آشنایی با ماده توهم زای مت بلوری (شیشه)


 آشنایی با ماده توهم زای مت بلوری (شیشه)

 آشنایی با ماده توهم زای مت بلوری (شیشه)

  در سالهای اخیر، شکل خاصی از مت آمفتامین به نام مت بلوری یا مت کریستال به عنوان ماده  محفلی رواج پیدا کرده است.همان طور که از نام آن پیداست، مت بلوری از تکه بلورهای روشنی تشکیل شده است که شبیه به خرده های یخ یا شیشه هستند. این بلورهای بی رنگ و بی بو برای ایجاد سرخوشی سریع و طولانی کشیده می شوند. سرخوشی آن شدیدتر از سرخوشی ناشی از مصرف گرد مت آمفتامین است. سرخوشی مت بلوری ممکن است تا ۱۲ ساعت باقی بماند.مصرف کنندگان مت بلوری دچار بسیاری از عوارض جسمانی ناشی از مصرف مت آمفتامین می شوند. ولی مت بلوری علائم دیگری هم ایجاد می کند، از جمله افزایش فشار خون و التهاب بافت پوشاننده قلب. کسانی که مت بلوری مصرف می کنند اغلب دچار دوره های روان پریشی، بدگمانی، بی خوابی، و رفتار خشن می شوند. این علائم ممکن است تا ماه ها یا حتی سالها پس از ترک هم ادامه پیدا کند.

تاریخچه مصرف

شیشه اولین­ بار در سال ۱۹۱۹در ژاپن تولید شد، از مشتقات داروی معروف آمفتامین بوده و در آغاز به عنوان یک داروی مجاز به شمار می­ آمد. هردو این داروها  در داروهای ضد احتقان بینی و نیز این­هالرهای برونشیال مورد استفاده قرار گرفتند (مانند افدرین و پسودوافدرین، پیش ­سازهای آمفتامین­ که در حال حاضر در اکثر داروهای ضد سرما خوردگی موجود می ­باشند). ماده مت ­آمفتامین در درمان چاقی نیز مورد استفاده قرار می­ گرفت. این دارو اولین­بار در سال ۱۹۳۰ وارد آمریکا شد. در مورد کشورمان ایران آمار صحیحی در دست نیست اما در حال حاضر اغلب مراجعین به نوعی با این ماده درگیرند.

 در دهه ۱۹۵۰، قرص­ های کاملاً قانونی مِت مورد استفاده قرار می­گرفت. در این سال­ها مصرف غیر پزشکی مِـت بیش از آنکه تفریحی باشد به منظور ویژه­ای و در جهت افزودن بر کارآئی فرد استفاده می­شد مثل دانشجویان، رانندگان کامیون و ورزشکاران. البته مصرف تفریحی و حتی تدخین مت بطور محدود وجود داشت. در طی دهه ۱۹۶۰ با پیدایش نوع تزریقی مت٬ استفاده از آن بطور شدیدی افزایش یافت. در کالیفرنیا خانه­ های بسیاری مبدل به آزمایشگاه های مخفی جهت تولید مت شدند. سال ٬۱۹۷۰ قانون ممنوعیت تولید مت تزریقی وضع شد و توانست تا حد زیادی آمار مصرف را پایین بیاورد.

نوع قابل تدخین یا مت ­آمفتامین هیدروکلراید (آیس) اولین­بار در سال۱۹۸۰در کشور کره­جنوبی و تایوان ساخته شد. البته مصرف تدخینی شیشه قبلا هم وجود داشته است ( در سال ۱۹۶۸ در هاوایی، نیز اواخر دهه ۱۹۵۰ در مناطقی از آمریکا گزارش شده است) اما حرارت زیادی جهت تبخیر مت لازم می­باشد که از طریق کریستالیزه کردن آن و ساخت آیس این دما کاهش یافته است.

کاتیون موجود در گیاه خات و مشابه مصنوعی آن یعنی متاکاتیون دارای اثراتی شبیه شیشه است و به راحتی از افدرین یا پسودو افدرین قابل تولید است. این نوع مواد شادی‌آور یا شادی‌افزا، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت، برای جوانان جذابیتی خاص پیدا کرده‌اند. در تایلند ترکیبات ‌آمفتامین­ها به شکلات افزوده می­شود و به نام «یابا»، که در زبان تایلندی به معنای داروی جنون است، به کودکان و نوجوانان فروخته می­‌شود.

قرص‌های «سرعت» را رانندگان تاکسی می‌­خورند و با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت در بزرگراه­های تایلند تردد می­‌کنند. این قرص در تایلند ، کنار مشروبات الکلی برای مشتریان سرو می­‌شود. در کشور اندونزی ترکیبی مشابه بنام «شابو» به بازار عرضه شده که ارزان قیمت است و معمولاروسپیان و مشتریان آنها از آن استفاده می­کنند. مردم محلی به آن «برادر فقیر کوکایین» می­ گویند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد