قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / آشنایی با نقش لوزالمعده در بدن انسان
دستگاه لوزالمعده چه عملیاتی در بدن انجام می دهد
دستگاه لوزالمعده چه عملیاتی در بدن انجام می دهد

آشنایی با نقش لوزالمعده در بدن انسان

آشنایی با نقش لوزالمعده در بدن انسان

دستگاه  لوزالمعده چه عملیاتی در بدن انجام می دهد؟

لوزالمعده (پانکراس)، غدهای بزرگ و خوشه شکل است که به طور عرضی در پشت معده، بین طحال و اثنی عشر قرار دارد. انتهای سمت راست لوزالمعده که به آن سر لوزالمعده گفته میشود بزرگتر و متمایل به سمت پایین است، انتهای سمت چپ لوزالمعده (ذم)، عرضی است و در نزدیکی طحال خاتمه مییابد. لوزالمعده به وسیله ی تیغه هایی به لوبول های متعدد تقسیم می شود. تیغه های مزبور از بافت حفرهای نازکی که کپسول نامشخصی را میسازد به درون لوزالمعده کشیده می شوند.f4d2fa6679efc4544ff5d36934a9cb221

بخش درون ریز لوزالمعده از جزایر لانگرهانس تشکیل شده و هورمون های انسولین، گلوکاگون و سوماتوستاتین را میسازد و به طور مستقیم به داخل خون ترشح می کند. بخش برون ریز لوزالمعده، مرکب از واحدهای ترشحی (آسینوس های لوزالمعده ای)، شیرهای لوزالمعده  را تولید و به درون دوازدهه ترشح می کند که حاوی آنزیم های ضروری برای گوارش پروتئین است و روزانه به مقدار حدود ۱/۵ لیتر ترشحمی شود. وقتی غذا از معده وارد اثنی عشر می شود، پوشش مفروش کننده اثنی عشر، هورمون هایی را آزاد می کند که کیسه  صفرا و لوزالمعده را برای رهاسازی عصاره آنها تحریک می نمایند. گرانول ها (دانه های مخصوص لوزالمعده، حاوی آنزیم های هستند که همراه با مایع مخاطی، اسید معده را خنثی می کنند. عصاره  لوزالمعده  از طریق مجرای لوزالمعده وارد اثنی عشر می شود.

وزالمعده یا پانکراس(به انگلیسی: Pancreas) غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌است. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر (دوازدهه) قرار گرفته‌است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است.
انکراس هم یک غده درون ریز (غده‌ای که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می‌شوند) و هم یک غده برون ریز (غده‌ای که ترشحات آن به خارج از بدن هدایت می‌شود) است که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند.
مجرای پانکراس اغلب با اتصال به مجرای صفراوی، از طریق مجرای مشترک (CBD) صفرا و شیرهٔ پانکراس را به درون قسمت دوازدهه (قسمت ابتدایی روده باریک) تخلیه می‌کند. ترشح ترشحات برونریز پانکراس توسط سیستم خودمختار پاراسمپاتیک (شاخه‌ای ازعصب واگ) که به سلولهای ترشحی ختم می‌گردند و همچنین هورمون سکرتین و هورمون کوله‌سیستوکینین کنترل می‌گردد. این هورمونها پس از ترشح کیموس معدی به دوازدهه از سلولهای انترو اندوکرین اپیتلیوم دوازدهه ترشح می‌شوند.

آنزیمهای لوزالمعده مانند آمیلاز، فسفولیپاز، لیپاز، ریبونوکلئاز و پروتئاز (مانند تریپسینوژن، کیموتریپسینوژن و کربوکسی پپتیداز) و الاستاز به تجزیه شیمیایی غذا کمک می‌کنند.[۲]

پروتئازهای پانکراس، به صورت غیرفعال و داخل کیسه‌هایی میکروسکوپی (لیزوزوم) در سلولهای آسینار لوزالمعده ذخیره شده‌اند که پس از خوردن غذا با تحریک عصبی و شیمیایی به داخل دوازدهه می‌ریزند. سپس در آنجا به وسیله آنزیمهای آنتروکیناز که از سلولهای جدار روده آزاد می‌شوند در محیط قلیایی که به وسیله ترشحات مجاری پانکراس ایجاد می‌شود، تریپسینوژن به صورت فعال (تریپسین) درآمده سایر پروتئازها را فعال می‌کند؛ و آنها شروع به هضم مواد غذایی می‌کنند. البته آمیلاز و لیپاز از ابتدا فعال هستند.

اگر این آنزیم‌ها به جای دوازدهه، در داخل بافت پانکراس فعال شوند، شروع به از بین بردن و هضم بافت خود پانکراس کرده که به اصطلاح پانکراتیت یا «التهاب لوزالمعده» نامیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *