قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / آشنایی با پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان..
پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان
پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان

آشنایی با پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان..

آشنایی با پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان.. 

پیچک سمی و درماتیت تماسی در کودکان چیست؟

بسیاری از کودکان به پیک نیک و گردش در پارک یا مناطق سرسبز علاقه دارند. در این گونه موارد والدین باید کاملاً هوشیار باشند زیرا این مناطق ممکن است دارای گیاهانی سمی باشند که تماس آنها با بدن کودک موجب خارش های شدید شود. این گیاهان زیان آور شامل پیچک سمی، سماق سمی و بلوط سمی هستند. ممکن است این پرسش برای شما پیش بیاید که این گیاهان چه شکلی دارند و در کجاها یافت می شوند؟ پیچک سمی گیاهی است سبز و سه برگی که مثل علف هرز در هر جایی می تواند رشد کند.

سماق سمی دارای هفت تا سیزده جفت برگ سبز بوده و در نواحی گرمسیریافت می شود. بلوط سمی نیز بوتهای است که در سواحل معتدل فراوان است. برای شناخت بیشتر این گیاهان می توانید به کتابخانه مراجعه کرده و تصویر آنها را مشاهده کنید. عارضهٔ پوستی ایجاد شده بر اثر تماس با این گیاهان، درماتیت تماس(التهاب پوست در اثر تماس) خوانده می شود. درماتیت تماس ممکن است در اثر تماس با هرگونه مادهٔ حساسیتزا نیز ایجاد شود که به این حالت واکنش حساسیتی گویند. مثلاً ممکن است به پودر لباسشویی خاصی حساسیت داشته باشید و پس از پوشیدن لباس هایی که با این پودر شبسته شده اند به درماتیت تماسی دچار شوید و دانه های خارش دار قرمز رنگی در پوست بدنتان ظاهر شود.

این عارضه، حتی در هنگامی که افراد گرفتار حساسیت نیستند نیز روی میدهد. علت بیماری برگها، ریشه ها و ترشحات گیاهان سمی، اغلب نوعی مواد شیمیایی دارند کهموجب تحریک پوست بسیاری از افراد می شود. این مواد شیمیایی بسیار قوی و بادوام هستند و با چسبیدن مقدار ناچیزی از آنها به پوست یا لباس یا زیر ناخنها، پخش شده و – .ایجاد حساسیت می کنندتماس این مواد با پوست بدن موجب خارش و بروز دانه هایی روی ان می شود که مدت چند روز باقی می ماند، اما ترشحات دانه های تاولی، آنها را در سایر نواحی بدن منتشر نمی کند. این بیماری واگیردار نیست و فقط در تماس مستقیم با گیاهان سمّی پدید میآید.

مواد شیمیایی یادشده از طریق موی سگ و گربه نیز به درون منزل راه مییابد. لمس کردن موی این حیوانات باعث می شود تا مواد شیمیایی فوق به پوست بدن بچسبد و عارضه ایجاد کند. تماس با این گیاهان باعث ایجاد حساسیت نیز میشود، یعنی در تماس بعدی شدت درماتیت تماسی بیشتر خواهد شد. برخی افراد نسبت به این گیاهان مقاوم هستند ولی نمی توانند برای تمام عمر آسوده خاطر باشند زیرا ممکن است مصونیت آنها به مرور زمان تغییر کند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *