آشنایی با عفونت کلامیدیایی لگن …


آشنایی با عفونت کلامیدیایی لگن …

آشنایی با عفونت کلامیدیایی لگن ...

عفونت کلامیدیایی لگن 

باکتری کلامیدیا تراکوماتیس می تواند یک بیماری شایع جنسی را ایجاد کند. در زن ها عفونت می تواند التهاب شدیدی در اعضای تناسلی ایجاد کند . در مردان، شایع ترین علت NGU این باکتری می باشد. در نوزاد به دنیا آمده از کانال زایمانی عفونی ، ممکن است التهاب ملتحمه چشم مشاهده شود .untitledcghmبیشتر زنان بدون علامتند ولی به شرط وجود علایم ، این علایم عبارتند از:
  • ترشحات غیرطبیعی واژن
  • نیاز مکرر به تخلیه ادرار
  • درد در قسمت پایین شکم
درد در حین تماس جنسیاگر این بیماری بدون درمان رها شود، می تواند از گردن رحم به لوله های فالوپ منتشر و باعث نازایی شود . بعضی مواقع ، عفونت با تحریک کردن پاسخ ایمنی می تواند باعث التهاب مفاصل شود .چه کاری ممکن است انجام شود ؟ این عفونت معمولاً تا ظاهر شدن علایم و یا مثبت شدن آزمایش در همسر فرد، مخفی می ماند. شاید این عفونت را هنگام ارزیابی علت نازاییتشخیصبدهیم. به همین دلیل ، غربالگری برای زنان فعال ازنظر جنسی بسیار مهم و ضروری است . درمان این  بیماری با آنتی بیوتیک است که اگر علامتی هم وجود نداشته باشد ، باید همسر نیز درمان شود.پیشگیری قبل از  درمان کامل باید از تماس جنسی حتماً خودداری کنیدبیماری سیفیلیساین بیماری توسط باکتری ترپونما پالیدوم ایجاد می شود این باکتری از راه مخاط دستگاه تناسل پوست  وارد بدن می شود . اگر بدون درمان رها شود ، می تواند کشنده باشد .زمانی در کل جهان ، فراگیر بود ولی با استفاده از آنتی بیوتیک پنی سیلین میزان آن کاهش یافته است . امروزه به ندرت این بیماری به مرحله پیشرفت می رسد در یک زن حامله ممکن است  عفونت په نوزاد منتقل شود و سیفیلیس مادرزادی را ایجاد کند . امروزه غربالگری در حاملگی ، سیفیلیس مادرزادی را کاهش داده است .علایم بیماریعلایم این بیماری در سه مرحله ایجاد می شود. مرحله اولیه و ثانویه تا بیش از ۲ سال عفونی است ولی مرحله سوم ، عفونی نخواهد بودuntitleddcghjmbnمرحله اولیه : ۱ تا ۲ هفته بعد از از تماس با فرد عفونی ، ممکن است علایم زیر ایجاد شود :یک زخم سخت ، بدون درد و به شدت عفونی که شانکر نام دارد. شانکر معمولاً روی آلت مرد یا لب ها رخ می دهد ولی ممکن است در دهان یا راست روده به علت تماس جنسی دهانی یا مقعدی نیز پدید آید.بزرگ شدن غده های لنفی در کشاله ران یا گردن که بدون درد هستند.ممکن است به شانکر توجهی نشود و بعد از ۱ تا ۱ هفته از بین می رود .مرحله ثانویه : حدود ۱ تا ۲ هفته بعد از ظهور شانکر ، علایم زیر ایجاد می شوند:
  • قرمزی بدون خارش ولی عفونی در سراسر بدن که شامل کف دست ها و پاها نیز می شود.
ضایعات زگیلی مانند ضخیم ، خاکستری یا صورتی و مرطوب در چین های پوستی ناحیه تناسلی و مقعددر موارد نادر، ریزش مو به صورت لکه ای
  • تب و خستگی
سردرد و دردهای عضلانیبعد از4 تا ۱۲ هفته این علایم ناپدید می شود و بعد از آن به مرحله بدون علامت که از نظر مدت نامعلوم است وارد می شود.مرحله سوم: بعضی از افراد بدون اضافه شدن علامت دیگری تا آخر عمرشان زندگی می کنند. ولی اگر این بیماری درمان نشود بعد از ۱۰ تا ۲۰ سال مرحله سوم ایجاد می شود. این علایم متفاوت است و می تواند شامل تغییر شخصیت ، اختلال ذهنی ، مننژیت ، از بین رفتن نخاع ( که باعث ضعف و اشکال در راه رفتن می شود ) باشد.چه کاری ممکن است انجام شود ؟ در مرحله اولیه می توان از شانکر ، نمونه ای تهیه کرد ؛ مراحل اولیه و ثانویه را می توان با آزمایش خون تشخیص داد. در مرحله سوم می توان مایع مغزی-نخاعی را بررسی کرد. پیشگیری : با اقدامات محافظت کننده در هنگام تماس جنسی می توان از انتقال آن جلوگیری کرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد