آشنایی با شوک توزیعی!!


آشنایی با شوک توزیعی!!

آشنایی با شوک توزیعی!!

شوک توزیعی

در شوک توزیعی، حجم خون در گردش، طبیعی بوده ولی به دلیل ترشح ماده های شیمیایی، حجم خون در گردش کم به نظر میرسد.انواع شوک توزیعی:
  1. I) شوک عصبی
  2. II) شوک روانی ( غشی یا سنکوپ)
III) شوک عفونی
  1. IV) شورک آنافیلاکتیک
  2. I) شوک عصبی: که در اثر وارد آمدن درد یا تحریک شدید ایجاد می شود مثل ضربه به سر و بدن.
  3. II) شوک روانی یا غش یا سنکوپ: به اختلال موقت و گذرا در خونرسانی به مغز گویند که ممکن است مصدوم برای مدت کوتاهی بیهوش شود.
 غش ممکن است اتفاقی رخ دهد و یا همراه با علائم و نشانه هایی باشد:۱- سرگیجه ۲- تهوع ۳- رنگ پریدگی ۴- دیدن نقاط نورانی توسط مصدوم ۵تعریقغش کردن یک فوریت پزشکی محسوب نمی شود ولی در موارد زیر مصدوم را به مرکز درمانی منتقل می کنید: ۱- سن بالای ۴۰ سال ۲- بعد از ۵ دقیقه مصدوم به هوش نیامد ۳- حملات مکرر بیهوشی ۴- مصدوم در حالت نشسته یا خوابیده غش کند ۵- بدون علت واضح و مشخص غش کند.III) شوک عفونی: که میزان مرگ و میر در آن بالا است و مهمترین نوع شوکتوزیعی است و علائم آن با سایر شوک ها فرق میکند مثلاً دمای بدن در این شوک بالاست (تب) شوک عفونی سبب پایین رفتن فشار خون و کاهش مقاومت عروقی می شود لذا عروق گشاد شده و در نهایت اختلالات عروقی و ضعف قلب رخ میدهد.
  1. IV) شوک آنافیلاکتیک (واکنش حساسیتی شدید): که در اثر ورود یک ماده حساسیت زا به بدن رخ میدهد.

علائم و نشانه های شوک آنافیلاکتیک:

۱- تنفس مشکل شامل، سرفه، عطسه، خس خس صدا و ... ۲- سفتی و تورم گلو، صورت و زبان ۳- خارش، سوزش شدید، کهیر پوستی و ادوم ۴- تهوع و استفراغ و سرگیجه ۵- کبودی اطراف لب و دهان ۶- انقباض عضلات شکم بیشترین علت مرگ و میر در این شوک انسداد راه هوایی می باشد. پس بهترین کمکهای اولیه برای او باز نگه داشتن راه هوایی می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد