آشنایی با علائم عمومی سرطان غدد لنفاوی


آشنایی با علائم عمومی سرطان غدد لنفاوی

آشنایی با علائم عمومی سرطان غدد لنفاوی

  سرطان بدخیم بافتهای لنفاوی بدن که خود به دو دسته بزرگ هوچکین و غیرهوچکین تقسیم می شود. علائم عمومی لنفوم عبارتند از: تورم غدد لنفاوی، کاهش وزن و در بعضی موارد تب، کبد و طحال نیز ممکن است با سلولهای سرطانی درگیر شده و اندازه آنها بزرگ شود.  لنفوم هوچکین مردان را ۲ برابر زنان مبتلا می کند و سن شایع ابتلاء به آن بین ۱۵ تا ۳۵ سال و بالای ۵۰ سالگی است. علت آن کاملاً شناخته نشده ولی احتمال دخالت بعضی ویروسها در بروز آن مطرح شده است.  تورم غدد لنفاوی بیشتر در نواحی گردن، کشاله ران و زیربغل مشاهده میشود. درمان شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی و یا ترکیبی از هر دو است. بیشتر بیماران هوچکینی و تقریباً نیمی از بیماران غیرهوچکینی به این درمان پاسخ مناسب میدهند.

علائم سرطان غدد لنفاوی

علائم سرطان لنفاوی معمولا علائم ویژه‌ای نیستند و ویژگی‌های مشترکی با دیگر بیماری‌ها از قبیل سرماخوردگی، آنفلوانزا و دیگر انواع عفونت‌های تنفسی دارند. این علائم شامل:

  • تورم غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
  • بروز تب‌ بدون علت
  • تعریق شبانه
  • کاهش وزن بدون دلیل و خارش شدید پوستی

همانطور که گفته شد، این علائم در وضعیت‌هایی مانند آنفلوانزا که زیاد جدی نیستند نیز دیده می‌شوند و مشاهده آن‌ها لزوما نشانه سرطان غدد لنفاوی نیست. با این حال بیماران درصورت تداوم این علائم، باید هر چه زودتر برای تشخیص و مراقبت و درمان به پزشک مراجعه کنند و هرگز منتظر بروز درد نباشند. زیرا این سرطان در مراحل اولیه بدون درد است.

تشخیص سرطان غدد لنفاوی

بیشتر موارد سرطان غدد لنفاوی (به‌ویژه اگر در مراحل اولیه شناسایی شود) قابل درمان است. پس از مراجعه به پزشک، وی تاریخچه کاملی از وضعیت پزشکی فرد تهیه کرده و بعد معاینه پزشکی به عمل خواهد آمد. اگر حالت غیرطبیعی در گره لنفاوی مشاهده شود، آن گره برداشته شده و زیر میکروسکوپ مطالعه می‌شود. این آزمایش مشخص خواهد کرد که ضایعه خوش‌خیم یا بدخیم است.

 اگر نتیجه نمونه‌برداری این بیماری را تائید کند، آزمایش‌های تکمیلی شامل پرتونگاری قفسه سینه، آزمایش خون، لنفانژیوگرافی ( لنفانژیوگرافی به معنی تزریق ماده حاجب به داخل سیستم لنفاوی و سپس تهیه رادیو گرافی ازآن برای تعیین وضعیت سیستم لنفاوی و میزان گسترش بیماری در آن است)، سی‌تی‌اسکن شکم، آزمایش مغز استخوان و نمونه‌برداری از اعضای داخل شکم برای نشان دادن گسترش بیماری به این اعضا انجام خواهد شد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد