آشنایی با عوارض پرتو درمانی…


آشنایی با عوارض پرتو درمانی…

آشنایی با عوارض پرتو درمانی...

نوروپاتی (کرختی و گزگز کردن) در اثر پرتو درمانی

این از عوارض جانبی شایعی است که در اثر ضعف گردش خون محیطی یا التهاب عصب ها به وجود میآید. علائم نوروپاتی (یا گرفتاری اعصاب) کرختی و گزگز کردن دستها و پاهاست. درد کف دستها و کف پاها نیز از دیگر علائم آن است.

ویتامین ها و مواد مغذی

  • این عارضه عمدتاً ناشی از کمبود شدید ویتامین B۶ است. مصرف مقدار کافی از این ویتامین (لااقل ۱۰۰ میلی گرم در روز) درد کف دست و پا را کاهش میدهد. بیش از ۵۰۰ میلیگرم در روز نخورید. به گمان میرود ویتامین B۳ هم علائم نوروپاتی را تسکین دهد. ه اینوزیتول کار عصب های حسی را بهتر کرده و تسکین درد را به دنبال دارد.

ویتامین ۵ B برای کاهش التهاب اعصاب مفید است.

پرتودرمانی یا رادیوتراپی (به فرانسوی: Radiothérapie)

یکی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیک پزشکی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما که یا از دستگاه تابیده می‌شوند یا از داروهای حاوی مواد نشاندارشده ساطع می‌شوند گویند.

پرتو درمانی استفاده از پرتوهای یونساز برای ازبین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی است. در این روش در اثر آسیب DNA، سلول‌های ناحیه درمان (بافت هدف) تخریب و ادامه رشد و تقسیم غیر ممکن می‌شود. اگرچه پرتو علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رساند ولی اکثر سلول‌های سالم بهبودی خود را دوباره بدست می‌آورند. هدف از پرتو درمانی از بین بردن حداکثر سلول‌های سرطانی با حداقل آسیب به بافت‌های سالم است.

کاربرد اصلی پرتو درمانی در معالجه و یا تقلیل امراض سرطانی می‌باشد.[۱]

دیگر کاربردهای پرتودرمانی:

از بین بردن سلول‌های سرطانی و ضایعات ارگان‌های مختلف، بازتوانی و بهبود اعضای بدن بیمار (همچون کبد کلیه پروستات)، پیشگیری گسترش ضایعات اعضا و کاهش علائم بیماری (همانند درد).


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد