آشنایی با مزایا و معایب پرتزها و نحوه نگهداری آنها


آشنایی با مزایا و معایب پرتزها و نحوه نگهداری آنها

آشنایی با مزایا و معایب پرتزها و نحوه نگهداری آنها

 

با توجه به شیوع بسیار بالای بی دندانی در میان افراد جامعه لزوم آشنایی علاقه مندان و عموم مردم با انواع درمانهایی که به وسیله پروتز انجام می شود، مزایا و معایب هر کدام و نحوه نگهداری پروتزها ضروری به نظر می رسد. یک روکش با برتر استان ایران و در اینجا لازم است به پاره ای از مشکلاتی که بی دندانی می تواند برای انسان ایجاد کند، اشاره شود.

1- مشکل در غذا خوردن: شخص بی دندان چه بی دندانی کامل باشد یا نسبی (تعدادی از دندانها از دست رفته باشد) معمولا از غذا خوردن لذت کافی نمی برد؛ زیرا هنگام غذا خوردن مشکل دارد و مجبور است برای جویدن غذا مدتها وقت صرف کند یا این که غذا را نجویده بلع نماید. گرچه این امر ممكن است کم کم به صورت عادت در آید ولی عوارض آن باقی می ماند.

 ۲- شخصی که تعدادی از دندانهای خود را از دست داده باشد، به علت نجویدن کامل غذا علاوه بر این که بدن او قادر نیست از همه انرژی غذایی خورده شده استفاده نماید، ممکن است بتدریج دچار ناراحتی های گوارشی گردد.

۳- یکی از علل مشکلات مفصل گیجگاهی فکی بطور صحیح جفت نشدن دندانها میباشد که میتواند به دلیل بی دندانی باشد. در این حالت بتدریج دردهای مفصلی و صدای مفصلی ظاهر میشود. این مشکل نیاز به درمانهای پیچیده و طولانی دارد. حتی از دست رفتن تعدادی از دندانهای شیری یک کودک نیز همانگونه که قبلا گفته شد می تواند عوارضی در برداشته باشد. بنابراین لازم است هر گاه به هر علت یک یا چند و یا حتی همه دندانها از دست رفت باید به وسیله پروتز جایگزین شود.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد