آفتاب چه تاثیری بر روی پوست دارد..؟


آفتاب چه تاثیری بر روی پوست دارد..؟

آفتاب چه تاثیری بر روی پوست دارد..؟

تأثیر آفتاب روی پوست

پوست به طور طبیعی با تحریک سلولهای تولیدکننده رنگدانه (ملانوسیتها) و ایجاد ملانین نسبت به آفتاب واکنش نشان میدهد. این پدیده باعث برنزه شدن پوست و حفاظت آن در مقابل مواجهه بیشتر با آفتاب میشود. توزیع غیرعادی ملانین منجر به بروز کک و مک بویژه در افرادی که در معرض نور هستند، می شود. مواجهه بیش از حد و حاد با آفتاب باعث آفتاب سوختگی می شود. در حالی که مواجهه بیش از حد در دراز مدت منجر به تغییرات مزمنی می شود که شامل از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست (چروکیدگی)، لکه های ناشی از افزایش رنگدانه های پوست، شاخی شدن پوست در اثر نور خورشید، و سرطان پوست در برخی از افراد، میگردد.

آفتاب سوختگی

طول موج های نور خورشید از ۲۸۰ تا ۲۹۰۰ نانومتر متغیر است. اشعه ای که باعث آفتاب سوختگی می گردند، اشعه ماورای بنفش B خوانده می شوند. این اشعه کوتاهترین طول موج ها را دارند که بین ۲۸۰ تا ۳۲۰ نانومتر متغیر است. این اشعه با طول موج کوتاه کاملاً توسط شیشه عادی پنجره، و به میزان زیادی توسط دود غلیظ تصفیه می شود. با وجود این آنها از مه و ابرهای رقیق می گذرند و از حدود متجاوز از ۹۰ سانتیمتر آب زلال نیز عبور می کنند. آب، برف، و ماسه مواجهه با اشعه ماورای بنفش B را از طریق انعکاس نور تشدید می کنند.آفتاب سوختگی ۳ تا ۲۴ ساعت بعد از مواجهه با آفتاب ظاهر می شود و از ضایعات قرمز کم رنگ تا سوختگی درجه دوم همراه با تاول، تورم، تب، لرز، ضعف، و شوک، متغیر است.

درمان آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی خفیف معمولاً نیازی به درمان ندارد. شواهدی مبنی بر اینکه فراورده های حاوی صمغ خوشبو بیشتر از کرم های مرطوب کننده ساده باعث تسکین و تسریع بهبودی شوند، وجود ندارد. در صورت بروز درد ناشی از سوختگی، کمپرس آب سرد تسکین دهنده است. مواد بی حس کننده موضعی مثل بنزوکائین نیز به طور موقت درد را برطرف می کنند، اگرچه بسیاری از پزشکان معتقدند که باید از مصرف کلیه بیحس کننده های «-کائین» خودداری شود، زیرا این داروها در برخی از افراد باعث واکنش های حساسیتی می شوند. مخصوصاً باید از فراورده های حاوی لیدوکائین خودداری کرد زیرا از طریق پوست جذب می شوند و میتوانند واکنش های سمی ایجاد کنند. پمادهای کورتیکواستروئید موضعی ارزش کمی در تسکین آفتاب سوختگی دارند. اگر سوختگی درجه دوم بروز کرد (یعنی تاول، تورم، حساسیت، و درد وجود داشت)، به پزشک مراجعه کنید. در این موارد ممکن است کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب تجویز شوند. روی سوختگی درجه دوم چیزی نگذارید. تاولها را نترکانید و پوست آسیب دیده را نکنید. سعی کنید پوست سوخته را کاملاً پاکیزه نگه دارید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد