قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / آشنایی با گیاه دارویی بابونه وحشی
بابونه وحشی
بابونه وحشی

آشنایی با گیاه دارویی بابونه وحشی

آشنایی با گیاه دارویی بابونه وحشی

بابونه وحشی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی آن میپردازیم گیاه دارویی بابونه وحشی است.درکتب طب سنتی با نام های عربی آن «اقحوان» و «عین القط» آمده به فرانسوی Camomille Sauvage , و به انگلسی Wild chamomile گفته می شود . گیاهی است از خانواده Compositae نام علمی آن Anthemis arvensis L می باشد

درگذشته طبیب یونانی دیوسکوریدس و طبیعی دان ایتالیایی pliny، گل و عرق بابونه را برای درمان انواع سردردها و ناراحتی های کلیه، کبد و مثانه تجویز می کردند. حکمای قدیم هند روش طبی آیور ودا نیز عرق بابونه را برای درمان همین ناراحتی ها مؤثر می دانستند. آلمانیها از ده ها قرن پیش از بابونه برای رفع ناراحتی های هاضمه و افزایش ترشح عادت ماهیانه و رفع گرفتگیهای رحمی زنان استفاده می کردند. دانشمندان گیاه درمان قرن هفدهم در انگلیس عرق بابونه را برای رفع تب، سوء هاضمه، تسکین انواع دردها، زردی، سنگ کلیه ناراحتی های قلبی در اثر جمع شدن مایع و برای افزایش عادت ماهیانه توصیه می نموده اند. پزشکان قرن نوزدهم در آمریکای شمالی بابونه را برای تسریع التیام زخم و جلوگیری از ایجاد قانقاریا به کار می بردند و برای رفع سوء هاضمه و درمان مالاریا و گرفتگیهای عادت ماهیانه و افزایش ترشحات عادت ماهیانه و خلاصه برای غالب ناراحتیهای زنانه در ارتباط با زایمان و جلوگیری از زایمان پیش رس و درمان زخم های پستان و نوک پستان و درمان دل دردهای کودکان توصیه می نمودند.

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در گلهای این گیاه ماده آنته میک اسید مشخص شده است.

از نظر طبیعت، گرم و خشک و از نظر خواص دارویی، جهت ضد عفونی و النبام زخم مفید است و ضمناً تب بر می باشد. از دم کردهگل و عرق آن برای شست و شوی زخم استفاده می شود و التیام زخم راسرعت می بخشد.

درمان گیاهی زخم ها

در آلمان امروزه از بابونه برای التیام زخم ها و التهاب ها و در مصرف داخلی برای رفع اختلالات هاضمه و اولسرهای هاضمه استفاده می شود. بابونه برای رفع اختلالات هاضمه

دهها پژوهش علمی، کاربرد مفید بابونه را برای کمک به هاضمه تأیید میکنند. مواد شیمیایی متعددی از جمله ماده ی مفید بیزابولول (Bisabolo) که در اسانس بابونه وجود دارد به نظر می رسد خاصیت آرام بخش برای عضلات نرم آستر مجاری هاضمه داشته باشد و برای آن عضلات آثار ضد اسپاسم دارد. یک پژوهش علمی جدید نشان میدهد که بابونه از نظر آرام کردن مجاری هاضمه حتی از داروی معروف پاپاورین (Papaverine) مشتق از تریاک هم مؤثرتر است.

داروی گیاهی تامین سلامت زنان

گیاهان ضد اسپاسم نه فقط مجاری هاضمه را آرام میکنند بلکه سایر عضلات نرم نظیر عضلات رحم نیز تحت تأثیر آرام بخش بودن بابونه قرار می گیرند و خاصیت ضد اسپاسم بابونه شهرت کهن این گیاه و عرق آن در مورد تأثیر در آرام کردن گرفتگیهای عادت ماهیانه دردناک و کاهش احتمال زایمان نارس را تأیید مینماید و جالب این است که در عین حال بابونه برای تحریک و افزایش عادت ماهیانه نیز به کار میرود. علت وجود این خاصیت های متناقض در بابونه هنوز کاملا روشن نشده است ولی دانشمندان و محققان اروپا از بابونه ماده ای جدا کرده اند که موجب انقباض رحم می شود و زنان به راحتی می توانند بابونه و عرق آنرا برای آرام کردن گرفتگی های عادت ماهیانه و در عین حال در موارد لازم برای باز شدن عادت ماهیانه امتحان کنند. بدیهی است زنان باردار در صورت احتیاج باید با نظر پزشک خود در حد مجاز از بابونه استفاده کنند

درمان گیاهی زخم معده

عرق بابونه ممکن است از ایجاد اولسرهای معده (زخم معده) جلوگیری کند و یا التیام آنها را تسریع نماید.

بابونه به عنوان مسکن و آرام بخش شهرت تاریخی بابونه به عنوان مسکن و آرام بخش نیز مبنای علمی دارد و تحقیقات جدیدی که در این باره انجام شده است نشان می دهد  بابونه سیستم اعصاب مرکزی را تحت تأثیر آرام بخش قرار می دهد و توصیه میشود که هر وقتی احساس اضطراب و نگرانی شدید کردید فوراً مقداری گل بانونه را دم کرده بنوشید، یا عرق بابونه میل کنید.

درمان گیاهی آرتروز

تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که گل و عرق بابونه در استعمال خارجی، التهاب و ورم های دردناک آرتروز و درد مفاصل را تسکین می دهد و به طور سنتی قرن هاست که بابونه برای ناراحتی های آرتروز به کار می رود.

درمان گیاهی عفونت ها

چندین پژوهش علمی جدید نشان میدهد که به کار بردن اسانس بابونه روی پوست سوخته شده، زمان ترمیم پوست را به طور محسوس کاهش می دهد. تحقیقات جدید دیگری نشان میدهد که گیاه بابونه قارچ معروف عامل عفونت جهاز تناسلی زنان به نام کاندیداآلبی کانسCandida albicans را از بین می برد  و در عین حال برای از بین بردن انواعی از باکتریها (استافیلوکوک) نیز مؤثر است.

گل و عرق بابونه همم چنین برای ایجاد اختلال در روند تکثیر ویروس پولیومیلیت (فلج اطفال) مفید است.

داروی گیاهی سیتم دفاعی بدن

تا چندی پیش روشن نبود که چرا بابونه از عفونت ها جلوگیری میکند تا اینکه، محققان انگلیسی کشف کردند که بابونه عامل مؤثری برای تحریک گلبولهای سفید مدافع عفونت در سیستم دفاعی بدن به نام ماکروفاژها و لنفوسیتهای – ب می باشد. بنابراین در هنگام سرماخوردگی یا ابتلا به آنفولانزا بهتر است از گل و عرق بابونه استفاده شود زیرا، در عین حال که هیچ ضرری ندارد، به احتمال زیاد برای رفع سرماخوردگی مفید است.

بحثی درباره  فاکتورهای ایمنی در مصرف بابونه

مصرف گل و عرق بابونه هیچ عوارض جانبی خطرناکی مغایر با سلامتی ندارد و بهتر است در مورد مصرف بابونه و بومادران تجدید نظر کنند. البته این نتیجه بدان معنی نیست که مصرف بابونه در هیچ شرایطی عکس العمل و عوارضی ندارد. بلکه خوردن زیاد دم کرده  غلیظ بابونه ممکن است ایجاد آشفتگی و قی و استفراغ کند. به استثنای زنان باردار و زنان شیرده خوردن بابونه در حد مجاز برای همه افراد توصیه شده ولی در هر حال بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *