آشنایی با شایع ترین علائم بیماری ام اس 


آشنایی با شایع ترین علائم بیماری ام اس 

آشنایی با شایع ترین علائم بیماری ام اس 

 

تغییرات حسی

مثل بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن (گزگز)در پاها و کف پاها، میتواند موجب اختلال در راه رفتن شود. به عنوان مثال، اگر نتوانید کف زمین را حس کنید، راه رفتن ایمن و راحت، ممکن نیست. متاسفانه، دارویی برای مقابله با بی حسی وجود ندارد. البته احساس سوزن سوزن شدن، ممکن است به داروهایی مثل نورونتین (Neurontin) (گابا پنتین(gabapentin) یا لیریکا (Lyrica) (پرگابالین:pregabalin) پاسخ درمانی بدهد.

بهترین راه این است: کفشی به پا کنید که هم راحت باشد و هم به بهترین وجه زمین را حس کنید. همچنین به دقت جلو پایتان را نگاه کنید تا روی سطوح خیلی داغ یا تیز قدم نگذارید.

اگر تغییرات حسی در پاهایتان باعث میشود کمتر احساس امنیت کنید، یک عصا گامهای شما را محکمتر می کند. اکثر مشکلات تعادلی ناشی از ضایعاتی در مخچه است. مثل بی حسی، دارویی برای بهبود تعادل وجود ندارد. با این همه اگر حس می کنید موقع راه رفتن، تلوتلو میخورید، با یک فیزیوتراپ تماس بگیرید. وی می تواند ورزش هایی پیشنهاد کند که باعث بهبود تعادل شما شود.

مشکلات تعادلی

در مورد اختلالات شدید تعادلی، وسایل کمک حرکتی، بهترین گزینه است. انتخاب نوع وسیله به این بستگی دارد که به چقدر پشتیبانی احتیاج دارید تا به صورت ایمن روی پاهایتان بایستید. ممکن است یک عصا، که باعث پشتیبانی یک طرف بدنتان می شود، کافی باشد. وگرنه می توانید از دو عصا، چوبهای زیربغلی، یا واکر استفاده کنید تاثباتتان افزایش یابد. هرکدام از این ابزارها، فواید خاص خودش را دارد .

برای پی بردن به اینکه کدام یک نیازهای شما را برآورده میکند، به مبحث «استفادہ از وسایل کمکی برای تحرک بهتر» که در ادامه می آید، مراجعه کنید. یک فیزیوتراپی میتواند به شما کمک کند تا بهترین وسیله ی مورد نظر را انتخاب کنید و نحوه ی استفاده ی بهینه از آن را به شما آموزش دهد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد