قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / آمفیزم,یک بیماری مزمن ریوی!!!
آمفیزم
آمفیزم

آمفیزم,یک بیماری مزمن ریوی!!!

آمفیزم,یک بیماری مزمن ریوی!!!

آمفیزم و التهاب نایژهای مزمن، همیشه با هم هستند و این دو عارضه به عنوان بیماری انسدادی ریه شناخته شده ا ند. در التهاب نایژه، مجاری تنفس از راه کلفت شدن دیواره ی نایژه ها و ترشحات بیش از حد مخاط، این مجاری را مسدود کرده و تنگ می کند. این پدیده به نوبه ی خود بازدم را مشکل میسازد. زیرا مقاومت نسبت به جریان هوا افزایش می یابد. ترشحات ریه توانایی تخلیه شدن را ندارند و این خود باعث ورود سلول های سفید خون به محل می شود. این سلول ها آنزیم های مخرب آزاد میکنند که در نهایت باعث پارگی کیسه های هوایی خواهند شد. این پارگی ها در کیسه ی هوایی با مبادله ی اکسیژن و دیاکسیدکربن از ورای غشای مویرگی آلوئولی و کیسه هوایی، کارایی لازم را نخواهند داشت.

نشانه های مهم آمفیزم عبارتند از :

سرفه، خسخس کردن سینه،

تنگی نفس،

هنگامی که این بیماری پیشرفت کرده باشد با پر شدن هوای بیش از حد در ریه ها قفسه ی سینه مانند بشکه می شود.

عفونت ریوی خفیف ممکن است به کندی بهبود یابد و به طور قابل توجهی علائم آمفیزم را تشدید کند. بیشتر افرادی که به این بیماری دچار شده اند هنگام خوابیدن نمی توانند دراز بکشند و در وضعیت نیمه نشسته می خوابند زیرا تنگی نفس مانع درست خوابیدن می شود، در مواقعی که آمفیزم شدید باشد پوست و لبها کبود می شوند (سیانوز )، ضمناً با پیشرفت آمفیزم سایر دستگاه های بدن گرفتار خواهند شد. قلب ممکن است بزرگ شود؛ زیرا کاهش اکسیژن خون، عروق خونی ریه را منقبض میکند و این مسئله کار قلب را برای تلمبه کردن خون به ریه بیشتر میکند. این عارضه به قلب ریوی معروف است که معمولا به شکلیک نارسایی قلبی ظاهر میشود. ورم پاها و افزایش خستگی پذیری از نشانه های زوردرس هستند.

ضربان قلب نامنظم و وریدهای گردنی اتساء و حتی سیانوز ممکن است بعداً بروز کنند. گلبول های قرمز تعدادشان ممکن است افزایش یابد، در مغز نیز خون رسانی کاهش یابد و ممکن است باعث تحریک پذیری، منگی، سردرد و بی خوابی شود. در آمفیزم شدید خطر ورود هوا به فضای جنب افزایش می یابد. در این عارضه ریه در اثر پارگی روی هم می خوابد و هوا به فضای جنب  که بین ریه ها و قفسه قرار دارد – وارد میشود. برای مهار کردن آمفیزم، از کشیدن دود خودداری کنید، از گردوغبار و هوای آلوده پرهیز کنید، از تماس با افراد مبتلا به عفونت های تنفس دوری کنید، از خوراکی های مقوی و مغزی پر پروتین استفاده کنید، مقدار زیادی آب به طور مداوم بنوشید که باعث نرم شدن خلط شود و به راحتی با سرفه خلط را بیرون کنید.

مشکلات ریه هوا به طور ثابت به ریه ها وارد و از آنها خارج میگردد و باعث میشود که بافتهای بدن بتوانند به مقدار کافی اکسیژن دریافت و مواد زائد تولیدی خود یعنی دیاکسیدکربن را نیز دفع کنند. تنفس به وسیله ی مرکز تنفس در قسمتی از مغز که به نام مدولا شناخته میشود  کنترل میگردد. مرکز تنفس، ماهیچه های داخل اطراف قفسه سینه را برای انقباض و انبساط تحریک میکنند تا ما بتوانیم عمل دم و بازدم را انجام دهیم.

چگونه تنفس صورت می پذیرد؟

در هنگامتنفس، هوا از مکانی با فشار بالا به مکانی با فشار پایین حرکت میکند. وقتی که فشار در ریه ها کمتر از فشار هوای بیرون باشد، هوا وارد مسیرهای هوایی می شود و هنگامی که فشار در ریه ها افزایش می یابد، هوا به خارج جریان پیدا میکند و عمل بازدم صورتمی پذیرد

چگونه تنفس تنظیم می شود؟

حتی هنگامی که ما خوابیده ایم، نظام پایه ای تنفس ما به وسیله ی یک سری سلول های عصبی در مغز که مرکز تنفس نامیده می شوند، کنترل می گردند. در انجا پیغام ها از طریق اعصاب برای دیافراگم و ماهیچه ها ارسال شده و آنها را تحریک میکند تا ما به تنفس ادامه دهیم. وقتی که مقدار دیاکسیدکربن خون نیز زیاد شود، همین عمل تکرار می گردد. گیرنده های داخلی بعض از سرخرگ های بزرگ، تغییرات را درک کرده و پیغام را به مغز ارسال میکنند.

چگونه دی اکسیدکربن بر تنفس تاثیر میگذارد؟

سلول های عصبی سرخرگها، در مرکز تنفس مغز به میزان دی اکسیدکربن خون حساس می باشند. یک افزایش کوچک در مقدار دی اکسیدکربن، میزان تنفس را تا رسیدن به حد طبیعی دی اکسیدکربن افزایش میدهد.

تبادل گازها در بدن

تبادل دی اکسیدکربن واکسیژن، به طور دائم در بدن صورت می پذیرد، در ریه هااکسیژن از دیواره ی نازک کیسه های هوایی یا آلوئول عبور کرده و وارد رگ های خونی باریک (مویرگها) شده و در آنجا به مولکول هموگلوبین در گلبولهای قرمز خون متصل می شود. به طور همزمان، دی اکسیدکربن از خون به داخل آلوئول آزاد شده و از طریق بینی یا دهان خارج میشود، خون دخیره شده در سلول های بافت ها، اکسیژن خود را بادی اکسیدکربن تعویض میکنند.

پنومونی

التهاب کیسه های هوایی ریه ها استکه معمولاً به سبب عفونت به وجود می آیند. این بیماری در کودکان، نوزادان و افراد مسن شایع تر است و سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوء تغذیه عوامل خطرآفرین می باشند. در ذات الریه، بعضی از کیسه های هوایی یا آلوئول در ریه ها متورم شده و با گلبولهای سفید خون و ترشحات پر می شوند. در نتیجه، اکسیژن سخت تر از دیواره های کیسه های هوایی عبور کرده و به خون میرسد. معمولاً فقط یک قسمت از ریه ها به این بیماری مبتلا می شوند، اما در حالت های شدید ذات الریه، عفونت هر دوریه را در برمیگیرد و می تواند کشنده باشد. دلیل التهاب معمولاً یک عفونت باکتریایی است اما سایر ارگانیسم ها مانند ویروس ها، پروتوزوآ (تک یاخته ها) و قارچ ها نیز می توانند باعث بیماری شوند. به طور غیر رایج تر استنشاق مواد خاصیمانند مواد شیمیایی و یا داروهای استفراغ اور باعث التهاب می شوند که ممکن است باعث یک حالت خطرناک به نام سندرم زجر تنفس حاد شود.

ذاتا لریه یکی از اصلی ترین دلایل مرگ افراد جوان در گذشته بوده است، اما افراد زیادی هم اکنون با پیدا شدن آنتی بیوتیکهای مؤثر از این بیماری جان سالم به در می برند و کاملاً بهبود می یابند. البته ذات الریه کماکان می تواند در افراد مسن تر و یا افرادی که بیماری دیگری نیز دارند، کشنده باشد. بعضی انواع ذات الریه به سختی درمان می شوند و آنتی بیوتیکها می باشد. به همین دلیل، ذات الریه هم اکنون شایع ترین عفونت کشنده ای است که در افرادی که هم اکنون بیماری شدیدی دارند و یا یک بیماری طولانی مدت داشته اند، مانند دیابت در معرض خطر بیشتری برای این بیماری قرار دارند. سایر افرادی که آمادگی بیشتری برای این بیماری دارند آن هایی هستند که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف می باشد مانند افراد مبتلا به ایدز، ایمنی ضعیف بدن ممکن است در هنگام درمان بیماریها نیز با مصرف داروهای کم کننده ی دفاع بدن و یا شیمی درمانی با نیز به وجود می آید  افرادی که سیگار میکشند  یا الکل مصرف میکنند  و یاسوء تغذیه دارند نیز در معرض ابتلاء به ذات الریه قرار دارند.

علل بیماری آمفیزم کدامند؟

بسیاری از موارد ذات الریه در بالغین به سبب عفونت یک باکتری که معمولاً استرپتوکوک پنومونیه میباشد، به وجود می آید. این نوع ذات الریه ممکن است به دلیل یک عفونت ویروسی در قسمتهای بالایی مسیرهای تنفسی مانند سرما خوردگی  معمولی بوجود می اید سایر دلایل  رایج ذات الریه ی باکتریایی در بالغین عبارت است ازعفونت باکتری هموفیلوس آنفولانزا ، و مایکوپلاسما پنومونیه . یک نوع باکتری به نام لژیونلا پنوموفیلا باعث نوعی ذات الریه به نام لژیونر میشود که می تواند موجب اختلالات کلیه و کبد شود. ذات الریه به وجود آمده توسط باکتری استافیلوکوک طلایی، معمولا بر روی افرادی که در بیمارستان بستری هستند و بیماری دیگری دارند تأثیر میگذارد. به خصوص بر روی کودکان و افراد سالخورده این نوع ذات الریه می تواند به دلیل آنفلوانزای شدید نیز به وجود آید.

سایر مواردی که به بیمارستان ها منتقل می شوند، عبارتند از عفونت باکتریهای کلبسیلا و سودومونا، حالات ویروسی شامل ارگانیسم هایی که باعث انفولانزا و ابله مرغان میشوند. در بعضی حالات، ذات الریه به دلیل بعضی ارگانیسم های دیگر مانند قارچ و پروتوزا است. این عفونتها تقریباً نادر و خفیف میباشند  به خصوص در افراد بالغ و سالم – اما در افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است رایج تر و خطرناک تر هستند. برای مثال پنوموسیستیس کارینی ممکن است به طور بی ضرر، در ریه های سالم زندگی کند اما میتواند در افراد مبتلا به ایدز باعث ذات الریه شدید شود. یک حالت نادر ذات الریه که به نام ذات الریه بر اثر آسپیراسیون شناخته می شود، ممکن است به دلیل استنشاق تصادفی مواد استفراغ شده، به وجود آید. این نوع ذات الریه معمولاً در افرادی که هیچ واکنش سرفه ای از خود نشان نمی دهند، مثلا اگر به دلیلی در حالت بیهوشی باشند یا مقدار زیادی الکل یا دارو مصرف کرده باشند یا دچار ضربه ی مغزیشده باشند، به وجود خواهد آمد

علائم بیماری آمفیزم  کدامند؟

ذات الریه باکتریایی معمولا به سرعت آغاز می شود و علائم شدید ان به تدریج و موارد زیر باشند: سرفه ای که ممکن است دارای خلط خون آلود و یا دارای رنگ تقریباً نارنجی باشد، درد قفسه سینه که در هنگام تنفس (عمل دم) بدتر می شود، کوتاهی نفس در هنگام استراحت، تب شدید، هذیان و گاهی بیهوشی و از دست دادن حواس، وقتی ذات الریه به وسیله ی ارگانیسم هایی غیر از باکتری به وجود آمده باشد، علائم مشخصه کمتری را بروز میدهد شما ممکن است به طور کلی برای چندین روز  احساس کسالت کنید و تب داشته باشید و اشتهای خود را نیز از دست بدهید. سرفه و تنگی نفس ممکن است تنها علائم تنفسی باشند. علائم مربوط به تمام انواع ذات الریه معمولا در نوزادان، کودکان و سالخوردگان زیاد تب شدید شوند و ممکن است تشنج نیز داشته باشند. افراد سالخورده ممکن است علائم تنفسی نداشته میشوند.

عوارض بیماری آمفیزم کدامند؟

تورم به دلیل ذاتالریه ممکن است از کیسه های هوایی در ریه ها به پرده ی جنب (دیواره ی دو جداره ای که ریه ها را از دیواره ی قفسه سینه جدا میسازد) منتقل و باعث التهاب پرده ی جانب می شود و مایعات در بین این دو جداره جمع و منجر به فشار بر روی ریه ها و سختی تنفس می شوند. در حالات شدید، میکروارگانیسم هایی که در ابتدا ایجاد عفونت می کنند، ممکن است وارد خون شدهو  باعث عفونت افراد سالخورده و آن هایی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند، تورم به وجود آمده، به وسیله ی ذات الریه ممکن است به شدت به بافت ریه سرایت کرده و باعثنارسایی تنفسی شود که حالتی کشنده می باشد.

درمان بیماری آمفیزم چه می باشد؟

اگر شما فرد سالمی باشید و نوع خفیف این بیماری را داشته باشید، می توانید در خانه درمان شوید. مُسکن ها می توانند به برطرف کردن درد سینه و تب کمک کنند. اگر یک عفونت باکتریایی دلیل بیماری باشد، پزشک آن را با آنتی بیوتیک درمان خواهد کرد. اگر ذات الریه توسط عفونت قارچی به وجود آمده باشد، داروهای ضدقارچ ممکن است تجویز شود. برای عفونت ملایم ویروسی ذات الریه معمولاً درمانی لازم نمی باشد. پیش رونده ی دیواره ی کیسه های هوایی در ریه ها است که باعث تنگی نفس می شود. این بیماری در افراد معمولاً بعد از ۴۰ سالگی مشاهده میشود، اما در افراد بالای ۶۰ سال بسیار شایع میباشد.

تخلیه  هوای سینه

یک لوله ی سینه ای برای درمان پنوموتور اکس که در آن هوا وارد ناحیه بین دو جدارہ ی  پلورا (غشاء دو لایه ای که ریه ها  را از دیوارهی سینه جدا میکند) می شود، به کار میرود. همچنین ممکن است علاوه بر این، جراحی سینه نیز لازم  باشد. لوله ای که بین دو جداره ی پلورا وارد میشود، به هوا اجازه ی خروج میدهد. لوله می تواند به یک پمپ وصل شود که هوا را بمکد. لوله ی سینه ای بایستی تا است ۱ تا ۲۱ روز طول بکشد، در محل خود باقی بماند.

تورم و ضخیم شدن دیواره ی کیسه های هوایی در ریه ها fibrosing alveolitis نامیده می شود. به خاطر این حالت، اکسیژن به سختی وارد جریان خون می شود. بنابراین سطح اکسیژن در خون پایین می آ ید. علاوه بر این، کیسه های هوایی کارآیی خود را از دست می دهند  و باعث تنگی نفس می شوند  معمولا این بیماری حالتی طولانی مدت دارد و چندین ماه تا چندین سال

بروز کامل آن طول می کشد  ، گاهی اوقات این حالت به صورت شدید و حاد بروز میکند. هر دو حالت معمولا به تدریج بدتر شده و به سختی به طور کامل درمان می شوند، این بیماری معمولاً در افراد بالای ۶۰ سال بروز کرده و معمولاً در مردان بیشتر است.

علل تخلیه هوای سینه کدامند ؟

در بعضی حالات  این بیماری دلیل نارسایی سیستم دفاعی بدن که در آن سیستم دفاعی به بافت های سالم خود حمله میکند بروز  میکند. برای مثال آرتریت روماتوئید یا لویوس سیستمیک آرتیمائو و سایر دلایل احتمالی عبارتند از: پرتودرمانی اعضای داخل  قفسه ی سینه و داروهای خاصی که برای درمان سرطان به کار می روند. برای حدود نیمی از موارد، دلیلی یافت نمی شود و این حالت فیبروز ریوی با علت ناشناخته ی idiopathic „у је од li pumonary fibrosis  می نامند

علائم تخلیه هوای سینه کدامند؟

در حالت طولانی مدت این بیماری، علائم به تدریج طی ماه ها و سال ها بدتر می شوند. در حالت های شدید، این علائم ظرف چند روز شدیدتر می شوند و ممکن است عبارت باشند از:

کوتاهی تنفس (تنگی نفس)، سرفه دائم و خشک،

درد مفاصل،

وقتی که بیماری پیشرفت کند، تنفس به شدت سخت می شود،

به خصوص در هنگام ورزش و فعالیتهای شدید و در حالتهای شدید،

احتمال ایست تنفس و حمله ی قلبی مزمن بسیار می باشد. بعضی از افراد با این نارسایی، آمادگی سرطان ریه بیشتر را از خود بروز میدهند.

نحوه  تشخیص تخلیه هوای سینه 

پزشک ممکن است این بیماری را برای شما حدس بزند و این کار را براساس علائم و تاریخچه ی پزشکی و گوش دادن به صدای بررسی بافت های ضخیم شده ریه ها قرار بگیرید. پزشک ممکن است. همچنین آزمایشاتی را برایبررسی سطح اکسیژن و دی اکسیدکربن خون شما ترتیب دهد. همچنین آزمایشات کارآیی ریه را نیز درخواست کند، یک نمونه ی کوچک از ریه نیز ممکن است با استفاده از برونکوسکوپ برداشته شود تا سایر نارسایی ها تشخیص داده شوند. یک حدس  صحیح, fibrosing alveolitis را می توان با برداشتن یک نمونه از ریه به کمک جراحی ثابت کرد.

درمان بیماری تخلیه هوای سینه چه  میباشد؟

گاهی اوقات، این بیماری برای ماه ها و سالها ثابت، باقی می ماند و احتیاج به درمان ندارد. در این حالت، بایستی فقط به طور مرتب بررسی شود. اگر در حال توسعه بود، ممکن است پزشکان مقدار زیادی کورتیکواستروئید را که با سایر داروهای ضعیف کننده ی سیستم، همراه میباشد برای آرام تر کردن روند تخریب ریه ها توسط سیستم دفاعی بدن، تجویز کنند. این درمانهای دارویی فقط در یک چهارم موارد مؤثر می باشند. اکسیژن تراپی خانگی نیز می تواند برای کمک به تنفس به کار رود اما این نوع درمان بایستی حداقل ۱۵ ساعت در روز ادامه داشته باشد.

فیبروز کیدهای هوایی

بیماری فیبروز کیدهای هوایی معمولاً توسعه یافته و تنفس را مشکل تر می سازد. فقط حدود نیمی از افراد مبتلا به این بیماری بیش از ۵ سال زنده می مانند. در بعضی افراد، پیوند ریه می تواند نجات بخش باشد. یک پانزدهم از افراد مبتلابه این بیماریها دچار سرطان ریه می شوند.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *