قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / آشنایی با عوارض داروهای شیمیایی دیابت
اشکالات و عوارض داروهای شیمیایی
اشکالات و عوارض داروهای شیمیایی

آشنایی با عوارض داروهای شیمیایی دیابت

 آشنایی با عوارض داروهای شیمیایی دیابت 

اشکالات و عوارض داروهای شیمیایی:

این داروهای شیمیایی به عنوان یک گروه، چندان مؤثر نیستند. میزان عدم توفیقاولیهٔ آن ها، یعنی ناتوانی کنترل قند خون پس از مصرف مقدار کافی در یک دورهٔ سه ماهه، حدود ۴۰ درصد است. علاوه براین، داروهای مزبور در طول زمان به تدریج تأثیرخود را از دست می دهند. پس از یک دورهٔ موفقیت اولیه، در حدود ۳۰ درصد از موارد بیماری فاقد هرگونه تأثیر مثبتی خواهند بود. میزان موفقیت کلی سولفونیل اوره ها، در یک مصرف طولانی مل دی. و به مقدار کافی، حداکثر ۲0 تا 30درصد است.images1

 علاوه بر ارزشی محدود این داروها، شواهدی وجود دارند که نشان می دهند. اینداروها در واقع، در بلند مدت، عوارضں جانبی سوئی برجای می گذارند. به عنوان مثال ، در تحقیق ارزندهای که «برنامهٔ دیابت گروه دانشگاهی» روی آثار بلندمدت تولبوتامید انجام داد، نشان داده شده است که میزان مرگ و میربیماران به واسطهٔ حملهٔ قلبی ویا سکتهٔ مغزی، ۲/۵ برابر کسانی بوده است که دیابت نوع ۲ خود را فقط از طریق رژیم غذایی کنترل می کردند.

این داروها، به علت عوارض جانبی بسیار خطرناکی که دارند، باید با احتیاط خیلی زیاد مصرف شوند. مصرف آنها در موارد زیر به کلی ممنوع است:

  • دوران حاملگی:
  • به حساسیت شناخته شده به داروهای سولفا:
  • در زمان عفونت، ضایعه، و یا جراحی :
  • در خلال استفادهٔ طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها.

علاوه براین، تجویز این داروها در درمان افراد خیلی مسن، معتاد به الکل، آن هایی که از چند دارو استفاده می کنند و یا کسانی که کلیه و یا کبد معیوب دارند، باید با احتیاط کامل صورت گیرد.

عوارض جانبی: اثر جانبی عمدهٔ سولفونیل اوره ها ایجاد قند خونی پایین تراز حد طبیعی (هیپوگلیسما) است. از آنجا که قند خون، سوخت اولیهٔ مغز است، علایم هیپوگلیسیما معمولاً روی عمل مغز تأثیر می گذارد و مشکلاتی چون تیره شدن دید، اغتشاش مغزی، صحبت بی ربط، رفتار عجیب و غریب، تشنج، افسردگی، سایر تخریب های روانی و تحریک پذیری را به وجود می آورد. یکی از راه های مبارزهٔ بدن با قند خون پایین افزایش ترشح اپی نفرین (آدرنالین) از غدد فوق کلیوی است. ترشح اپی نفرین نیز می تواند با علایمی نظیر سردرد، تعریق، ضعف، گرسنگی، تپش قلب و لرزش درونی همراه باشد. پایین آمدن قند خون در اثر مصرف دارو به احتمال زیاد پس از روزه گرفتن، ورزش شدید و یا طولانی و یا مصرف الکل رخ می دهد.

 عوارض جانبی  داروهای دیابت :

 

واکنش های حساسیتی پوست،

خستگی،

سوء هاضمه،

تهوع،

استفراغ و ضایعهٔ کبدی است.

عوامل تغذیه ای و سبک زندگی مؤثر بر درمان دیابت:

بیماری قند یا دیابت، شاید بیش از هر بیماری دیگری، با سبک زندگی غربی که در آن مصرف بالای شکر تصفیه شده، چربی، و محصولات حیوانی، روغن های جامد و مایع نباتی غیر از روغن زیتون و کنجد، فست فودها، نان سفید بدون سبوس، الکل به صورت مشروبات الکلی، سیگار، شکلات و شیرینی های صنعتی و غیرطبیعی به وفور به چشم می خورد، ارتباط دارد. بیماری قند در بین افراد جوامعی که بیشتر از رژیم های غذایی «ابتدایی»، که سرشار از خوراکی های گیاهی است، پیروی می کنند به ندرت به چشم می خورد. در هر صورت، هرچه بیشتر برنامه های غذایی بومی به غذاهای تصفیه شده تبدیل شود، درصد ابتلا به دیابت نیز افزایش می یابد؛ به طوری که سرانجام به همان میزانی که در جوامع غربی به چشم می خورد می رسد. شواهدیکه نشان می دهند برنامه های غذایی و سبک زندگی غربی عامل اصلی ایجاد قند خوندر جوامع مزبور است، از حد معمول بسیار بیشتر است.

تعدیل و اعتدال در برنامهٔ غذایی و درمان از عوامل اساسی درمان دیابت، اعم ازنوع یک و یا دو آن است. چندین رژیم غذایی جهت مهاردیابت توصیه شده است.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *