آمبولی ریوی از علل تا پیدایش …


آمبولی ریوی از علل تا پیدایش …

آمبولی ریوی از علل تا پیدایش ...

آمبولی ریوی (Pulmonary етbolisт)

تومور و یا حباب هوا را گویند. علامت آن شبیه حملات درد قلبی است. درد در ناحیه سینه، مشکل در تنفسی، کبودی رنگ پوست و حتی شوک می تواند ظاهر شود.

آمبولی ریوی از اورژانس های پزشکی محسوب می شود و درمان فوری با مواد ضدانعقاد لازم است.یکی از مواردی که بدنبال آن آمبولی ذرات چربی به ریه فرستاده میشود شکستگی در استخوان ران است. 

آمبولی ریه (به انگلیسی: Pulmonary embolism) به وجود لخته خون یا گاهی چربی در یکی از سرخرگ‌هایی ریوی ویا بافت شش‌ها گفته می‌شود. این لخته خون نخست در یکی از سیاهرگ‌های عمقی اندام تحتانی یا لگن شکل می‌گیرد.آمبولی چربی بیشتر از ناحیه یک شکستگی استخوانی پایه ریزی می‌شود. لخته خون یا آمبولی چربی از راه جریان خون و با گذشتن از قلب به یکی از سرخرگ‌های خونرسان بافت شُش راه یافته و در آنجا مستقر می‌گردد. این پدیده سبب بسته شدن سرخرگ شده و بنابراین توانایی تنفسی کاهش می‌باید و گاهی بافت ریه از میان می‌رود. آمبولی ریه در همه سن‌ها می‌شود رخ دهد ولی در بزرگسالان رایج‌تر است.

عوارض احتمالی

مرگ سریع‌الوقوع در اثر یک لخته بزرگ که بیش از ۵۰٪ جریان خون ریه‌ها را مسدود کند.خونریزی شدید داخل ریه دراثر لخته‌های کوچکتر*علایم شایع و میزان شیوع آنها در ترمبوآمبولی ریوی[ویرایش] *تندنفسی و کوتاه شدن نفس‌ها و تنگی نفس[۳] *شنیدن صدای رال (کراکل) ریوی *شنیدن صدای دوم قلب *تندی ضربان قلب (بیشتر از ۱۰۰ تپش در دقیقه) *تب اندک ولی بیش از °۳۷٫۸[۴] *تعریق شدید (دیافورز) *شنیدن صدای گالوپ s3 یا s4 (صدای سوم و چهارم قلب) *سنکوپ (غش کردن یا حالت غش پیدا کردن) *همراه بودن علایم و نشانه‌های بالینی ترومبوفلبیت *تورم و درد اندام زیرین (اگر باشد معمولاً قبل از سایر علایم نیز دیده می‌شود) *شنیدن صدای سوفل قلبی *سیانوز (آبی یا کبود شدن انتهای انگشتان، لب‌ها یا صورت و مخاط‌ها به علت کمبود اکسیژن خون) *درد قفسه سینه *سرفه گاهی همراه با خلط خونی *بروز ادم حاد ریه .

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد