جاست: ۱- مابین اطلس و آسه ۲ - مابین L4 و s را ۳- مابین L5 و ساکروم
  • ستون مهره ها از نیمرخ ۴ انحنا دارد: دو انحنا با تقعر قدامی و اولیه که یکی در ناحیه سینه و دیگری در ناحیه ساکروم و کوکسیکس قرار دارد و دو انحنا با تحدب قدامی و ثانویه که یکی در ناحیه گردنی و دیگری در ناحیه کمری میباشد.

ستون مهره

ستون مهره‌ای، محور مرکزی بدن را تشکیل داده و در عقب ناحیهٔ تنه و در خط وسط قرار دارد و از قاعدهٔ جمجمه شروع می‌شود و در تمامی طول گردن و طول تنه امتداد دارد. در کودکان تعداد مهره‌های ستون مهره‌ها، ۳۳ عدد است که در بالغین پنج تای ما قبل آخر بهم جوش خورده و استخوان خاجی را تشکیل می‌دهند و ۴ مهرهٔ آخر نیز به‌هم جوش خورده، استخوان دنبالچه را به‌وجود می‌آورند؛ بنابراین، تعداد مهره‌ها در افراد بالغ به ۲66 قطعه تقلیل می‌یابد.از ۲6 مهرهٔ آزاد، ۷ عدد مهره‌های گردن، ۱۲ عدد مهره‌های پشتی و ۵ عدد مهره‌های کمر را تشکیل می‌دهند. مهره‌هایی که در ساختار قفسه سینه شرکت دارند. ۱۲ عدد مهره‌های پشتی هستند. مهره‌ها دارای شکل مشابهی هستند، تنه مهره که در جلو واقع شده، استوانه‌ای شکل است.قوس مهره که در عقب قرار دارد و با تنه مهره تشکیل سوراخ مهره را می‌دهد. مجموع سوراخ‌های مهره‌ای، مجرای مهره‌ای نامیده می‌شود که در آن نخاع جای دارد. این مجرا در بالا به‌وسیله سوراخ استخوان پس سری به تمام دنده‌های قفسه سینه به ۱۲۲ عدد مهره‌های پشتی ستون مهره‌ای، متصل هستند.

دیسکهای بین مهره‌ای

به علت اینکه بین مهره‌ها یک بالشتک قابل ارتجاع یا همان دیسک قرار دارد، ستون مهره‌ها توانایی خم و صاف شدن، خم شدن جانبی و چرخش به طرفین را دارا می‌باشد. هر دیسک دارای ساختمان پهن و صافی می‌باشد که در وسط آن ماده ژله مانند به نام هسته دیسک (نوکلئوس) و در اطراف آن نیز رشته‌های لیفی به نام آنولوس قرار دارد.درحقیقت هسته بخش مرکزی و آنولوس قسمت محیطی دیسک را تشکیل می‌دهد. از وظایف مهم هر دیسک که بین دو مهره قرار می‌گیرد، جذب انرژی جهت کاهش فشار به ستون فقرات می‌باشد. دیسک‌ها در برابر فشارهای شدید آسیب‌پذیر بوده و این صدمه می‌تواند در هر دو بخش محیطی و مرکزی ایجاد گردد.

سطوح مفصلی مهره‌ها

مهره‌ها توسط مفصلهای کوچکی به یکدیگر متصل می‌شوند. این مفصلها بر اثر فشار یا ساییدگی آسیب می‌بینند و ممکن است بر روی آن قسمت‌های صدمه دیده استخوان مهره دچار تورم شده و باعث شود که بر روی اعصاب اطرافش فشار وارد آید.

بهداشت

برای بهداشت ستون مهره‌ها بهتر است هنگام راه رفتن و نشستن، مهره‌ها درست و صاف بر یکدیگر سوار باشند و قوز نکنیم و اگر عادت قوز کردن داریم، آن را ترک کنیم. اندام صاف و خم نشده، نقش بسیار زیادی در زیبایی، حس اقتدار و اعتماد به نفس دارد. ورزشهای کششی، یوگا و شنا نیز پیشنهاد می‌شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد