آشنایی با منشا بیماری های ژنتیکی…


آشنایی با منشا بیماری های ژنتیکی…

 آشنایی با منشا بیماری های ژنتیکی...

بیماری ژنتیکی

بیماری ژنتیکی یک بیماری مزاجی است، ژنتیک از دیدگاه ما یعنی مزاج؛ مثلا مادری که سوداوی است یعنی هم رحمش و هم شیرش سوداوی است پس بچه هم سوداوی میشود. و ترکیب یک زوج ژن غالب آنها، مزاج غالب آنها می شود مثلاً اگر مرد گرم مزاجی باز سرد مزاج ازدواج کرد بچه این ها یا سرد یا گرم و یا ترکیبی از سرد و گرم است. یک مزاج به مرور چند نسل تغییر می کند و انسان استعداد بازگشت به مزاج اولیه خود را دارد.

به عنوان مثال  بیماری داشتم ۲۲ ساله، فوق العاده گرم مزاج بود اما با شکایت فراموشی آمده که طبق قاعده باید باهوش باشد بررسی کردیم دیدیم در کارخانه رنگ کار میکند و بو شیمیایی رنگ، سر بیمار را سرد کرده بود. در درمان این نوع از افراد نمیتوان از طریق غذا گرمی داد چون بدنش گرم است و فقط سرش سرد شده است، باید از طریق بوهای گرا سر را گرم کرد. مثال هایی از این دست زیاد است و این نشان میدهد که ما باید و تشخیص، بسیار دقت بکنیم.

بر اساس رویکرد طب سنتی و نظریه اخلاط علائم غلبه خلط بلغم یا سودا ! با مطالعه ای تطبیقی بین منابع طب سنتی و کتب مرجعی چون DSM ، کاپلان و ... مشابهت های فراوانی گزارش گردیده ، بلغم علائمی چون :سفیدی رنگ، نرمی و سردی پوست ، کندی حواس و زیاد شدن خواب ، فراموشی و کند فهمی ، ضعف هضم و اروغ ، درد در ناحیه کمر و بین دو کتف- قلنج ، زیاد شدن اب دهان ، حساسیت به صدا و تحریک پذیری ، پرخاشگری ، میل کاذب به شیرینی جات مصنوعی ترشحات پشت حلقPND, عدم تمرکز و ...

سودا : سیاهی پوست اطراف چشم ها به خصوص زیر چشم ، افکار منفی تکرار شونده ،خواب سبک و بیداری در عین بسته بودن چشم ها (لازم به ذکر است تشخیص ها باید حتما توسط یک پزشک طب سنتی یا روانشناس بالینی - سلامت یا روانپزشک اموزش دیده طب سنتی و مزاج شناسی صورت گیرد ) بعضی از بیماران،به نوعی افسردگی بازگشتی مبتلا هستند.

به این معنا که فرد،دوره هایی از افسردگی را تجربه میکند که ممکن است بین هر دوره سال ها فاصله باشد.شایان ذکر است که اختلالات افسردگی می تواند تاثیرات بسیار منفی ای بر شخصیت فرد ، کار و یا زندگی تحصیلی و نیز وضعیت خواب ، عادت های غذایی و سلامت عمومی او داشته باشد و همین عوارض مراجعه به موقع به روانشناس و روان پزشک را در صورت مشاهده علائم به امری ضروری تبدیل میکند.طبق آمار گیری های صورت گرفته بین ۲ تا ۷ درصد بالغین افسرده جان خود را بوسیله خودکشی می گیرند  و بیش از ۶۰% افرادی که بوسیله خودکشی جان خود را از دست می دهند ، مبتلا به افسردگی حاد یا دیگر اختلالات خلقی می باشند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد