قالب وردپرس درنا توس
کومبوچا چیست؟
کومبوچا چیست؟

آشنایی با کومبوچا

آشنایی با کومبوچا

کومبوچا چیست؟

کومبوچا ترکیبی از تعدادی باکتری و مخمرهایی با شیوه پرورش مخصوص است. این موجود زنده چای شیرین شده را تخمیر می کند و چای کومبوچا را به وجود می آورد. طعم گوارای آن احساس شادابی به آدمی می دهد. مقدار مخمر موجود در آن باعث می شود که حتی بعد از ریختن در بطری کماکان فعال باقی بماند. امروزه، آن را وسیله ای برای پیشگیری از بسیاری بیماریها می شناسند.

طرز تهیهٔ نوشابهٔ کومبوچا

  • ۱۰ پیمانه آب (معادل با ۲ لیتر) ترجیحاً تصفیه شده و بدون گاز که باید در ظرفی سرگشاده چند ساعتی مانده باشد تا در صورت داشتن کلر، از بین برود.
  • سه چهارم پیمانه شکر سفید ۱۶۰ گرمیک قاشق غذاخوری چای سیاه یا سبز و یا مخلوط با گیاهان دیگر، یا ۲ عدد چای ممتاز کیسه ای یک عدد قارچ سالم کومبوچا ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری سرکهٔ سیب یا سرکهٔ سفید که برای بار اول که شربت کومبوچا در دسترس ندارید استفاده می شود، در دفعات بعد سرکه را حذف کنید و به جای سرکه ۲۰۰ سی سی (یک لیوان معمولی) شربت کومبوچا به کار ببرید. توصیه می کنیم که برای شروع کار از چای سیاه یا سبز استفاده کنید و هنگامی که تجربهٔ لازم را پیدا کردید، گیاهان دیگر را هم به کار ببندید.

روش پرورش نوشابه کومبوچا

برای تهیه یک ظرف کومبوچا به یک کاسه و یا شیشهٔ سه لیتری (۱۵ پیمانه ای) نیاز دارید، چای را در یک قوری و یا کاسهٔ بزرگ ریخته و آب جوش را روی آن بریزید، شکر را به آن اضافه کرده و چندان به هم بزنید تا شکر حل شود. بعد از مدت ۱۰ دقیقه چای شیرین را دم کنید. سپس چای کیسه ای را از کاسه خارج و یا چای را در کاسهٔ اصلی صاف کنید، بقیهٔ آب را به آن اضافه کنید تا به همان اندازهٔ دو لیتر آب برسد و بگذارید سرد شود. سرکه (برای نخستینبار ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری) و یا شربت کومبوچا از شربت قبلی را به اندازهٔ یک لیوان معمولی به آن اضافه کنید، سپس قارچ را به آرامی درون کاسه و یا شیشه بگذارید.

قارچ روی چای شناور خواهد شد ولی چنانچه در ابتدای کار به ته ظرف فرو رفت نگران نشوید. یک طرف قارچ صاف تر و احتمالاً کمی کم رنگ تر است، بهتر است طرف صافتر قارچ را رو به بالا قرار دهید. سر ظرف در حدود ۵ سانتی متر باید خالی بماند، بعد در ظرف را با پارچه ململی یا هر پارچه ای که از الیاف طبیعی باشد بپوشانید و آن را با کش محکم کنید. این کار مانع نفوذ حشرات به داخل ظرف می شود، بعد ظرف را در جایی کمی گرم قرار دهید.

دمای مناسب برای تخمیر ۳۸ تا ۲۳ درجهٔ سانتی گراد می باشد. برای اطمینان از یک دماسنج کمک بگیرید و بدانید که قارج نیاز به نور ندارد ولی وجود گرما و هوا برای عمل آمدن آن الزامی است. دود و گرد و غبار و بوهای ناپسند دیگر به خصوص دود سیگار برای آن بسیار زیان بار است لذا نباید بوهای زننده به خصوص بوی دخانیات وجود داشته باشد. بعد از ۵ تا ۱۰ روز تخمیر کامل میشود و شربت کومبوچا آمادهٔ مصرف است، البته این دورهٔ زمانی در تابستان و یا دمای بالاتر کوتاه تر خواهد بود و در دمای کمتر نیز به مدت طولانی تری نوشیدنی آمادهٔ مصرف میشود.

بعد از ۴ تا ۵ روز آن را بچشید تا از اوضاع و احوالش آگاه شوید، نباید بی مزه و یا زیاد شیرین باشد، در غیر این صورت تخمیر و تبدیل های لازم در شکر صورت نگرفته و آن را به اسیدهای مفید تبدیل نکرده است. بنابراین دوباره درب آن را بپوشانید و بگذارید یک یا دو روز دیگر بماند. وقتی شربت کمی طعم تند و ترش مزه شبیه به سرکه پیدا کرد آمادهٔ مصرف است در این هنگام با دست های تمیز قارچ را از داخل آن ظرف در آورید و در داخل یک بشقاب قرار دهید. خواهید دید که لایهٔ جدیدی روی آن تشکیل شده است. آنگاه شربت را صاف کنید و در بطری بریزید و حتماً یک مقدار از سر بطری را خالی نگه دارید و بطری ها را سربسته و در یخچال نگه داری کنید. در غیر این صورت عمل تخمیر ادامه می یابد و شربت که کمی ترش مزه است بسیار ترشی می شود. در مرتبهٔ بعدی از هر دو قارچ یعنی قارچ مادر و قارچ بچه می توانید برای تهیه نوبت بعدی شربت بهره گیرید، یعنی در دو ظرف جداگانه به تهیهٔ نوشیدنی ادامه دهید، در حالی که شربت های داخلی یخچال هم آمادهٔ مصرف است.

مطلب پیشنهادی

انواع شربت انار

انواع شربت در طب سنتی

انواع شربت در طب سنتی شربت نعناع و انار علاج معده های ضعیف وکم اشتهایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *