آلرژی را چگونه تشخیص دهیم؟!


آلرژی را چگونه تشخیص دهیم؟!

آلرژی را چگونه تشخیص دهیم؟!

چند روش برای تشخیص آلرژی

 پزشک متخصص آلرژی معمولاً می تواند درباره بیشتر مشکلات مربوط به آلرژی بدون آزمایش های خاص هم صحبت کند. اما اگر این مشکل، پیچیده یا گیج کننده باشد احتمال استفاده از آزمایش های آزمایشگاهی وجود دارد. دو نمونه از این آزمایشها به این شرح است. ۱- آزمایش میکروسکپی برای سلول های حساس (ائوزینوفیل) در مخاط بینی، ترشحات نایی و خون، مقداری از این سلول ها در آلرژی های بینی و آسم حساسیتی معمولاً افزایش مییابد. ۲-RAST (آزمایش رادیوآلرگوسوربنت) مقدار IgE آلرژن خاص را در خون اندازه میگیرد. هرچند این آزمایش پادتن های خاصی را نشان میدهد، به اندازه  آزمایش پوست دقیق نیست. امکان دارد به تنهایی با آزمایش RAST برخی از آلرژی های شما شناخته شود. علاوه بر این استفاده از آزمایش RAST محدودیتهای دیگری دارد که شامل آلرژی های آزمایشی موجود و هزینه  سنگین آن است. وقتی احتمال خطر آزمایش پوست وجود داشته باشد، RAST در تعیین و اثبات مواد غذایی به شدت آلرژی زا مؤثر است و مطمئن باشید این آزمایش ها تجویز می شوند. آزمایشهای IgGRAST را معمولاً باید از نظر آزمایشگاهی بررسی کرد و از این نظر در تعیین مواد غذایی آلرژی زا به شما کمکی نخواهد کرد. اگر از آزمایشهای RAST استفاده می کنید به آزمایشگاه معتبری مراجعه کنید. در موارد نادر، برای تشخیص بیماری راش جلدی گسترده مانند اگزمایی شدید یا داء الصدف (نوعی بیماری پوستی) آزمایشهای RAST ازاهمیت خاصی برخوردار و مفیدند. زیرا سطح پوست برای آزمایش خراشیدن مناسب نیست .

آلرژی چه اختلال هایی ایجاد می کند؟

تب یونجه، آسم، کهیر و اگزما اختلال های کلینیکی هستند که بیشتر در اثر آلرژی ایجاد می شوند. گاهی دردهای معده، سردرد (میگرن)، دردهای مفصلی و ساق پا، خستگی مفرط و جراحت، حلقه های تیره و رنگ پریده  زیر چشم به آلرژی نسبت داده می شود. شب ادراری نیز در موارد مربوط به آلرژی گزارش شده است.

آیا افراد مبتلا به آلرژی بیشتر دچار سرماخوردگی میشوند؟

بله، بیماران مبتلا به آلرژی بیشتر دچار التهاب حفره های بینی و سینوس می شوند تا افرادی که آلرژی ندارند. وقتی چنین التهاب هایی جلوی خروج عادی ترشحات را می گیرند، عفونت های ناشی از باکتری به راحتی در حفره های ملتهب سینوس و گوش میانی گسترش مییابند

 در تمام زندگی سگ داشته ام، چگونه امکان دارد به آن آلرژی داشته با شم؟

پیشرفت یک آلرژی خاص (برای نمونه آلرژی به سگها) در کودکی به ارث می رسد. در بیشتر موارد یک بیماری فعالی کننده خاصی مانند عفونت ویروسی یا قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی از مواد آلرژی زا باعث میشود آلرژی کاملاً نهفته  شما شعله ور شودکه پس از آن واکنش آلرژی به شدت ادامه پیدا می کند.در بیشتر موارد شروع بیماری برای فرد مبتلا به آلرژی تا وقتی که به طور اتفاقی با سگی تماس پیدا نکرده است، به هیچ وجه مشخص نمی شود. امکان دارد طی مدت طولانی هیچ یک از نشانه های واقعی آلرژی مانند عطسه و خس خس را به طور کامل نشان ندهید. علاوه بر این ممکن است وقتی دچار گرفتگی بینی یا سرفه های خفیفی می شوید، این نشانه ها را تشخیص ندهید. این علایم جزئی سالهای زیادی نادیده گرفته میشوند یا توجهی به آنها نمی شود تا این که خود فرد با واکنش آلرژی مواجه می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد