آشنایی با  ماده گاما هیدروکسی بوتیرات(اکستازی مایع یا GHB)


 آشنایی با  ماده گاما هیدروکسی بوتیرات(اکستازی مایع یا GHB)

 آشنایی با  ماده گاما هیدروکسی بوتیرات(اکستازی مایع یا GHB)

  گاما هیدروکسی بوتیرات یا GHB ماده  محفلی رایج دیگری است. این یک ماده ای تضعیف کننده دستگاه عصبی مرکزی است، یعنی کارکرد مغز و اعصاب را آهسته می کند.مصرف کنندگان GHB احساس بی حالی، خواب آلودگی، یا گاهی سرخوشی می کنند. این ماده به صورت قرص، گرد، یا مایع مصرف می شود. چون GHB می تواند فرد را چنان تسکین دهد، به طوری که از وقایع اطرافش بی خبر شود، اغلب به عنوان ماده  تجاوز خوانده می شود. متجاوز جنسی GHB را در نوشیدنی قربانی خود می اندازد و منتظر تأثیر لذت بخشی آن می شود (که معمولاً ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پس از خوردن آن روی می دهد)، و با استفاده از ناتوانی قربانی در ممانعت از تماس جنسی به او تجاوز می کند.GHB به این دلیل ماده  تجاوز است که فقط تا چند ساعت در بدن می ماند. زمانی که قربانی درمی یابد چه روی داده است، دیگر اثری از وجود این ماده در بدن او نیست و قابل پیگیری نمی باشد.حتی اگر فرد به میل خود GHB مصرف کند، این مصرف خطرات جدی به دنبال دارد. مصرف مقادیر زیاد آن می تواند فرد را چنان بی حال کند که به اغما فرو رود، یا حتی بمیرد.

تاریخچه

سنتر GHB برای اولین‌بار در سال ۱۸۷۴ گزارش شد. اما اولین بار در سال ۱۹۶۱ به عنوان داروی بی‌حسی بر روی انسان‌ها مطالعه شد.در اروپا این ماده بیشتر برای درمان الکلیسم به کار گرفته شده‌است

داروشناسی

این ترکیب یک هیدروکسی اسید است .GHB با GABA که یک انتقال‌دهندهٔ عصبی طبیعی با مکانیزم کارکرد نامشخص است، تشابهاتی دارد، عملکرد این دارو با افزایش میزان دوپامین در مغز ایجاد می‌شود. در کاربرد بیهوشی به صورت مایع درون رگی تجویز می‌شود. فرم خوراکی آن هم وجود دارد و در درمان نارکولپسی کاربرد دارد.

کاربردهای پزشکی

  • از مصارف بالینی این دارو در بیماری خواب (نارکولپسی) است. GHB در این افراد شبها مصرف می‌شود تا مانع خواب روزانه و حالت خواب در طی روز شود.
  • این دارو به عنوان داروی بیهوشی عمومی به کار می‌رود.
  • به عنوان دارویی در درمان علایم ترک الکل به کار می‌رود. لذا در درمان وابستگی به الکل  می‌تواند در کنار سایر داروها مؤثر باشد.

عوارض جانبی

دیده شده که در بیهوشی باعث ایجاد حرکات عضلانی و تهوع و استفراغ در فاز ایجاد بیهوشی می‌شود. همچون ایجاد هذیان می‌کند. این ماده باعث کاهش ضربان قلب و تنفس و کاهش پتاسیم خون (هایپوکالمی) می‌شود. در کاربرد بالینی برای درمان نارکولپسی شایعترین عارضه گیجی، سر درد و به خصوص در زنان تهوع است.واکنشهای دیگر شامل حساسیت، استفراغ، اسهال، رویا و کابوسهای غیرطبیعی، راه رفتن در خواب، توهم، اضطراب، خواب‌آلودگی، بی‌اشتهایی، ترمور، فراموشی، عرق‌ریزش، تاری دید، گرفتگی عضلانی، شب‌ادراری، ضعف و خستگی است. ممکن است فشارخون افزایش یابد. جنون، تشنج و اختلال صورت از عوارض با شیوع کمتر هستند. در موارد نادری هم اختلال تنفسی مشاهده شده است 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد