آشنایی با عملکرد مغز مبتلا به ام اس هنگام گفت و گو و تماشای برنامه


آشنایی با عملکرد مغز مبتلا به ام اس هنگام گفت و گو و تماشای برنامه

آشنایی با عملکرد مغز مبتلا به ام اس هنگام گفت و گو و تماشای برنامه

 

تا همین اواخر، متخصصان براین باور بودند که مشکلات اولیه ی حافظه در مبتلایان به ام اسی، ناشی از اختلال در به خاطر آوردن اطلاعات ذخیره شده در حافظه است. به عبارت دیگر، این متخصصان اعتقاد داشتند که یک فرد می تواند اطلاعات جدید را یاد بگیرد و آن را به حافظه بسپارد ولی نمیتواند آن را در صورت نیاز از حافظه خارج، یا به یاد بیاورد. شواهد اخیر حاکی از آن است که مشکل ممکن است در مرحله ی اولیه ی یادگیری باشد. افراد مبتلا به ام اسی، برای یادگیری یا به خاطر سپردن موفقیتآمیز اطلاعات جدید، ممکن است احتیاج به زمان یا تکرار بیشتری داشته باشند. به هرحال، بعد از اینکه اطلاعات ذخیره شد، معمولا بدون مشکل قابل به یاد آوردن است.

به عنوان مثال، اگر در حافظه دچار مشکل هستید، ممکن است نسبت به فردی که به اختلالات حافظه دچار نیست، مدت زمان بیشتری طول بکشد تا فهرستی از لغات را به خاطر بسپارید. اما وقتی به خاطر سپردید، به یاد آوردنشان درست مثل افراد دیگر خواهد بود.

از اطلاعات کم شدن سرعت پردازش مهم است؛ این حالت ممکن است اساسی ترین دلیلی باشد که فرد مبتلا به ام اس به زمان یا تکرار بیشتری برای کسب اطلاعات جدید نیاز دارد. وقتی پردازش دچار اختلال می شود، فرد در حفظ اطلاعات ورودی جدید مشکل پیدا می کند - چه از طریق بحث و گفتگو و چه با تماشای برنامه های تلویزیونی یا خواندن کتاب، بیماران این کندی را بدین نحو بیان می کنند، «هنوز هم می توانم هر کاری که قبلا انجام میدادهام، انجام بدهم، اما به نظر می اید خیلی کندتر انگار ».مغزم روغن کاری میخواهد توجه و تمرکز توجه و تمرکز، که خیلی از عملکردهای دیگر شناختی را پایهریزی می کند، ممکن است در اثر ام اس  مختل شود.

به عنوان مثال، افرادی که سابقاً میتوانستند روی خیلی  مسائل پیچیده و ضدونقیضس به طور همزمان تمرکز داشته باشند، ممکن است متوجه تغییرات نامید کنندهای شوند؛ مثلا به دنبال تحریکات مختلف ناشی از تضاد یا وقفه در روند یک کار، خیلی آسان تمرکزشان به هم میریزد؛ یا انجام کار وظایف متعددی داشته باشد برایشان سختتر است (یک مهارت اساسی در هر کاری به خصوص در وظایف پدر و مادری). کارهای ابرای کارهای اجرایی شامل سطوح بالای برنامهریزی، اولویتبندی و حل مسائل است. تحقیقات نشان داده که برای مبتلایان به ام اس ممکن است فکر کردن راجع به مسائل یا طرح های پیچیده، خیلی مشکل به نظر بیاید، زیرا چالاکی ذهنشان در رابطه با تغییر جهت فکری از یک موضوع به موضوع دیگر از بین میرود. این افراد غالباً چنین اختلالی را به «احساس در جا زدن» یا «گم شدن در هزار تو» تشبیه می کنند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد